נשים וגברים רבים בשנות ה-30, ה-40 וה-50 לחייהם, הסובלים ממראה פנים עייף ונפול, נתקלים בחוסר שביעות רצון יומי מול המראה. תופעה זו, שבעקבות הגרביטציה וההזדקנות הטבעית של העור מחמירה עם הגיל, ניתנת לפתרונות לא מסובכים על ידי הרפואה האסתטית, שמיטיבה לטפל בה באמצעים פשוטים, מהירים ויעילים.

אז למי מתאים לבצע טיפולים לשיפור מראה הפנים? ד"ר מנו רובינפור, מומחה לכירורגיה פלסטית ורפואה אסתטית מעל 20 שנה, משיב לכל השאלות אודות הטיפולים לשיפור מראה הפנים.

מהם הגורמים להזדקנות העור?

"גורמים רבים משפיעים על עור הפנים שלנו לאורך השנים", מסביר ד"ר רובינפור. "הגורם המרכזי למראה הפנים בשנות ה-40 וה-50 לחיים קשור בעיקר למטען הגנטי שלנו, אולם פקטורים סביבתיים יכולים להשפיע בצורה משמעותית על איך שהפנים שלנו ייראו. מתוך גורמים אלה צריך לזכור חשיפה ממושכת לשמש, עישון סיגריות לאורך שנים, עליות וירידות במשקל וטיפולים לאורך החיים. לאחרונה אף פורסמו כתבות על תרופות מסוימות שעלולות לגרום להחמרה במראה העור".

אילו דרכי טיפול יש בהזדקנות העור בפנים?

"לשמחתנו, בשנים האחרונות התפתחו חומרי מילוי בעלי רמת בטיחות גבוהה ביותר, לשפר את מראה הפנים ואף לשפר את איכות העור. הוכח באופן מדעי שעל ידי שימוש בחומרי מילוי ניתן לעכב או להאט את קצב ההזדקנות בצורה משמעותית. הנקודה החשובה ביותר הנה שהיום אנחנו לא מתמקדים רק בטיפול בקמטים, אלא שמים דגש מיוחד על טיפול והחזרת הנפח בפנים באזורים הנחוצים, כמו גם שיפור העור".

האם טיפולי מילוי הקמטים או נפחים משתמרים לאורך זמן?

"כיום, טיפולי המילוי, כל עוד אלה בוצעו בידיו של רופא מוסמך ובעל ניסיון בטיפולים אלו, משמרים את התוצאה שלהם לפחות לשנה. כך שאם רוצים לשמר את התוצאה, יש לחזור מדי שנה על הפעולה העדינה. הזרקת חומר מילוי גורמת לגירוי יצירת רקמת קולגן תת עורית המחזיקה מספר שנים ברקמה ולכן חשוב להקפיד על הזרקות חוזרות המשפרות את מראה ומבנה העור ומשמרות את האפקט לזמן ארוך יותר".

ממה עשוי חומר מילוי ומה החומר המומלץ ביותר?

"רוב חומרי המילוי הבטוחים לשימוש עשויים מחומצה היאלורונית. בשוק העולמי קיימים מעל ל-50 סוגים ושמות מסחריים עם דרגות בטיחות שונה. יש לציין במיוחד את חומר מילוי רסטילן שנחשב המוביל בשוק העולמי עם דרגת הבטיחות הגבוהה ביותר ובאישור מנהל התרופות האמריקאי FDA. קיימות מספר גרסאות של רסטילן לשימוש באזורים שונים וחומר הנקרא רסטילן פרלן היכול להחזיק בין 9-12 חודשים. אני אישית משתמש בחומר הזה מספר רב של שנים ללא תופעות לוואי מיוחדות או יוצאות דופן".

"אגב, השחקנית שרון סטון שמציגה מראה זוהר, רענן וסקסי גם בגיל 57, ידועה בחיבתה להזרקות ואף מייצגת את רסטילן כפרזנטורית עולמית. סטון מהווה דוגמה מצוינת לתוצאות המעולות ולמראה הטבעי שניתן להגיע באמצעות רסטילן, לאלו מאתנו אשר חוששים ממראה מלאכותי".

באיזה גילאים מומלץ להתחיל בטיפול זה?

"הפונים העיקריים לטיפול זה הם בדרך כלל אנשים בעשור הרביעי לחייהם. סביב עשור זה, העור הצעיר מתחיל לאבד מזוהרו ולהזדקן לאט, ותופעה זו מתחילה, או ממשיכה, להפריע למראה החיצוני של אותו גבר או אישה".

כמה זמן נמשך ההליך? מה דורשת ההחלמה ממנו?

הטיפול נעשה באמצעות מחט דקיקה ביותר. ד"ר רובינפור התמחה בטיפול באמצעות קנולה – שבעצם מחליפה את טכניקת המחט, כי הקצה שלה אינו חד אלא מעוגל, ולכן היא יוצרת פחות דימומים פוטנציאלים ושטפי דם. אך לא כל הרופאים המנתחים אוהבים להשתמש בה, בעקבות העובדה שצריך לסגל מיומנות גדולה מאוד כדי להגיע איתה לאותה רמה של דיוק בתוצאה.

"ההליך כולו נמשך כעשרים דקות, ואינו דורש הכנה מוקדמת מהמטופל. האזור עצמו מורדם בהרדמה מקומית והמטופל לא חש כאב. ניתן לחזור לשגרה מייד אחרי הטיפול".

ד"ר מנו רובינפור
ד"ר מנו רובינפור