לבר וילהיים בת ה-19 אף פעם לא היו חלומות גדולים להפוך לג'יזל בונדשן. "תמיד הייתי גבוהה וחריגה", היא אומרת. עד גיל 16 היא התרכזה בפעילות ספורטיבית כשחקנית כדורסל וכדורעף, אך לפני שנתיים וחצי בחרה להחליף את הצעד וחצי על המגרש בצעידה על עקבים במסלולי התצוגות בעולם. מלכת היופי לשעבר דורית ילינק, חברה קרובה של אמה, יצרה עבורה קשר עם סוכן הדוגמניות עופר רפאלי מסוכנות mc2, שמאז מטפח את הקריירה שלה תוך התמקדות בשוק הבינלאומי. כיום וילהיים היא אחת הדוגמניות הישראליות הפעילות ביותר בעולם, ולאחרונה חזרה משהות בת חודשיים בניו יורק, לונדון, מילאנו ופריז, שם צעדה על המסלולים של ראג אנד בון, מת'יו ווילאמסון, אמפוריו ארמאני, Etam ועוד רבים אחרים.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

וילהיים, חייכנית ואינטליגנטית, שומרת על ארשת מאופקת במהלך הראיון – לא רק מכיוון שהיא מבקשת לשדר צניעות, אלא בעיקר כי עדיין לא הבינה את השיאים המקצועיים שאותם היא כובשת. לפני שבועיים התפרסמו תמונות שלה לקמפיין הג'ינס של חברת האופנה הברזילאית Colcci, שאת הקמפיין הראשי שלה מובילים שני הדוגמנים הרווחים ביותר בעולם: ג'יזל בונדשן ושון אופריי. למעשה, וילהיים מופתעת לשמוע כי מכירים את המותג לו הצטלמה, ואולי בצדק. Colcci עלה לאחרונה לכותרות בעקבות ידיעות כי ג'יזל תפרוש מצעידה על המסלול מיד לאחר תצוגת המותג במסגרת שבוע האופנה בסאו פאולו בשבוע הבא – שמועה שהופרכה מאוחר יותר על ידי הסוכנות של בונדשן. וילהיים עצמה לא תגיע לתצוגה של המותג בברזיל, כיוון שהיא מתגייסת לצה"ל באותו שבוע.

בשבועות האופנה בעולם: וילהיים בתצוגות של KTZ, מת'יו וויליאמסון, ויויאן ווסטווד ו-Bora Aksu (צילום: gettyimages)
בשבועות האופנה בעולם: וילהיים בתצוגות של KTZ, מת'יו וויליאמסון, ויויאן ווסטווד ו-Bora Aksu (צילום: gettyimages)

בהתחלה היה לי מאוד קשה שמסתכלים עליי כדימוי בלבד

היא נולדה וגדלה בפולג, נתניה, לדניאל, יהלומן, וסמדר, מעצבת רב-תחומית, הבת הצעירה מבין שלושה ילדים. בכיתה ה' עברה ללמוד בבית הספר הדמוקרטי בחדרה, שם סיימה את לימודיה לפני שנה ללא תעודת בגרות. בהחלטה משותפת עם הוריה, בחרה להשקיע את הזמן בעבודה ולא בלימודים. "עניין אותי יותר לנסוע ולחוות חוויות חדשות בעולם", היא אומרת בראיון ראשון ל-Xnet. "המסגרת הלימודית חשבה אחרת, אבל ההורים תמכו בהחלטה שלי לנצל את המומנטום של הדוגמנות. מה עדיף: לשבת בבית הספר ולהישאר במקום שלא עניין אותי או לקדם את העבודה שנהניתי ממנה?"

בזמן שחברותיה לספסל הלימודים התכוננו לבחינות הבגרות בהיסטוריה ומתמטיקה, העבירה וילהיים את השנה וחצי האחרונות בנסיעות מסביב לגלובוס: חודשיים במילאנו, חודשיים בטוקיו, חודשיים וחצי בניו יורק, חודש וחצי בפריז, ואז שוב חודשיים על קו ניו יורק-פריז. "תכל'ס, זאת החוויה הכי חזקה שלי עד עכשיו", היא אומרת. "אתה פוגש אנשים חדשים ונחשף לצורות חיים אחרות, לומד איך להתמודד עם החיים האמיתיים". וילהיים מספרת כי בנסיעותיה הראשונות לחו"ל הצטרפה אליה אמה, אך את שבוע האופנה האחרון, בו קיפצה מבירת אופנה אחת לאחרת, כבר עשתה לבדה. "ראיתי את זה כאתגר אישי, כמו טיול של אחרי צבא, רק שאני עושה אותו קודם".

איך הסתדרת בדירות הדוגמניות?

"בניו יורק היינו שמונה בנות מברזיל, אוקראינה ורוסיה בדירה של ארבעה חדרים עם חדר שירותים ומקלחת אחד. זה לא קל. אבל אין סיכוי שהייתי נשארת בדירה אם היו ריבים. הצלחתי להימלט מכל ריב או שטות שהתחילה. בפריז כבר היה לי יותר קל, כי היתה לי רק שותפה אחת, הולנדית, שאני בקשר איתה עד היום".

