איכשהו, אף שהישראלים כה אוהבים לתור את אירופה, ועל אף שלעתים נדמה שאין ביבשת שהולידה את הציוויליזציה המערבית יעד כלשהו שאינו מוצף ישראלים חופשים ונופשים - איכשהו נראה שדווקא פורטוגל, מהתרבויות העתיקות והיעדים המרתקים ביותר באירופה, נותרה עלומה-יחסית לתייר הישראלי.

הישראלים המעטים שבוחרים לבקר בפורטוגל מתמקדים רובם רק בעיר הבירה, ליסבון, אולי משום שזה היעד היחיד שמצלצל מוכר באוזניהם. אבל האמת היא שלישראלים יש עוד כל כך הרבה מה ללמוד על מחוזות הארץ היפה הזו, שמציעה לטייל המשקיען כל כך הרבה אפשרויות ויעדים אטרקטיביים לטיול או חופשה, שקצרה היריעה מלהכילם.

היי דרומה

אחד היעדים המרתקים ביותר, ממש יהלום תיירותי גולמי, הוא חבל הארץ הנהדר בדרום פורטוגל.

אזור הדרום, האַלְגָרְבֶה, שחופיו נפרשים לאורך כ-150 ק"מ של חופי האוקיינוס האטלנטי, הוא שילוב של צוקי ענק מרשימים, חופים חוליים, לגונות רחבות ידיים, ומפרצונים חלומיים, שחופיהם נושקים לגבעות זרועות חורש ים-תיכוני, אלוני שעם ופרדסים לאינסוף. האקלים הייחודי של האזור - יותר מ-300 ימי שמש בשנה - הופך אותו לאחד החמימים ושטופי השמש באירופה.

כלכלת האיזור מבוססת על תיירות מחו"ל, שמכפילה את אוכלוסייתו מדי קיץ. הקיץ הוא העונה החמה גם נוכח העומס במבקרים. באביב ובסתיו נעים יותר וצפוף שם פחות, אולם בחורף אתרי תיירות רבים עומדים סגורים. כדי למשוך תיירים גם בחודשים אלה התפתח באזור ענף הגולף, שמאפשר לשחקני גולף מכל העולם ליהנות מהספורט הזה במתקנים ברמה גבוהה בחודשים שבהם רובה של יבשת אירופה שרוי בקור גדול.

מה לא להחמיץ

שיט לאורך החופים בכל סוג של סירה מומלץ ואפילו הכרחי: מדובר בהזדמנות נפלאה לצפות אל החופים החוליים היפהפיים, המצוקים שבראשם נישאות וילות מפוארות, לבקר במפרצים הנסתרים, ולעקוב אחר השחפים הגדולים, שמרחפים ומלווים כל כלי שיט. באתרים מסוימים השיט עובר ונכנס אל בין נקרות ומערות שחצבו המים באבן במשך מיליוני שנים, ועוקפים עמודים וסלעי ענק המזנקים מן הים. אם אתם אוהבים לבקר בראש הנקרה וחושבים שזהו אזור ייחודי, צפויה לכם שם חוויה נהדרת.

כמה נקודות ציון מרגשות במיוחד במסלול השיט:

שמורת הטבע Ria Formosa מורכבת מחמישה איים צרים וארוכים, היוצרים לגונה. בגלל הפרשי הגאות והשפל, הבולטים בחופי האוקיינוס האטלנטי הרבה יותר מהמוכר לנו בחופי הים התיכון, משתנה גובה מי הים בלגונה במחזוריות של שש שעות וכמה דקות, בהתאם למיקום הירח והשמש ביחס לכדור הארץ. התופעה הזו מאפשרת למגדלי הצדפות לאורך חופי האיים לטפח את "שדותיהם", ו"לקצור" את יבולם בנחת. באופן טבעי, האיזור הוא גם בית גידול נהדר לעופות ים ובעלי כנף מסוגים אחרים.

מהעיר Olhão יוצאות סירות ומעבורות אל איי הלגונה הגדולים, שבחלקם פזורים כמה בתי נופש ומסעדות.

שוק דגים גדול ממוקם ליד הנמל, בו מוכרים הדייגים את מה שהעלו בחכתם באותו בוקר. מבחר הדגים ופירות הים הוא עצום.

קאבו דה סאו ויסנט Cabo de São Vicente, באיזור המערבי של האלגרבה, הוא הנקודה הדרום-מערבית ביותר של יבשת אירופה. במקום פעיל עד היום מגדלור עתיק, הממוקם על צוק עצום בגובה 75 מטר. זהו אתר מוכה רוחות מהים, והמישור שבראש הצוק זרוע צמחייה נמוכה ועצים מועטים שנוטים על צדם בגלל הרוח. עוצמת הרוח כה גדולה ובלתי מתכלית, שבמקום הוקמו לא מעט טורבינות להפקת חשמל ירוק ממשאב האנרגיה הזה. כל האיזור מסביב הוא שמורת טבע נהדרת.

