אזור התעשייה של פתח תקוה הוא לא בדיוק המקום שבו תצפו למצוא את אחת ממבשלות הבירה הטובות בישראל – אבל כמו תמיד, המציאות עולה על הדמיון. דווקא שם, בין המפעלים ובנייני המשרדים, החליטו לפני כמה שנים שלושה שותפים לפתוח את ג'מס (JEM'S) – וההימור שלהם התברר כמוצלח מאוד.

איש החזון שמאחורי ג'מס הוא ג'רמי וולפלד שהגה את המקום כבר לפני 24 שנה. וולפלד נולד בארה"ב, עלה לישראל ושירת בנח"ל. לאחר שחרורו מהצבא הוא חזר לארה"ב, שם עבד בצוות ההסעדה של הבית הלבן - אבל בין ארוחה לארוחה חלם על הקמת מבשלת בירה.

כדי להגשים את החלום עזב וולפלד את העבודה והתחיל ללמוד את תורת הכנת הבירה בכמה מוסדות נחשבים בוושינגטון ובקליפורניה. כשהרגיש שהוא מוכן, חזר לישראל והחל במסע להפיכת החלום למציאות. מבחינתו לא היה מדובר רק בבירה, אלא גם בחזון ציוני: "בירה מחברת בין אנשים", הוא מסביר, "והיה חשוב לי לעשות את זה דווקא פה, בישראל".

וולפלד מתגורר ברעננה, וכמו רבים מבני הקהילה האנגלו-סקסית בעיר הוא פוקד באופן קבוע את בית הכנסת המקומי. באחד מימי שבת הוא הכיר שם את עו"ד דניאל אלון, יזם מניו-יורק, שבתחילה רק הציע לסייע לו בחיפוש שותפים. בסופו של דבר אלון מצא את עצמו מרים את העסק בשותפות עם וולפלד וארז דרור – סמנכ"ל הפיתוח של ג'מס – ועל הדרך שותה המון בירה.

השלושה החליטו כי בצמוד למבשלה תפעל מסעדה-מסבאה, והחלו לחפש מקום. כשהגיעו למפעל גלידה נטוש בפתח תקוה הבינו שמצאו את מבוקשם, ועל אף שרבים הזהירו אותם כי הם מטורפים, הם התחילו בשיפוצים. מתקני הייצור יובאו מקנדה, ואילו על העיצוב הופקדה אשתו של דרור, האדריכלית בת-חן בוך, שנתנה מקום של כבוד לצינורות שמזרימים את הבירה הטרייה ישירות מהמכלים לברזים.

הנבואות של רואי השחורות לא התגשמו, וג'מס הפך מהר מאוד למקום בילוי פופולרי. כיום מייצרים בג'מס שישה סוגים של בירה: Pils - בירת לאגר בסגנון צ'כי; Wheat - בירה בסגנון בווארי שעשויה מחיטה; Amber Ale – אייל אנגלי מתקתק עם מרירות קלה;Dark Lager – לאגר גרמני כהה, קצת מתקתק ופירותי; Stout – אייל אירי כהה מאוד, יבש וקטיפתי; ו-8.8 – בירה שבאופן מפתיע מכילה 8.8 אחוזי אלכוהול. שלוש בירות כאלה, ואזור התעשייה של פתח תקוה ייראה לכם הרבה יותר טוב.

לצד הבירה יש תפריט מצוין (וכשר), ומדי יום ראשון יש הופעות חיות. אבל את ההופעה הכי טובה תקבלו אם תבואו בארבע וחצי לפנות בוקר כדי לעזור לוולפלד לבשל את הבירה שלו. לאיש יש אנרגיה מחשמלת שמוסיפה לבירה לא רק טעם, אלא גם אהבה.

לסיום, כך מכינים בג'מס טבעות בצל - החטיף המושלם לצד בירה קרה:

טבעות בצל בבצק בירה

מרכיבים
  • 2 כוסות קמח
  • 1 כוס קורנפלור
  • 1/2 כפית מלח
  • 1 בקבוק בירה (בג'מס משתמשים באמבר אייל)
  • שמן לטיגון עמוק
  • 2-1 בצלים לבנים, פרוסים ומופרדים לטבעות

אופן ההכנה
  1. מערבבים בקערה את הקמח, הקורנפלור והמלח. מוסיפים באטיות את הבירה, תוך בחישה, ומערבבים עד לקבלת בלילה אחידה וחלקה.
  2. מחממים בסיר שמן לטיגון עמוק.
  3. טובלים את טבעות הבצל בבלילה ומטגנים כמה דקות, עד שהן מזהיבות.