ביום חמישי שעבר ישב עידן רול במשרד עורכי הדין בו הוא עובד ולא האמין למראה עיניו. זו היתה שעת ערב מוקדמת ורול כבר דמיין את סוף השבוע השקט שעומד לפניו, אך הידיעות על דקירות במצעד הגאווה בירושלים החלו להתפרסם. רול מספר כי בהתחלה חשב כי מדובר בכתבת "פולו אפ" על המצעד לפני עשור, בו נדקרו שלושה צועדים על ידי ישי שליסל. הוא בדק את האינפורמציה באתר נוסף ובעוד אחד, עד שהתקשר לסוכן שלו, שי ארבל מסוכנות יולי, לבדוק האם גם הוא ראה את החדשות המזוויעות מעיר הקודש.

"ברגע שהבנתי שדקרו שישה אנשים במצעד התרסק לי הלב", אומר רול, 30, בשיחה עם Xnet. "זה שבר אותי לחלוטין. במשך כל סוף השבוע הייתי צמוד לחדשות ובדקתי את מצב הפצועים, וכששמעתי ששירה בנקי מתה מפצעיה ונרצחה, הרגשתי אכזבה גדולה".

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

ביום שבת בערב הגיע רול עם בן זוגו הראל סקעת לעצרת ההזדהות בגן מאיר בתל אביב. סקעת הופיע על הבמה בהפגנה, שתיזכר בתולדות הקהילה הלהט"בית בישראל בעיקר בשל המתחים בין ימין ושמאל שהתגלעו בין חברי הקהילה, ושר את ההמנון בתום העצרת. אבל גם רול, עו"ד בעל תואר שני במשפט ציבורי (על אף שההתמחות שלו היא משפט מסחרי), מבין שהשינוי לא יגיע מהמילים היפות של הפוליטיקאים, אלא רק בחקיקה.

"אני חסיד גדול של בית המשפט העליון", הוא אומר. "זה לא סתם שגורמי ימין מנסים להצר את צעדיו של בית המשפט העליון. מי שדוחף בכל העולם זכויות קדימה לפני חקיקה של הממשלה, זהו בית המשפט העליון. חקיקה משקפת את רחשי העם ומגיעה לפעמים רק מאוחר יותר".

"חבל מאוד שממשלת ישראל לא לומדת מפייסבוק ומשעה או מפטרת חבר כנסת כמו בצלאל סמוטריץ' שמתבטא כנגד הקהילה הלהט"בית. הסתה זה דבר פלילי" (צילום: תומריקו)
"חבל מאוד שממשלת ישראל לא לומדת מפייסבוק ומשעה או מפטרת חבר כנסת כמו בצלאל סמוטריץ' שמתבטא כנגד הקהילה הלהט"בית. הסתה זה דבר פלילי" (צילום: תומריקו)

"הבעיה עכשיו היא לא חקיקה, אלא חברי כנסת כמו בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, שטבע את הביטוי 'מצעד הבהמות'", מאשים רול. "זה נורא בעיני שבן אדם כזה הוא חבר כנסת שמכהן כסגן יו"ר הכנסת. מן הראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יפסול אותו. אם לשר החינוך נפתלי בנט היה טיפה אינטגריטי, הוא היה מפטר אותו מהמפלגה.

"בנט יצא אחרי הדקירות בחמישי בהצהרה שיקצה יותר משאבים לאיגי (ארגון הנוער של האגודה, א"י), וזה צעד מבורך, אבל מעשים מהדהדים בווליום יותר גבוה, ולכן עליו להעיף את כל חברי הכנסת שמסיתים להומופוביה. לצערי, הוא נותן לגיטימציה לחברי כנסת מהמפלגה שלו, ומאפשר את הרצח הבא. בעיניי יש רף תחתון - ואלוהים יודע שבמדינה שלנו הוא נמוך יותר מהכינרת - ואם אתה מסית וגזען אתה לא יכול להיות חבר כנסת. אתמול קראתי שפייסבוק סגרו למישהו את החשבון לחודש, כי הוא פרסם הערות הומופוביות. אם פייסבוק עושים את זה, קל וחומר שהממשלה צריכה לעשות את זה. חבל מאוד שממשלת ישראל לא לומדת מפייסבוק ומשעה או מפטרת חבר כנסת כמו בצלאל סמוטריץ' שמתבטא כנגד הקהילה הלהט"בית. הסתה זה דבר פלילי".

