כבר שנים שדנה פרידר נמצאת בלב התודעה הציבורית, ממותגת ככוכבת ילדים שהצליחה להגיע גם לקהל בוגר יותר בזכות תפקידים בסדרות טלוויזיה כמו "עספור" ו"פרופיל 64".

במהלך הריאיון שנערך במסעדה עמוסה אחד מבעלי המקום היה פשוט חייב לבדוק אם הכל בסדר עם האוכל ולהתנצל על רעשי הרקע שמסתננים למכשיר ההקלטה; קולגה שהבחין בנו ניגש לשולחן לומר שלום מתעניין; וכשנפרדנו, והמונית כבר עמדה בפתח, התקרבה אלינו אמא נבוכה וביקשה במבט מתחנן לעשות סלפי כי זה ישמח את הבת שלה.

מבחינת פרידר מדובר בסתם עוד צהריים: כל יציאה שלה מהבית כרוכה באינספור מבטים, חיבוקים, בקשות לתמונות ולסרטוני וידאו עם ד"שים חמים וכאילו אישיים – ומה לא. היא משתפת פעולה בחביבות טבעית ומסבירה שמבחינתה מדובר בחלק בלתי נפרד מהעבודה שלה, אך שחשוב לה גם להציב גבולות.

במבט מהצד זה נראה מתיש.

"במקצוע שלי זה לגיטימי. לא נעים לי להעיד על עצמי, אבל אני רוצה להאמין שאני נחמדה באופן טבעי. מעבר לזה, אין לי בעיה להגיד 'לא' מבלי להרגיש רגשות אשם, בושה או חרטה. התיאוריה שלי היא שכאשר אתה באמת פנוי לזה, אתה נותן לאנשים מענה כמו שצריך, בין אם זה בתמונה, בתגובה או בחיוך.

"אם אני בדיוק אוכלת, יושבת עם חברים או באמת ממהרת, והפונים אליי יוצרים תחושה שאין לי ברירה ושידיי קשורות, אז יש אפשרות שאספוג ואספוג ואספוג עד שאיחנק, ובסופו של דבר אסרב בתוקף".

לפעמים תשומת הלב נכפית עליך

לפני חודש וחצי הייתה לה הזדמנות כמעט חד־פעמית להרגיש איך זה להיות אנונימית. זה קרה מיד אחרי סיום מרתון ההופעות האינטנסיבי של הפסטיגל שבו השתתפה. יחד עם חברתה שירן סנדל, שגם מנחה איתה את התוכנית "הבנים והבנות", החליטה פרידר לקחת פסק זמן ולנסוע לתאילנד. התכנון כלל שבועיים של איים, קוקוסים ופנאי נדיר שיאפשר לקרוא ספר בשקט על חוף פסטורלי.

"המקצוע הזה יכול לספק תשומת לב מפרגנת ומחממת בטירוף עם פידבק על כל מה שאתה עושה, אבל לפעמים תשומת הלב הזאת קצת נכפית עליך, מבלי שאתה מוכן אליה וזמין לה"

"במהלך החופשה יצא לי לעשות טיול שקיעה על החוף בקופנגאן. ישבתי לבד על עמדה שצופה על כל האי, וכשרציתי לחזור לחדר פגשתי בחור ישראלי, מסוג התרמילאים שנתקע שם חודשיים. בדיוק התארגן שם אחר צהריים של בנים עם ג'אגלינג וקרקס של שיווי משקל ומלא בנות שעשו הולה־הופ. הוא אמר לי 'לכי תדפקי הופעה', ואני אמרתי 'לא, לא'. אינסטינקטיבית זו הייתה התשובה שלי.

"פתאום קלטתי שאני נהנית מהמופע כי זה קסום, מופיעים אנשים שהם 'פרי ספיריט' ויותר מעניין אותי לצלם אותם מהצד. אז עניתי לו שלא בא לי על תשומת הלב הזו עכשיו וחשבתי לעצמי שזה קטע. המקצוע הזה יכול לספק תשומת לב מפרגנת ומחממת בטירוף עם פידבק על כל מה שאתה עושה, אבל לפעמים תשומת הלב הזאת קצת נכפית עליך, מבלי שאתה מוכן אליה וזמין לה".

