אחרי חודשיים בבית, הילדים חזרו אתמול לבתי הספר ולגנים. אבל רגע לפני שאתם שולחים את הגוזלים לבית הספר, האם דאגתם שיאכלו ארוחת בוקר בבית?

לא תמיד אנחנו מוצאים את הזמן להכין לילדים ארוחת בוקר מזינה. אנחנו מספרים לעצמינו שזה לא כל כך נורא, בין כה וכה בהפסקת עשר הם יאכלו - ושהמשפט "ארוחת בוקר היא הארוחה החשובה ביותר ביום" יצא קצת מפרופורציה.

אז זהו, שהמשפט הזה ממש מדויק. ארוחת בוקר היא בהחלט ארוחה חשובה, ועל אחת כמה וכמה עבור ילדים ובני נוער שיוצאים לבית הספר וצריכים להתרכז וללמוד במשך שעות רבות.

למה ארוחת הבוקר חשובה לגוף?

במשך שנת הלילה הגוף משתמש במאגרי הפחמימות שלו כדי להפיק את האנרגיה הדרושה לו. לאחר שמונה שעות שינה המאגרים האלה מתרוקנים כמעט לגמרי, כך שלגוף אין כמעט מהיכן להשיג אנרגיה זמינה.

אנרגיה זמינה היא בעצם הדלק שדרוש לגופנו, ובלעדיה קשה יותר לבצע כל פעולה פיזית - ובטח שפעולות הדורשת מחשבה וריכוז. אכילת ארוחת בוקר מספקת את האנרגיה הזאת ומאפשרת אפילו למלא קצת את המאגרים שהתרוקנו.

אם נשווה את גופנו למכונית, ארוחת הבוקר היא הדלק שמתדלק את גופנו על הבוקר, ודואג שהנסיעה תהיה מהירה וחלקה.

אבל זה לא הכל: מחקרים מוכיחים כי ילדים שאוכלים ארוחת בוקר באופן קבוע נוטים להיות רזים יותר מילדים שמדלגים על ארוחת הבוקר.

למה ארוחת הבוקר חשובה למוח?

מחקרים רבים מצאו כי ילדים שאוכלים ארוחת בוקר באופן קבוע מגיעים להישגים טובים יותר בלימודים. הם נהנים מיכולת ריכוז טובה יותר ומזיכרון טוב יותר לטווח קצר - ומקבלים ציונים טובים יותר מילדים שמוותרים על ארוחת בוקר באופן קבוע.

מה כדאי לתת לילדים בארוחת הבוקר?

אל תדאגו, כדי להכין ארוחת בוקר מזינה לא צריך לקום מוקדם ולטרוח על חביתה וסלט. חשוב רק להקפיד שהארוחה תספק פחמימות וחלבונים איכותיים, ואפשר לעשות את זה ממש בקלות. הנה כמה רעיונות:

  • טוסט מ-2 פרוסות לחם מלא, גבינה צהובה ועגבנייה.
  • צלוחית דגני בוקר ללא תוספת סוכר עם חלב.
  • חטיף אנרגיה.
  • סנדוויץ' עם גבינה לבנה וירק.
  • כוס שוקו ללא תוספת סוכר.
  • פרי ויוגורט ללא תוספת סוכר.

  • נטע-חן ליבנה היא דיאטנית קלינית ומאמנת כושר אישית. מתמחה בירידה במשקל ושינוי אורח חיים