מאז ההפגנה התחלקה הקהילה הלהט"בית לאלה שמצדדים בהזמנה של דוברים מהבית היהודי להשתתף בעצרת, ומנגד, אלה שצעקו בוז לחבר הכנסת יובל שטייניץ, והואשמו כקומץ שמאלני קיצוני. איפה אתה ממוקם על הספקטרום הזה?

"אני מאמין גדול בהידברות, גם עם הבית היהודי. יש מספיק הומואים דתיים וימניים בקהילה. אני חושב שהצעד של הקהילה, להחתים את כל מי שרצה לנאום בעצרת על מסמך בו הוא מבטיח לפעול למען הקהילה, זה מעשה יפה. אתה רוצה לנאום - תחתום על מסמך בו אתה מבטיח שתקדם את זכויות הלהט"ב".

והנה, שטייניץ עלה לנאום, מבלי לחתום על המסמך.

"אז הוא שיטה בהם, ועדיין, הרגשתי ביום שבת שאנחנו עומדים בפני עידן חדש, שאנחנו כקהילה לא מתנצלים יותר - אנחנו דורשים. אל תעשו לנו טובות שאתם באים לנאום בעצרות שלנו. זה או שאתם איתנו, או שנעשה את זה לבד. הקהילה לא באה לבקש טובות יותר מאף אחד אחר. בנט רוצה להצטרף? בבקשה, אבל קודם כל תעיף את ההומופובים מהמפלגה שלך".

אתה מבין שהמצביעים שלו לא רואים את זכויות הלהט"ב עין בעין איתך?

"ועדיין, אני מרגיש שכרגע אנחנו עושים דרך, לא משנה אם זה שמאל או ימין. קח כדוגמה את שר הביטחון בוגי יעלון, תומך מאוד גדול בקהילה. אמרו שהתמיכה שלו היא בסך הכול תרגיל לפני בחירות, והנה, אנחנו אחרי הבחירות והוא עדיין תומך בקהילה. הוא אומר בפירוש 'הומואים ולסביות', ולא מכבסת מילים של 'זכויות לכולם'. לי, כקצין במילואים, חשוב לשמוע את זה".

"חתונה לא עושה לי את זה. גם אם הייתי סטרייט לא הייתי מתחתן". עידן רול בצילומים לזיפ (צילום: רפי דלויה)
"חתונה לא עושה לי את זה. גם אם הייתי סטרייט לא הייתי מתחתן". עידן רול בצילומים לזיפ (צילום: רפי דלויה)

"בשנה שעברה הייתי הפרזנטור של אירוקה, ובעלי הבית של הרשת הם חרדים. אני מרגיש ששברתי כאן תקרת זכוכית, כי ברגע שמה שאתה מביא לשולחן כדוגמן אלה ערכים שהם מעבר לנטייה מינית ופנים יפות, זה מאפשר ליותר חברות להתחבר אליך. אני עו"ד, יש לי דעות מוצקות, ואני מקווה שגם אישיות סימפטית. היום להיות רק יפה לא יקדם אותך לקבל קמפיינים"

בשנתיים האחרונות הפך רול מ"בן הזוג של הראל סקעת" לדוגמן עסוק עם תיק עבודות מכובד. בשנה שעברה הוא הוביל את הקמפיינים של אירוקה וסליו, והעונה הוא מככב בלא פחות משלושה קמפיינים במקביל. השבוע הוא הצטלם לקמפיין האופנה של זיפ לצדה של אסתי גינזבורג, לקמפיין הנעליים של סקופ לצדה של הדוגמנית וכוכבת הילדים דר זוזובסקי, ולקמפיין התכשיטים של המעצבת אסנת מור. כל אלה לא מפריעים לו כמובן להמשיך להתגורר בתל אביב עם סקעת. יחד הם סוג של פאוור קאפל בקהילה.