חופשת הבטן־גב הקטנה תוכננה בקפידה בין שלל הפרויקטים של פרידר: ההנחיה של "הבנים והבנות" בערוץ הילדים; תפקיד חדש כפרזנטורית של מברשת השיניים החשמלית של Oral B; חברות בהרכב מוזיקלי בשם "המגזימנים" שמופיע ברחבי הארץ עם עיבודים לשיריו של עוזי חיטמן, לצד עמית פרקש, אסף הרץ ואיזי; תפקיד בעונה התשיעית של "הפיג'מות" המשודרת כעת; וצילומים לעונה השנייה של סדרת הנוער "שוברי גלים".

לקראת סופה זכתה החופשה לתפנית מאתגרת: פיילוט שבו הייתה פרידר אמורה להשתתף נדחה במפתיע, והיא נותרה עם חלון הזדמנויות בלוח הזמנים הצפוף שלה.

"כל הזמן אמרתי לשירן שאם לא היה לי את הפיילוט הייתי נשארת ומאריכה את השהות. כשהמפיקה הודיעה לי שהוא נדחה דפק לי הלב. אמרתי לעצמי שעכשיו אני צריכה לעמוד במילה שלי. אני פולנייה, אז מצפונית אני חייבת להרוויח חופשה כזו. קודם אני חייבת לעבוד קשה ולהיקרע, ורק אז אני יכולה לאפשר לעצמי מנוחה. שנים לא הייתי בחופש אמיתי, לא עשיתי טיול ארוך אחרי צבא, אז הייתי ממש בקרייבינג לדבר הזה".

זוג חברים שטייל בפיליפינים הסמוכה הציע לה להצטרף, היא ארזה כמה פריטים בתרמיל גב וטסה בספונטניות לשבועיים נוספים באי האקזוטי והבתולי בורקאי. "אחרי שהייתי במלונות הכי מפנקים והכי כיפיים הגעתי פתאום להוסטל. הוא היה נקי ומסודר ובסך הכל בסדר, אבל אי אפשר היה להשוות בינו לבין הפאר שבו נפשתי בתאילנד, בסטייל של הריזורטים של הזקנים העשירים. זה היה חדר קטן עם מיטה, ממש על החוף המלא בגולשים, מטיילים, תרמילאים וסטודנטים", היא מתארת את גן העדן הפרטי שלה.

"פתאום הבנתי שדווקא שם אני פי אלף יותר מאושרת מאשר בכל המלונות המפוארים, שאני לא צריכה חומריות כדי להיות מאושרת. זו אולי נשמעת קלישאת הקלישאות, אבל קלטתי עד כמה באמת הדברים הכי טובים בחיים הם בחינם. היינו במרחק יריקה מהים, ראיתי שקיעות בכל הצבעים וגולשי קיט עפים באוויר והייתי עם חברים שלי מהבית, מלאה באדרנלין שנבע מתחושת ה'עשיתי את זה' ומהתלהבות מהספונטניות. אני מכורה לדברים האלו".

רוצה להיות אמא צעירה

להחלטה של פרידר לצאת להרפתקה היה שותף מלא (גם אם בשלט רחוק): בן זוגה בשנתיים האחרונות, השחקן והקומיקאי אלי פיניש. השניים הכירו בחנוכה 2013 כשהשתתפו יחד בפסטיגל, והפכו את הקרבה המקצועית לרומנטית. פיניש, שיחגוג בקיץ הקרוב 40, גרוש ואב לנועם בן השש, ופרידר בת ה־28 ואחת הרווקות המבוקשות בביצה בדימוס, משתדלים לנהל את מערכת היחסים שלהם הרחק מעיני המצלמות ומדורי הרכילות.

"הוא הזמין אותי לדייט, ובהתחלה לא רציתי", היא משחזרת, "אבל אז חברות שלי אמרו לי שאני דפוקה בראש ושיהיה לי מצחיק, אז בעצם למה לא. הן צדקו". למרות הפרופיל התקשורתי הנמוך, לפני ארבעה חודשים דלפה הידיעה כי השניים נפרדו, אך זמן קצר לאחר מכן הם הציגו מחדש חזית זוגית מאוחדת ובימים אלו הם מחפשים דירה משותפת.

לאחרונה פורסם שהתפצלתם והחלטתם לחזור.

"אין לי שלדים חבויים בארון, אבל מערכת היחסים שלי היא דבר אינטימי ופרטי. מה שבטוח זה שאנחנו חיים את החיים הרגילים והם לא כאלו נוצצים, מעניינים או שונים מאשר אצל אחרים, אז מה יש לי לחדש?

"הרבה זוגות מגיעים במהלך הדרך המשותפת לצומת או עוברים משברים, הם רק לא מגיעים לדבר על זה אחר כך בעיתון ומגלים שחצי משפט שאמרו על הקשר הופך להיות הכותרת הראשית של כל הריאיון".

