הקיץ כבר כאן, וזה הזמן להשיל קילוגרמים עודפים ולהפגין בטן השטוחה. אל חשש, החזרה למידה של בגדי הקיץ יותר קלה ממה שאתם חושבים. אמצו את הרגלי התזונה הבאים והתבוננו בשינויים שקורים לכם באופן טבעי, במיוחד אם השומן מרוכז בבטן.

להיפטר מהשומן הבטני (צילום: shutterstock)
להיפטר מהשומן הבטני (צילום: shutterstock)

ממחקר ניו זילנדי שנעשה באוניברסיטת אוטגו, על 84 משתתפים עם השמנה בטנית, בגילים 18 – 65 שנים, נמצא שדיאטת חלבונים מתונה תרמה לירידה גדולה יותר במשקל, בשומן הגוף, בהיקף המותניים, ובלחץ הדם, לעומת דיאטה עם יותר פחמימות ויותר סיבים תזונתיים, כעבור 8 שבועות.

דיאטת חלבונים מתונה מתאימה יותר למצבים בהם השומן מתרכז בבטן בעיקר בגלל השיבוש ההורמונלי המתלווה להשמנה זו, הקשור להורמון האינסולין המגביר את הרעב. רמת האינסולין בהשמנה בטנית גבוהה יותר מסוגי השמנה אחרים והיא זו אשר תורמת בין השאר לחיפוש מתמיד של פחמימות.

העלאת רמת החלבון והפחתת הפחמימות בתפריט, תורמת לאיזון הורמוני הרעב וליותר תחושת שובע בשלבים הראשונים של התהליך.

מסקירת כל סוגי הדיאטה שפורסמו עד היום אשר נעשתה על ידי חוקרים מ-3 מרכזים אוניברסיטאיים באירופה: אוניברסיטת נברה שבספרד, אוניברסיטת קופנהגן שבדנמרק, אוניברסיטת ריקיוויק שבאיסלנד, גובשו המלצות תזונתיות שמובילות לתהליך הפרידה משומן הבטן. השמנה בטנית מכונה בשפה המקצועית סינדרום מטבולי, מהסיבה שיש לה מסלול של מחלות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, רמה מוגברת של כולסטרול, טרי גליצרידים, מחלות לב.

הדיאטה האופטימאלית מבוססת על פי שניים חלבון מהרגיל, ומספקת את המינימום החיוני של חומצות השומן המומלצות: אומגה 3, 6, 9. היא מכילה פחות פחמימות עם דגש על פחמימות שנספגות לאט במעי, שמכונות בשפה המקצועית פחמימות עם אינדקס גליקמי נמוך. ההמלצות מדגישות צריכת סיבים, סידן, ומינרלים נוגדי חמצון.

במידה שאינכם מצליחים ליישם את ההמלצות בקפדנות ומגיעים למחסור של ויטמינים ומינרלים, החוקרים ממליצים להשלים חוסרים בעזרת תוספים. התוכנית המוצעת לוקחת בחשבון מכשולים גנטיים, פעילות גופנית, דפוסי התנהגות פסיכולוגים, סוג ההשמנה, מין, גיל, עבר של הורדת משקל ועלייה חוזרת המכונה גם אפקט ה"יו יו", ומצב הסינדרום המטבולי.

דיאטת חלבונים: תכנית ביצוע

במשך שבועיים אמנו עצמכם למצב אוטומטי. המזונות שתבחרו יעזרו לכם להרגיע את הרעב.

אכלו 3 ארוחות עיקריות המבוססות על ירקות תחילה ואחר כך חלבונים לדוגמה: מוצרי חלב עד 5% מפרה או עיזים או כבשים או באפלו או סויה, עוף, הודו, דג, בקר רזה.

אכלו 3 פירות בין הארוחות העיקריות.

שתו 2 כוסות מים לפני כל ארוחה.

הוסיפו 2 כפיות עד 2 כפות שמן זית באוכל.

הוסיפו 2 כפות פשתן טחון או זירעוני מרווה טחונים (צ'יאה) או כף שמן פשתן או 5 אגוזי מלך

2 אגוזי ברזיל לאספקת סלניום כמינרל נוגד חמצון.

הרבו בשימוש בעשבי תיבול המעשירים את התפריט בנוגדי חמצון.

שתו כ 4 כוסות תה ירוק או תה לבן (מגבירים שריפת שומן) במשך היום וערבבו אותו עם תה קמומיל (מרגיע).

הוסיפו 2 כפיות קינמון לאוכל במשך היום.

  (צילום: thinkstock,shutterstock)

איך מחזיקים מעמד?

חשוב להביא את הגוף למצב של צריכת אנרגיה לעתים קרובות, כך תעלו את הסיכוי שתשרפו יותר שומן. רווח גדול בין ארוחות עלול להכניס את הגוף לתחושת רעב שתוביל למגננה ולייצור מוגבר של רזרבות אנרגיה בצורת שומן.

היקף המותניים חשוב יותר מהמשקל: תנו את המשקל במתנה לחברים והימנעו משקילה. מדדו את היקף המותנים אחת לשבועיים. היקף המותניים מייצג את כמות השומן הבטני שהורדתו הולכת יד ביד עם הורדת הסינדרום המטבולי.

תמיכה פסיכולוגית: גייסו חברים, בני משפחה, או מישהו מהאינטרנט כשותף למה שאתם מרגישים ורוצים להביע. כל אחד זקוק לעידוד ומדי פעם דחיפה.

אחרי ההליכה היומית של 30 דקות, דווחו לפרטנר שבחרתם כדי לקבל טפיחה על השכם.

זה בסדר לעשות שגיאות: כל עוד אתם חוזרים חזרה למסלול הנכון ולא הולכים לאיבוד.

זה בסדר לאכול באירועים מיוחדים: אכלו הכל ומעט. הקפידו לפני כן לשתות 2 כוסות מים. אכילה בכמויות מבוקרות תאפשר לכם לשמור על המשקל.