עוצמת הרוחות במישורים על הצוקים רבה מאוד (צילום: נעם רוזנברג)
עוצמת הרוחות במישורים על הצוקים רבה מאוד (צילום: נעם רוזנברג)

בירת הדרום הקדומה

Silves, העיר שהיתה בעבר בירת האלגרבה, ממוקמת על שפת נהר שירד מחשיבותו. גולת הכותרת התיירותית של העיר היא המצודה השוכנת בפאתיה, וחולשת על האיזור. את הטיול אפשר להתחיל מאיזור הנהר, בסמוך לשוק האיכרים והדגים המקומי, ולעלות בסמטאות הקטנות ומקסימות של העיר עד למצודה הגותית האדומה, שנבנתה מאבני המקום האדמדמות. לאורך הסמטאות פזורות גלריות וחנויות חמודות שמציעות פריטי אומנות וחנויות המתמקדות במוצרי שעם, בהן נודע האיזור בעולם כולו. מי בכלל חשב ששעם יכול לשמש לייצור תיקים, ארנקים ואקססוריז אופנתיים? ככל שנתקדם מעלה נוכל גם לצפות בחסידות שמקננות על גגות ומבנים בקני זרדים ענקיים. נראה שצפוי בייבי בום בקרוב.

בורסת העבדים

העיר לאגוס ממוקמת בשפך הנהר, והיא אחת הערים הכי מתוירות באלגרבה. בעבר שימשה מרכז לסחר בעבדים שנחטפו מאפריקה והועברו ליבשת אירופה, ובמרכזה עדיין ניצב הבניין ששימש כ"בורסה" לסוחרי העבדים. באמצע העיר יש מדרחוב מסחרי נחמד, ללא ייצוג לרשתות האופנה הגלובליות המוכרות.

Don. Sebastião היא מסעדת דגים ופירות ים מומלצת, שמפעילה מרתף יינות מפואר, ומאפשרת לתיירים לבקר בו. בעל המסעדה ישוויץ בפניכם בשמחה במבחר היינות הייחודי שלו, הכולל בקבוקים נדירים משנת 1790, המוצגים שם עם האבק האותנטי שהצטבר עליהם במשך עשרות שנים.

אקשן וסיורים

טיול ג'יפים - אם עוזבים את רצועת החוף היפה ופונים לתור את חבל הארץ, ראוי לצאת לשטח ולטבע ולשקול טיול ג'יפים. הנהג/מדריך מוביל אותך בשבילי עפר ובדרכים צדדיות בין כפרים מנומנמים, עיירות ציוריות (באמת!), חורשות אלוני שעם ופלגי מים זורמים. המאפיין הבולט של הארכיטקטורה המקומית הן הארובות המוזרות המתמרות מהבתים, והן נישאות עד היום כעדות דרמטית לקונפליקטים החברתיים שעברו תושבי המקום: הן מעטרות את בתיהם של התושבים המורים, שאולצו להתנצר על ידי השלטונות, אולם ביקשו לשמר באורח חייהם גם את הסממנים המוסלמיים, ועשו זאת בבנייה של ארובות בצורת צריח, או מינרט של מסגד. פרט לארובות, משמשים גגות הבתים גם לאגירת מים ולייבוש דגים ופירות בשמש.

הנוף ים-תיכוני ומאוד מוכר לעיניים ישראליות, ובאשר העצים האופייניים בו הם עצי זית, תאנה, שקד וחרוב. החרוב הוא ענף חקלאות חשוב באיזור, ופירותיו נרקחים לתרופות, מוצרי קוסמטיקה, ופריטי מזון כמו שוקולד חרובים, מוצרי דיאטה, וגם מזון לבהמות. התכונות של פרי החרוב הופכות אותו לבעל חשיבות גם בכלכלה המקומית. הזרעים דומים זה לזה, משקלם קבוע למדי, ובזכות זו שימשו בימי קדם כמידת משקל אוניברסלית. במקרא נחשב זרע חרוב, המכונה גֵרָה, למידת המשקל הקטנה ביותר. זרעי החרוב הם המקור למידת המשקל המקובלת של אבני חן, הקראט, שערכה 200 מיליגרם, שקיבלה את שמה משמו היווני של עץ החרוב - קרטוניה.

סיור בחורשת אלוני שעם מומלץ ומרתק. מעניין להתוודע אל מקורו של הפקק הכל כך יומיומי ושימושי לנו, העשוי מקליפת האלון, אותה מקלפים מכל עץ אחת לתשע שנים. פורטוגל היא יצרנית השעם מספר 1 בעולם, והיא מפיקה יותר מ-50 אחוז מכל השעם המשווק בעולם. הפקקים באיכות הטובה ביותר מגיעים מאזור האלגרבה. אלון שעם יכול לייצר בכל שנותיו בערך טונה שעם גולמי, ממנו אפשר לייצר כ-65 אלף פקקים. המקומיים מתייחסים לעצי השעם כאל מורשת חשובה, והחוק שם קובע שאסור לכרות אלון שעם, חי או מת, ללא אישור ממשלתי. העונש על מעשה כזה הוא חמור במיוחד: קנס כספי ואיסור לעשות כל שימוש באדמה במשך 25 שנה.