"אני נמצאת עכשיו בשלב בחיים שלי שבו אני יכולה לאפשר לעצמי דבר כזה. מי אומר שבעוד כמה שנים, כשאהיה אמא, אוכל לעשות דבר דומה?"

לא היה קשה לעזוב את בן הזוג לחודש ימים, ועוד בלי להתכונן לכך מראש?

"אני לא מאלו שנוסעות לטיול והן דבק, בטח כשיש הבנה שהכל טוב בינינו. אלי מאוד דִרבן אותי לנסוע לפיליפינים, אני זו שקיבלה חרדת ביצוע רגע לפני הסגירה על הכרטיס. התחילו לרוץ לי בראש כל מיני שדים, פחדים ומחשבות שכדאי שאחזור לארץ.

"היה לי גם יום הולדת וחשבתי שאולי כדאי לחגוג עם האהוב שלי והחברים בבית, ולא להדאיג את ההורים שלי עכשיו. התקשרתי אליו ואמרתי לו שאולי לא אעשה את זה. הוא ממש החזיק לי את היד מרחוק ואמר 'סעי כדי שלא תתחרטי אחר כך'. הוא נתן לי כוח. זה מאוד חברי מצידו, כי הוא רצה בשבילי את החוויה הזו.

"אני מאמינה במודל זוגי שבו לכל אחד יש בתוכו את ההגשמה העצמית שלו, בלי תלות זה בזה. אני נמצאת עכשיו בשלב בחיים שלי שבו אני יכולה לאפשר לעצמי דבר כזה. מי אומר שבעוד כמה שנים, כשאהיה אמא, אוכל לעשות דבר דומה?".

מתי את חושבת שתרצי להיות אמא?

"אני רוצה להיות אמא צעירה, ואני כבר לא כזאת צעירה. אבל נראה לי שאלו דברים שמבשילים. יש לנו צרכים קדומים שאתה מרגיש בגוף, ולכן כשאהיה מוכנה אני אדע. עדיין, גם אם זה מתחיל לדגדג, אני רוצה לעבור הכל לפי הסדר, עד שזה ירגיש בטוח מכל הכיוונים. אז זה לא יקרה מחר, אבל זה כן משהו שהחיים מביאים אותך לתהות עליו, גם אם אני עוד לא שם. אגב, אלי הוא אבא מדהים. זה אחד הדברים אצלו שאני מוקסמת מהם ואחת הסיבות שהתאהבתי בו".

בזכותו התאהבת גם בגלישה.

"תמיד אהבתי את הים, ורק עכשיו אני מבינה כמה זה היה חסר לי בחיים. מצאתי סוף סוף משהו שאני מאוד אוהבת אבל מצד שני לא שואפת להיות הכי טובה בו. זה תחביב ואין לי בעיה להיות בינונית. יש לי את המקצוע שלי, ששם נמצאת התשוקה שלי ושם יש תחרותיות גבוהה ותחושה שתמיד אפשר להיות טוב יותר, עד לרמה שזה כבר בלתי נסבל".

יש לך מחשבות לעשות משהו אחר מלבד משחק?

"אני מרגישה בת מזל שאני עובדת, עדיין רעבה לעשייה ולא נשחקת. יש לי אהבה גדולה למקצוע, ועכשיו אני מתכתבת גם עם מאחורי הקלעים ולא רק עם הפרונט.

"ערוץ הילדים נתן לי הזדמנות להיזרק למים, ויחד עם מיכאל מושונוב ולאל אוטניק יצרתי את הפרומואים של העונה הראשונה של 'שוברי גלים'. הם אהבו, ומשם הדרך לפרויקט הבא הייתה קצרה – קמפיין בשיתוף גוגל. מיכאל, לאל ואני הפקנו, צילמנו וביימנו. זה היה אחד הימים הכי מלחיצים שהיו לי.

"מצד אחד ביימתי ביחד עם מיכאל, אבל באותה נשימה גם הזמנתי סנדוויצ'ים ומוניות לשחקנים וניקיתי את הלוקיישן בסוף היום, כי בתחילת הדרך אין תקציב לעוזרי הפקה. יש בזה קסם בעיניי, בלהכיר ולעבור דרך כל המחלקות ובלעבוד מתוך רצון אמיתי ליצור. אין יותר מרגש מזה, ומבחינתי זו רק ההתחלה".

___________________________________________________________

עוד במגזין GOstyle: