"שולה משתולה" – שוב ושוב חזרנו על החרוז שהתנגן על הלשון, מתלהבים מהכינוי שהוצמד לה, לשולה גלעדי מהמושב שתולה. שולה מתגוררת במושב הפסטורלי בגליל המערבי הממוקם ממש על גבול לבנון. נוף שפותח את התיאבון, בעיקר כשעומדים במרפסת ביתה וצופים אל פסגת החרמון המזדקר בין רכס הרי הגולן, הגליל והלבנון.

בטרם נגיע אל האוכל הכורדי המעולה שהיא מבשלת, נספר על שולה שבמשך שלושה עשורים הייתה גננת וחינכה דורות שלמים של ילדי האזור. לפני חמש שנים, משפרשה לגמלאות, עשתה הסבה מקצועית לבישול ואירוח בביתה הפרטי. להבדיל מאירוח במסעדה מן המניין, לארח בבית אנשים זרים ש"מתפרצים" למרחב הפרטי (בתיאום מראש, כמובן) הוא לא דבר של מה בכך. מעבר לפרנסה, המארחים שפותחים את ביתם חייבים להיות מאוד לבביים, מכניסי אורחים, ואנשי שיחה כי הסקרנות הטבעית של הסועדים היא להכיר את המארחים ולהבין מה הוביל אותם לפתוח את ביתם.

במקרה של שולה, זה די ברור. היא מאמא כורדית שאוהבת לבשל ויותר מזה להאכיל, לארח, לספר ולשיר. "אוכל טוב יש בכל מקום", היא אומרת, "אני מעבירה חוויה שהיא מעבר לאוכל. אני מספרת את הסיפור שלי והאורחים חווים חוויה מיוחדת של חמשת החושים. אני מצליחה להגיע ללב של כולם, להעביר אליהם את האמת שלי, גם אם היא מאוד פשוטה, והם מתרגשים ומתחברים. זכיתי".

בסלון ביתה היא פותחת שולחן גדול עמוס בכל טוב המטבח הכורדי כשכוכבות הארוחה הן הקובות, כמובן. היא מכינה את המילוי, ממלאת, מגלגלת ומבשלת אותן במרק צהוב ובמרק אדום עם במיה. לצד הקובות היא מגישה שיפטה (קציצות בשר), יאפרח (בצל ועלי גפן ממולאים), לביבות תפוחי אדמה, עוף בתנור, סלטים מבושלים לצד סלטים טריים, ותוספות של אורז מיוחד, שעועית וחמוצים שהיא כובשת לבד.

אם תרצו לבשל כמוה, אתם מוזמנים להצטרף לאחת סדנאות בישול שהיא עורכת, במהלכן היא מלמדת לגלגל קובות, למלא בצל, כרוב ועלי גפן, לאפות לחם ולהכין את הקחקה והזלוביה – המתוקים של הכורדים. בתום הארוחה היא מגישה את התה העוגות ורק מחכה שיבקשו ממנה לספר את סיפורה האישי, המרתק, אותו היא נוהגת לסיים בשירה ובקטעי חזנות מרגשים.

  • לפרטים: שולה גלעדי - 077-9964576. מחיר: 120-85 שקל לאדם. שולה מארחת כל השבוע, בשישי היא עורכת קבלת שבת בליווי פרקי חזנות, ובשבת מגישה אוכל שמתחמם על פלטות חשמליות. האירוח בתיאום מראש.

על הדרך

יער אדמית ומערת קשת – הכביש המטפס לרכס אדמית ומערת קשת הוא מדרכי הנוף היפות בארץ. על הרכס יער יפה, קשת מיוחדת שנותרה מהמערה ותצפית מרהיבה החולשת על כל אזור הגליל המערבי, הים ולבנון.

עין כובשים, יער חניתה – מעיין קטן ויפה הנובע בלב היער, עם מים הזורמים לשתי בריכות קטנות. המקום מומלץ לטיול ולפיקניק בצל העצים.

פסוטה – אחד מהכפרים היפים בגליל, המזמין לטיול רגלי נינוח בגרעין הכפר העתיק, בין הסמטאות הציוריות, בתי האבן, באר מים הביזנטית והכנסייה היפה שבה מתרכזים חיי הדת והתרבות של הכפר.

ראש הנקרה – בראש הצוק גשר תלוי באוויר מעל הים ממנו פנורמה יפהפייה המרחיקה עד למפרץ חיפה. ירידה ברכבל תוביל אתכם לעומקן של הנקרות שנוצרו במשך אלפי שנים על ידי הרוח וגלי הים. מהנקרות מתחילה הטיילת הצפונית העוברת בין החופים המפורצים של ראש הנקרה, בצת ואכזיב.