אלון ממוצע מייצר בכל שנותיו טונה שעם גולמי (צילום: נעם רוזנברג)
אלון ממוצע מייצר בכל שנותיו טונה שעם גולמי (צילום: נעם רוזנברג)

יין ואוכל

פורטוגל מצטיינת ביינות הפורט המשובחים שלה, המיוצרים בה כבר מאות שנים בדרכים מסורתיות, ומוכרת בעולם בזכות ענף היין המעולה שלה. איזור האלגרבה אמנם לא מתאפיין בכרמים, אך מסורת ייצור היין מושרשת שם, וכדאי מאוד לטעום מהמגוון המעולה והזול יחסית של היינות המקומיים.

יין הפורט הוא אדום, מתוק ומחוזק, והוא מיוצר בעמק דורו בפורטוגל, בידי תושבי העיר פורטו, בצפון המדינה. זה גם מקור שמו. היין מכיל כ-20 אחוזי אלכוהול (!), ולרוב הוא מוגש כיין קינוח. פורטוגל מעמידה חוקים והגבלות נוקשים כדי לשמור על המותג הייחודי הזה, ורק יקב שעומד בתקנות וההגבלות האלה רשאי לקרוא ליין שלו "פורט". היין מיוצר מתערובת של זנים, ובעיצומו של תהליך התסיסה מוסיפים לו כוהל, מהלך שמפסיק את התסיסה ובכך מאפשר ליותר סוכר מהענבים להישאר ביין ולשמור על מתיקותו.

היין הירוק (Vino verda) ראוי לניסיון. הוא קרוי כך על שם זן הענבים, שצבעו ירוק-עז, ממנו הוא מיוצר. בפועל, ה"יין הירוק" יכול להיות אדום, לבן, או רוזה. זהו יין צעיר שאמור להימכר בתוך כשנה מהביקבוק. הוא מתקתק, מרענן ומבעבע קלות.

שמן זית משובח, ריבות, תאנים ומוצרי שקדים הם גאוות המקום, ומומלץ לטעום Queijo de Figo do Algarve, הממתק המקומי שקיים בכל שוק ותרגום שמו הוא "גבינת תאנים מתוקה מהאלגרבה" שאינו אלא כדור מתערובת של תאנים וברנדי בו נעוצים שקדים.

דגים וכל פירות והים מגיעים ממי האוקיינוס האטלנטי, שהוא קריר יותר מהים התיכון. העובדה הזו משפרת את איכות הדגה. בשווקים יש מגוון עצום של דגים טריים מכל סוג כמעט. דג הבקלה הוא החביב על תושבי האיזור ויש שם אפילו ספרים שמוקדשים כולם למתכונים ספציפיים לבישול הדג הזה, לייבושו או לצורת המלחתו.

בשר ועוף עדיין זולים יותר מדגים, למרות הקירבה לחוף, והמאכל הנפוץ ביותר הוא עוף ברוטב חריף מאוד Piri-piri chicken, עוף פירי-פירי.

לינה ונופש

דרום פורטוגל מציע מגוון רב של חדרי אירוח ומקומות לינה. בתי מלון ואתרי נופש רבים ממוקמים בערים לאורך החוף, אפשר לשכור בתי קיט על מצוקים, ואפשר להתארח באחד מהמוני בתי ההארחה הקטנים והאינטימיים, שאותם מנהלים זוגות בגיל הפנסיה ממדינות מערב אירופה, בעיקר בריטניה שהגשימו חלום ישן, רכשו בית קטן באיזור ומתפרנסים מהשכרת חדרים לתיירים ומהוראת הדרך.

אנחנו היינו אורחי מלון Club Med(גילוי נאות), שזכה לדירוג של ארבעה קילשונים (מקביל לארבעה כוכבים) ושמו המדויק הואClub Med Da Balaia 4 tridents . זהו מלון ותיק, שהרשת הצרפתית רכשה, שיפצה והסבה אותו למתכונת האירוח הספורטיבית הידועה שלה, על בסיס הכל כלול.

המלון הזה בנוי על צוק מרשים, וגרם מדרגות ארוך מוביל ממנו אל רצועת חוף מקסימה למרגלותיו. הוא מפעיל מגרש גולף צמוד, ומציע סיורים וטיולים באיזור, לצד יתר שירותי המלון המקובלים: בריכה, חוגי ספורט, טניס, קליעה למטרה וכו'. המאפיין העיקרי של המלון הוא העובדה המשונה שכולם מחייכים אליך, בכל מקום ובכל זמן, האורחים ואנשי הצוות כאחד.

לאיזור דרום פורטוגל אפשר להגיע אך ורק בנסיעה ממושכת מליסבון, שם נוחתות כל הטיסות מישראל, אולם לרגל פתיחת האתר החדש באיזור, מציעה רשת Club Med לישראלים שמעוניינים לחקור את המקום חבילה מיוחדת בחג הסוכות בלבד, הכוללת טיסה ישירה אל שדה התעופה בפארו, בירת האלגרבה, מרחק של כחצי שעה נסיעה מהמלון.