"אני נראית לך בתת משקל?! הייתי ספורטאית ואני מתאמנת. בפריז אתה יכול לראות הרבה בנות בתת משקל, אבל אני לא כזו" (באדיבות mc2)
"אני נראית לך בתת משקל?! הייתי ספורטאית ואני מתאמנת. בפריז אתה יכול לראות הרבה בנות בתת משקל, אבל אני לא כזו" (באדיבות mc2)

איזו עיר יותר קשה לדוגמנית: מילאנו, פריז או ניו יורק?

"הדרישות מהסוכנות והקסטינג בפריז מאוד נוקשות. את כל הזמן תחת מבחן: מדרישה לשמור על עור הפנים, והיקפים שבודקים כל הזמן. מעירים לך אם הבוק לא מספיק טוב, ואם לא עבדת מספיק טוב. כל דוגמנית שתשאל תגיד שפריז זה השוק הנוקשה ביותר".

גם הקסטינג שם הוא האכזרי ביותר.

"נכון. אבל מה לעשות, יש הרבה בנות וצריך לסנן. בניתי לעצמי הרגל לא לצפות אף פעם, וככה אני לא מתאכזבת. חלק מהעניין זה גם לדעת לקבל 'לא'. אין עקביות. בעונה הקודמת הייתי בקסטינג לדיור, ואחרי חמש שעות, ואחרי שכבר פגשתי את המעצב (ראף סימונס, א"י), הייתי ככה קרובה לקבל את התצוגה, אבל בסוף קיבלתי סירוב. העונה הגעתי לקסטינג של מעצב, לא זוכרת מי, ופסלו אותי כי אני יפה מדי. הקסטינג דירקטור אמר לי שהמעצב מחפש דוגמניות מוזרות, אז לא יכולתי להתאים את עצמי".

"תמיד הייתי גבוהה וחריגה". וילהיים עם דונטלה ורסאצ'ה (באדיבות mc2)
"תמיד הייתי גבוהה וחריגה". וילהיים עם דונטלה ורסאצ'ה (באדיבות mc2)

לא קשה לך להיות בתעשייה ששופטת אותך על סמך היקפים בלבד?

"בהתחלה היה לי מאוד קשה שמסתכלים עליי כדימוי בלבד. לפעמים גם מתייחסים אליך כאל גוף בלבד. פעם ביקשו ממני להתפשט מול המעצב, הכול, לא רק הלבשה תחתונה, וסירבתי. מאז אני נחשבת 'הדתייה'".

איך קבעת את הקווים האדומים שלך?

"זה פשוט הגבולות שלי. יש הרבה בנות אחרות שלא אכפת להן. זה אולי חוצפה לבקש שיסתירו אותך כשאת מתפשטת בבק סטייג', אבל אני עושה את מה שנוח לי".

השבוע נחקק חוק חדש בצרפת שדוגמניות עם BMI נמוך מ-18 לא יוכלו לעבוד. את יודעת מה ה-BMI שלך?

"לא יודעת. בוא נבדוק".

גובה 1.80 מ', משקל 56 ק"ג, זה יוצא BMI של 17.28.

"אני נראית לך בתת משקל?! הייתי ספורטאית ואני מתאמנת. בפריז אתה יכול לראות הרבה בנות בתת משקל, אבל אני לא כזו".

"אין לי חששות מהשירות, למעט שלא ייתנו לי לצאת לעבוד. לא בא לי להתחתן כדי לצאת מהצבא" (באדיבות mc2)
"אין לי חששות מהשירות, למעט שלא ייתנו לי לצאת לעבוד. לא בא לי להתחתן כדי לצאת מהצבא" (באדיבות mc2)

בעוד שבוע וחצי תתגייס וילהיים לצה"ל. היא צפויה לשרת בחיל האוויר, אך טרם נקבע לה שיבוץ. בדומה לדוגמניות בינלאומיות אחרות, וילהיים תקבל מהצבא אישור לצאת לימי צילום בארץ ובעולם. לדבריה, כרגע היא על תקן אמן פעיל, ומתכוונת לפעול כדי להוציא גם תקן של דוגמנית מצטיינת, שיאפשר לה ימים נוספים מחוץ למדים החיוורים של חיל האוויר. נכון לעכשיו, החשש הגדול שלה הוא לא מהמקלחות המשותפות בטירונות, אלא שצה"ל לא ישחרר אותה לצילומים. "אני מקווה שהצבא ייתן לי לצאת מתי שאני צריכה", היא אומרת.

שקלת לרגע לוותר על השירות הצבאי?

"תמיד רציתי לעשות צבא, אבא שלי גם היה מג"ד בצה"ל. אני מניחה שאם היו באים נגדי, הייתי שוקלת אופציה אחרת. אבל בשנים האחרונות הצבא מאוד פתוח לדוגמניות ומאפשר לנו לצאת לעבוד. אין לי חששות מהשירות, למעט שלא ייתנו לי לצאת לעבוד. לא בא לי להתחתן כדי לצאת מהצבא".