בשנת 1985 הוזמן צלם האופנה הלמוט ניוטון להפיק עבור חברת הצמיגים Pirelli את לוח השנה לשנת 1986. בשל עיכוב בלוח הזמנים, הוקפא פרסום הפרויקט של ניוטון ובמקומו פורסם לוח שנה עם צילומים של ברט שטרן.

התמונות שצילם ניוטון במונטה קרלו, בכיכובן של הדוגמניות אנטוניה ד'לאטה האיטלקיה, סוזי בק הבריטית ובטי פראדו הברזילאית, התפרסמו לבסוף בלוח השנה ה-50 של פירלי בשנת 2014.

היו אלה לא רק חגיגות יובל מפוארות ללוח השנה הנודע, המזוהה עם תצלומים סקסיים של מיטב דוגמניות העל, אלא גם מחווה וסגירת מעגל עם ניוטון, מצלמי האופנה המשפיעים בעולם, שנהרג בשנת 2004 בתאונת דרכים, ועבודתו מעולם לא פורסמה בלוח השנה.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

בימים אלו רואה אור Pirelli - The Calendar: 50 Years And More, ספר בן 576 עמודים בהוצאת Taschen הגרמנית, המאגד דימויים מ-50 שנותיו של לוח השנה. זוהי גם הזדמנות ראשונה עבור הקהל הרחב לרכוש את הדימויים, שעד היום הופיעו בלוח השנה בלבד, אשר חולק לאחמ"ים ולמקורבי חברת פירלי.

את הספר אצר וערך פיליפה דבריו, היסטוריון, סופר וסוחר אמנות, שבין השנים 1997-1993 היה ראש מחלקת התרבות של מילאנו, וכיום משמש כמנהל מוזיאון דואומו בעיר. בנוסף, דבריו מלמד היסטוריה של העיצוב ב-Politecnico di Milano ומשמש כפרופסור לסוציולוגיה של האמנות באוניברסיטת פלרמו.

הספר Pirelli - The Calendar: 50 Years And More
הספר Pirelli - The Calendar: 50 Years And More

לוח השנה הראשון של פירלי התפרסם בשנת 1964 וצולם במיורקה, ספרד, על ידי הצלם רוברט פרימן, שהיה מפורסם בעיקר בעבודתו עם חברי להקת הביטלס. צילומי העירום שהפכו למזוהים עם לוח השנה, החלו להופיע בו כבר אז.

החל מסוף שנות ה-80 השתתפו בצילומים גם דוגמניות על כמו נעמי קמפבל, קייט מוס, לטיסיה קסטה, היידי קלום, ג'יזל בונדשן, סינדי קרופורד, אנג'לה לינדוול, אווה הרציגובה, ג'ואן סמולס ואחרות.

עם השנים הפכה ההשתתפות בלוח השנה של פירלי לחותמת המאשרת את הסקסיות וההצלחה של הדוגמניות, ולא פחות מכך, את מידת הרלוונטיות של הצלם בעולם האופנה, עם שמות נודעים כמו פיטר לינדברג, פטריק דמרשלייה, אנני לייבוביץ' וסטיבן מייזל, שאחראי על לוח השנה לשנת 2015 שיראה אור בקרוב.

בין עמודי הספר תוכלו לפגוש בכמה מהצילומים האיקוניים שהופיעו בלוח השנה, ביניהם סינדי קרופורד בצילומי ספייה סקסיים של הרב ריטס משנת 1994, כריסטי טרלינגטון טופלס בתוך סבך ענפים בתצלום יפהפה של ריצ'רד אבדון משנת 1995, הדוגמנית השחורה אלק ווק בעירום עם רגליים הממשיכות את קו עקב הסטילטו בתצלום של הרב ריטס מ-1999, וכרמן קאס וג'יזל בונדשן מראות לכולם מי הטופ מודלס האמיתיות של העשור הקודם, בהפקה מעוררת התפעלות של מריו טסטינו מ-2001.

על אף התדמית הנחותה שיש ללוחות שנה עם תצלומים סקסיים, כל שכן כשמדובר בלוח שנה של חברת צמיגים, לוח השנה של Pirelli נתפס כיוקרתי ואקסקלוסיבי מאוד, ולא בכדי – ההפקות שהוא מציע לא נופלות במאומה מהפקות אופנה במגזינים כמו ווג או נומרו.

האם העירום המוצג בלוח השנה מחפצן את הגוף הנשי או דווקא מאדיר אותו? זו כבר שאלה לדיון אחר.