עוד רגע זה נגמר. החופש הגדול נראה פתאום כל כך קטן, והגיע הזמן להרהר בקושי רב בחזרה ללימודים. יש הרבה דברים טובים שאפשר להגיד על בית הספר, אבל התלבושת האחידה היא ממש לא אחד מהם - במיוחד לאנשים שחיים אופנה ומרגישים צורך לבטא את עצמם דרך הבגדים. מצד שני, בפרספקטיבה של מישהי שכבר סיימה תיכון לפני הרבה שנים, יש גם יתרונות בייצור אחידות בקרב חבורת מתבגרים.

נושא התלבושות האחידה מעורר תמיד את אותה מחלוקת קבועה. מצד אחד, יש הטוענים כי מדובר בהשטחת האינדיבידואל. מצד שני, יש השואפים ליצוא שוויון בין בנים ובנות, עשירים ועניים. וזה בלי להזכיר את אורך המכנסיים. מדי בית הספר הם תמיד נושא חם ובוער, במיוחד בקרב התלמידים עצמם.

השנה מקבל הנושא הזה ביטוי והתייחסות מזווית מעט שונה, במסגרת פרויקט מקורי של "פורום הפיס לחינוך", המתמקד ביצירה חינוכית מודרנית ומארח מיצג אופנה מיוחד בשם "קולקציית תשע"ו", בשיתוף המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר. במסגרת המיצג, עיצבו הסטודנטים בגדים בהשראת התלבושת האחידה בבית הספר, והעניקו להם פרשנות אישית ומחודשת. את המיצג ילווה דיון בנושא התלבושות הנהוגות כיום בבתי הספר וגבולות הגזרה שלהן.

מכיוון שקוקטית תמיד אוהבת להמחיש אופנה דרך איורים, קבלו הצצה לאיורי האופנה שיצרו הסטודנטים לתלבושת האחידה החדשה.

עמרי-כהן

עמרי כהן

"הפרויקט בוחן את נושא התלבושת האחידה כפתרון היוצר שוויון. נדמה כי הקולות התומכים ברעיון התלבושת האחידה מדברים בשבחי השוויוניות: כלכלית, מעמדית, חברתית וכו'. הרצון בפרויקט היה ללכת עם רעיון זה אבל לקחת אותו עד הסוף ולייצר 'מלתחה' לתלמידים, שישה פריטי לבוש שונים שניתן לערבב ביניהם תחת עקרונות ה-mix&match באופנה. בצורה זו, התלמיד בוחר את השילוב שמתאים ומייצג אותו בצורה הטובה ביותר וכך נוצר עוד עקרון שוויוני, שוויון מגדרי בנוסף ליכולת של האינדיבידואל לבוא לידי ביטוי בצורה יותר טובה".

עמיר-מרק

עמיר מרק

"הפרויקט נוצר מתוך הבנת החשיבות והצורך של התלבושת האחידה, אך יחד עם זאת מתעסק באופן שבו התלבושת האחידה משטיחה את האינדיבידואל, מבטלת את יכולת הביטוי באמצעות לבוש ומתעלמת לחלוטין מהמידות השונות של כל לובש ולובש. בחנתי דרכים שבהן אוכל להמחיש תחושות אלו, דרך שימוש בטכניקת נייר של paper dolls. עיצבתי מערכת לבוש שטוחה לחלוטין העשויה כולה מסקוצ'ים אשר ניתן להסיר, להזיז או להחליף כל חלק במערכת. יצרתי השטחה של תלת הממדיות של הבגד, תוך התעלמות מגוף הלובש. מערכת לבוש זו מסמלת עבורי את נקודת המבט הנוכחית שלי על אותן השנים שבהן לבשתי בעצמי תלבושת אחידה".

