מכירים את הילדים האלה, שאוהבים לטעום דברים חדשים, שמעדיפים ירקות על פני ממרח שוקולד ומבקשים ארוחה מאוזנת?

גם אני לא.

אז איך נעזור לילדים שלנו לעבור יום התחיילות ארוך בבית הספר, שכולל עמידה בזמנים, מדידה והשוואה, חשיבה, מוטוריקה עדינה וגסה, לפעמים גם התנהגות גסה - וכמובן שדרישה לקשב וריכוז?

אנחנו יכולים לפחות לתת להם אוכל משביע ובריא שמוגש בצורה מפתה, ולקוות שעשינו כמיטב יכולתנו.

הדרך לגרום לילדים לאכול אוכל מגוון ומאוזן היא התגנבות! כשהבכורה שלי היתה בת שבועיים היא סירבה לינוק. "מה עושים?" התקשרתי בוכייה ליועצת הנקה. "תתגנבי אליה כשהיא ישנה", ענתה לי היועצת החכמה. הפטנט עבד ואני מיישמת את הטכניקה גם בשולחן: מציעה את המבחר בשלווה בלי לעשות דרמה.

הכללים להכנת ארוחה טובה לבית הספר הם:

  1. מגוון גדול חתוך קטן.
  2. הגשה צבעונית ומושכת.
  3. למה תמיד צריך שלוש?

1. המגוון

הכנת הארוחה שאני מדברת עליה לא נמשכת הרבה זמן. לא אבקש מכם להכין כדורי אורז דביק מחופשים להלו קיטי או ליצור חיפושית מביצה קשה.

יש במקרר פסטה? שימו כמה סלסולים ממנה במנז'ט צבעוני. במקום מנדרינה שלמה שגם תחזור שלמה, הניחו שלושה פלחים מקולפים שעושים חשק לעוד. נקניקייה צמחונית קטנה, קופסה חמודה עם גבינה ליד, כמה קרקרים, כמה פולי אדממה ירוקים זוהרים, עגבניית שרי קטנה ואדומה ולצדה עוד אחת צהובה, מעט גזר חתוך לגפרורים, חביתה מגולגלת. בלחם אפשר לקרוץ חור קטן בחותכן, על הבננה אפשר לכתוב "יום טוב" ועל התפוז "בהצלחה במבחן".

2. ההגשה

כיום כל דרדק כבר שמע על צילחות. סדרו את מגוון המאכלים במנז'טים צבעוניים מסיליקון (בכמויות קטנות, זוכרים? אנחנו לא רוצים לבוא באיומים). הניחו מלפפונים ירוקים בחיקו הכתום של מנז'ט (שימו לב שלהניח עגבניית שרי אדומה במנז'ט אדום זו שגיאה).

המפתח להצלחה, מלבד הצבעוניות, הוא צפיפות: הניחו את המנות הקטנות זו לצד זו בקופסת פלסטיק נמוכה. הצפיפות והמכסה הצמוד ימנעו מהתכולה להפוך לשקשוקה, וכשהילד יפתח את הקופסה בהפסקה הוא יהפוך להכי מקובל בכיתה.

כאמא לילדה מהממת עם תסמונת דאון שמשולבת בחינוך רגיל, יש לי עודף מוטיבציה להביא את הילדה שלי מצוידת היטב אל זירת הקרב של הכיתה. כשהיא חוזרת הביתה ומספרת שהיא והחברות מבקשות גם למחר טורטייה נוטלה-בננה אני יודעת שעשיתי דבר אחד כמו שצריך.

כדאי לשנות את המגוון, ובכל יום להציע לילד משהו קטן שלא היה שם אתמול. אם במשך שבוע תראו שהוא מחזיר את הקופסה הקטנה והחמודה עם הטופו מלאה כפי שנשלחה בבוקר, תבינו את הרמז ותעברו הלאה.

מה עוד? אפשר לנעוץ באוכל קיסם קטן ומעוצב ולהניח כפית צבעונית ליד מנה קטנה של עדשים שחורות (רק מציעה…) אפשר להדביק מדבקה עם איחולי בתיאבון, ואפשר להכין את כל זה בערב ולקום לבוקר רגוע. ויש אפילו אפשרות שהילדים יגידו לכם תודה. בחנות האתר שלי, "איך להרשים את חמותך",אפשר לקנות את מדבקות הכריכים האוהבות שישדרגו כל קופסת אוכל וישמחו את הילדים בבית הספר.

  • עוד מתכונים מצוינים של אפרת מוסקוביץ - בבלוג שלה, "איך להרשים את חמותך". לחצו כאן כדי לעבור לבלוג