בעידן בו היציאה מהארון הפכה למדור קבוע בתקשורת, רול בולט ביחס לשאר בכך שתמיד עמד חשוף, כלומר מרגע שהפך לדוגמן, לפני חמש שנים, נטייתו המינית היתה מוצהרת. "היציאה מהארון היתה תהליך שלם ומגובש", הוא אומר. "התבשלתי עם עצמי עד שקמתי ואמרתי 'זה אני'. אני חושב שגל היציאה מהארון של השבועות האחרונים, מרן דנקר ועד איציק שמולי, הוא חשוב ומבורך. ככל שייצאו יותר אנשים מהארון, כך יהיו יותר מודלים להזדהות איתם".

גם בעולם האופנה, הפתוח והליברלי לכאורה, היציאה מהארון היא לא עניין של מה בכך, ויש לא מעט מותגים שמעדיפים את הפרזנטורים שלהם סטרייטים, או לפחות עמוק בארון. "אני לא חושב שהעובדה שאני גיי עיכבה לי את קריירת הדוגמנות, אבל זה כן הפיל לי חוזים", מודה רול. "אמרו לי שלא מתאים שבראש המותג יעמוד הומו מוצהר, כיוון שקהל הלקוחות שהם פונים אליו הוא אחר. אין לי כעס כלפי החברות האלה, אני מבין אותן. מדובר בביזנס, ומאחורי כל החלטה עומד מנהל שיווק. זה כמו בחירה בדוגמן כהה עור או דוגמן מבוגר. הייתי רוצה שהדבר הזה ישתנה, אבל אני רואה בזה החלטה עסקית שלא נובעת מגזענות".

אנחנו על סט הצילומים של זיפ, אתה הדוגמן ובעל החברה הוא דתי חובש כיפה. זה לא מובן מאליו.

"וזו לא הפעם הראשונה. בשנה שעברה הייתי הפרזנטור של אירוקה, ובעלי הבית של הרשת הם חרדים. אני מרגיש ששברתי כאן תקרת זכוכית, כי ברגע שמה שאתה מביא לשולחן כדוגמן אלה ערכים שהם מעבר לנטייה מינית ופנים יפות, זה מאפשר ליותר חברות להתחבר אליך. אני עו"ד, יש לי דעות מוצקות, ואני מקווה שגם אישיות סימפטית. היום להיות רק יפה לא יקדם אותך לקבל קמפיינים".

"האפיל הביתי והמשפחתי שאתה מביא איתך כפרזנטור, הוא דימוי שהרבה מותגים רוצים להיות מזוהים איתו - גבר שהוא קרייריסט, חיובי ובזוגיות". עם דר זוזובסקי בצילומים לסקופ (צילום: אסף לב)
"האפיל הביתי והמשפחתי שאתה מביא איתך כפרזנטור, הוא דימוי שהרבה מותגים רוצים להיות מזוהים איתו - גבר שהוא קרייריסט, חיובי ובזוגיות". עם דר זוזובסקי בצילומים לסקופ (צילום: אסף לב)

הזוגיות עם הראל סקעת ודאי מוסיפה ליחסי הציבור שלך.

"הזוגיות שלי לא מעניינת כי בן הזוג שלי הוא הראל סקעת, אלא פשוט כזוגיות. האפיל הביתי והמשפחתי שאתה מביא איתך כפרזנטור, הוא דימוי שהרבה מותגים רוצים להיות מזוהים איתו - גבר שהוא קרייריסט, חיובי ובזוגיות".

זה מודל מאוד סטרייטי.

"יש חדירה של נורמות סטרייטיות לקהילה הלהט"בית, וזה דבר שקורה באופן טבעי, ולא מתוך רצון לטשטש זהות הומואית. באופן אישי, אני אדם של זוגיות, ילדים ומשפחה. אני רוצה ילדים וחולה על האחיינים שלי. זה דברים שינקתי מהבית. אני לא עושה את זה כי אני מנסה להיות סטרייט, או כדי להשתלב בחברה. יש לי במשפחה גם סטרייטים ללא ילדים".

נראה אותך מתחת לחופה עם הראל?

"חתונה לא עושה לי את זה. גם אם הייתי סטרייט לא הייתי מתחתן. לא גדלתי בבית שמקדש חתונה, וזה לא מעניין אצלנו אף אחד. האחים שלי נשואים, אבל אף אחד לא באמת רצה. הם עשו את זה בגלל לחצים מסביב. אני בחור של משפחה, לא של טקסים".