סי-מדם

סי מדם

"בני הנוער מחפשים דרכים למתוח את הגבולות ולהראות את הייחודיות והאינדיבידואליות שלהם, דבר המוגבל על ידי התלבושת האחידה הנהוגה בבית הספר. בניסיון למצוא איזון בין רצון בני הנוער לבין כללי התלבושת האחידה, חיפשתי דרך לשבור את החוקים של התלבושת ועם זאת לנהוג על פי הכללים המנחים אותה. רעיון זה מתבטא בעיצוב ובחומרי הגלם. השתמשתי בסווטשירט בית ספר ומכנסי ג'ינס ישנים, שאותם פירקתי והרכבתי מחדש. הסווטשירט עוצב ככזה המדמה סווטשירט הפוך, ועליו מודפסים לא רק סמל בית ספר אחד, כנדרש, אלא סמלים רבים, אשר מבטאים יציאה מהמסגרת בתוך המסגרת, ועשויים בטכניקות שונות כמו רקמה והדבקות של ניטים. כך ניתן מצד אחד ללבוש תלבושת אחידה ולנהוג על פי החוקים, ומצד שני לתת ביטוי לפרט הלובש אותה תוך שמירה על 'כללי המשחק'".

דני-מריאש

דני מריאש

"בעבודתי חזרתי אחורה בזמן אל השנים שבהן הייתי תלמיד - תקופה מאוד טעונה, מכוננת, ששזורה בשלל חוויות ותחושות לא פשוטות ואפילו קשות. החיבור שלי אל הפרויקט הגיע ממקום רגשי, ואת סערת הרגשות רציתי להביע על גבי הבגד. בדמיוני את הפרויקט מיד נגלתה בפני חולצת בית הספר התכולה המכופתרת והכל כך גנרית. את הוריקן הרגשות, הצבעים והלך הרוח שחשתי באותן שנים כתלמיד, רציתי לבטא על גבי החולצה על ידי רקמה מסיבית שמשתלטת על הבגד. הרקמה מבטאת עולם פנימי צבעוני, סוריאליסטי וסימבולי שטומן בחובו סכנות מרובות. החולצה בעצם הפכה להיות אותה מחברת שבה באמצע השיעור, בלי שאף אחד היה רואה, הייתי משרבט ומקשקש באופן לא מתוכנן את כל אשר על לבי".

אלינה-יאנובר

אלינה יאנובר

"כשהייתי תלמידת בית ספר, המנהלת אמרה לי 'מחר את תבואי בחולצה לבנה וג'ינס, וזאת לא בקשה!' אבל אני תמיד לבשתי שחור, ניטים, סיכות ביטחון וקישטתי את 'התלבושת' שלי בכל דבר שיכול היה לבטא אותי בה. מתוך החוויה האישית שלי יצרתי מערכת לבוש הכוללת חלק עליון מכותנה לבנה, חצאית ומכנסוני ג'ינס בטוויסט אישי עם אלמנטים מתכתיים ומסכה ניטרלית בצבע גוף המטשטשת את זהותה של הלובשת. מערכת הלבוש שיצרתי קוראת תיגר על ההתעלמות הבוטה מהאינדיבידואל של בני הנוער המחפשים בכל מעודם להשתייך לקבוצה ולבוא לידי ביטוי בדרך הכי פשוטה ובלתי אמצעית, לבושם".

* קוקטית אוהבת ומעריכה את המחווה שנעשתה פה לליין הקעקועים הזמניים שלה :)

אופיר--איבגי

אופיר איבגי

"תכליתה של תלבושת אחידה היא ליצור שוויון בין כל לובשיה. אני יוצא מנקודת הנחה שבני האדם שונים זה מזה אם במגדר, בתכונות אופי וכו'. התלבושת מנסה לטשטש את השונות וליצור זהות חדשה ואחידה, ובנוסף לכך גם צנועה. הפרויקט שלי עוסק בהיפוך מטרתה של התלבושת וחדירה דרך שכבות שקופות אל אישיותו של הלובש. בעיצוב שלי הכנתי שתי מערכות זהות לגבר ולאישה, אשר באות לחדד את הפער בין השונות לאחידות. הדגמים עשויים משכבות של שיפון משי שנותנות תחושה של ריחוף וקלילות, חושפות את הגוף ונותנות ביטוי אמיתי וכן לפרסונה של הלובש. דרך השכבות השונות, המנסות להסתיר ולכסות אך נכשלות בכך, אני מנסה לחדד את האינדיבידואל שנמצא תחתיהן. הן מכסות את הגוף אך משאירות אותו חשוף כמעט לחלוטין".

האירוע ייערך ביום רביעי (26 באוגוסט) במדיטק חולון.