עם טיעונים בעד ונגד, יפה ומכוער, פרובוקטיבי וסתמי - מאז שמלת החתונה של נינט טייב לפני כשנה, לא הצליח פריט אופנה לחלק את הישראלים לשניים כמו שמלת ורסאצ'ה המנצנצת שלבשה אמש בר רפאלי לפתיחת שלב ההופעות החיות באקס פקטור.

שתי התמונות שהעלתה רפאלי בחשבון האינסטגרם שלה, לבושה בשמלת המיקרו מיני הנוצצת, קטפו יחד למעלה ממאה אלף לייקים, ותגובות אמוציונאליות שנעות על הציר שבין החיובי לשלילי.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

A photo posted by Bar Refaeli (@barrefaeli) on

טוקבקים בסגנון "שמלה מכוערת רצח", "למה את לובשת את הקישוטים של הסוכה", או "שמלה מזעזעת ולא צנועה. קצרה מדי עם עקבים גבוהים ושקוף בלמטה. תשמרי גם לעצמך, הבנו שאת מושלמת" – זכו לאיזון עם תגובות מפרגנות יותר, בנוסח "ברוש חיימשלי שמלה מושלמת", "שמלה נדירה" וכדומה. והיו גם תגובות אמביוולנטיות בסגנון: "זוועתית איזה אומץ ישלה!!!".

הסטייליסט סיימון אלמלם: "התחשק לי לפתוחעם השמלהכדי לעורר את אפקט הוואו. היה לי ברור שהיא תייצר דיון רחב ותגובות לכאן ולכאן, אבל זאת בדיוק היתה המטרה. זאת שמלה שהיא גם קצרה, גם שקופה, ושים לב היכן ממוקם השטרודל"

בפייסבוק היו כבר מי שהשוו את ההופעה של בר אמש לעץ אשוח, וסנדרה רינגלר, חברתה הטובה של בר, סיכמה את הנושא במילה אחת, שכבר הפכה למטבע לשון בברנז'ת האופנה - "צרחות" (סלנג חדשני לביטוי התרגשות היסטרית וחיובית).

השמלה שלבשה רפאלי היא מקולקציית סתיו-חורף 2015-16 של בית האופנה האיטלקי ורסאצ'ה, שהוצגה בפברואר האחרון במסגרת שבוע האופנה במילאנו והוטסה לישראל במיוחד עבור רפאלי על ידי רשת פקטורי 54. הארט דירקטור והסטייליסט סיימון אלמלם, שאחראי זו העונה השנייה על המלתחה של רפאלי באקס פקטור (ובכלל, אמון על הסטיילינג שלה בהפקות אופנה, בקמפיינים רבים ובאירועי שטיח אדום) ומשמש כמנהל הקריאטיב של פקטורי 54, מספר הבוקר בשיחת טלפון עם Xnet כי התלבט ממושכות אם לפתוח את עונת השידורים החיים עם השמלה המדוברת, או להשאיר אותה לפינאלה, בגמר הגדול.

"התחשק לי לפתוח איתה כדי לעורר את אפקט הוואו", אומר אלמלם. "היה לי ברור שהיא תייצר דיון רחב ותגובות לכאן ולכאן, אבל זאת בדיוק היתה המטרה. זאת שמלה שהיא גם קצרה, גם שקופה, ושים לב היכן ממוקם השטרודל (באזור חלציה, א"י). ורסאצ'ה הוא בית אופנה שיש לי חיבה מאוד גדולה אליו, ואם תסתכל על השמלה מקרוב תראה שהיא יצירת אמנות. היא עשויה כמו תכשיט, ומשובצת אבנים בעבודת יד".

עם פתיחה כזאת ב-250 קמ"ש, אלמלם הציב לעצמו רף גבוה מאוד להמשך העונה, מבחינת הבאז שעוד ניתן לייצר סביב מלבושיה של הכוכבת, אבל הוא עצמו לא חושש מזה. "העונה החלטתי לעלות מדרגה בלוקים של בר, ולייצר מדי שבוע דמות שונה. זה אומר שיכול מאוד להיות שבתוכנית הבאה תמצאו אותה במראה יותר רגוע, ושבוע לאחר מכן משהו הפוך. אנחנו מתכוונים להפתיע כל שבוע".

עושה רושם שאחרי שמלה כזאת אפשר רק להרגיע.

"אני לא מסכים. על אף שהשמלה מאוד צבעונית ואקסטרימית, הטוטאל לוק היה מאוד רוק'נרול, ולא עשוי מדי. השיער היה במראה מאוד מלוכלך והאיפור היה נקי. זה לא ששמתי לה מגפיים ותכשיטים כבדים, הכול היה מאוד מאוזן".

"על אף שהשמלה מאוד צבעונית ואקסטרימית, הטוטאל לוק היה מאוד רוק'נרול, ולא עשוי מדי. השיער היה במראה מאוד מלוכלך והאיפור היה נקי. זה לא ששמתי לה מגפיים ותכשיטים כבדים, הכול היה מאוד מאוזן"

גם שופטי אקס פקטור לא נשארו אדישים לשמלה כשרפאלי עלתה לבמה. עברי לידר פנה לבר בשידור ושאל מה היא לובשת. לאחר שענתה בפשטות ורסאצ'ה, גילה לידר פטריוטיות ואמר לה "אני לובש שי שלום. הוא מעצב ישראלי, כדאי לך". גם שירי מימון, שלבשה שמלת תחרה לבנה ויחד עם שיערה שנקלע לצמות נראתה כמו כלה ביום חופתה, הצטרפה לחגיגה וסיפרה כי היא לובשת שמלה של המעצבת הילה חזן (באינסטגרם של חזן הקרדיט על השמלה משותף לה ולעדי צוקרמן).

אלמלם לא פוסל את האפשרות שבהמשך העונה תלבש רפאלי גם מעצבים ישראלים, אך הרזומה שלו כסטייליסט מוביל עם סגנון מהודק וספציפי לא מכיל חסד רב עם מעצבים מקומיים. "לדעתי יהיו לוק אחד או שניים של מעצבים ישראלים", הוא אומר, "וסביר להניח שאלו יהיו דודו בר אור וענבל דרור", אומר אלמלם, שעובד בצמוד לשתי המעצבות הללו בשנים האחרונות. שתיהן, אגב, כבר הלבישו בעבר את רפאלי לאירועי השטיח האדום.