תצוגת בגדי הנשים הראשונה של אלסנדרו מיקלה, המנהל הקריאטיבי החדש של בית האופנה גוצ'י, שהתקיימה בפברואר האחרון, זכתה לאינספור התייחסויות חיוביות בתקשורת. הטשטוש המגדרי בין בגדי הנשים לגברים, הצלליות הרכות שהותקנו מבדי שיפון שקופים, והמראה הנינוח ששידרו הדוגמניות והדוגמנים על המסלול סימנו את מיקלה ככוכב עולה.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

אבל אף אחד מפריטי הקולקציה לא זכה לסיקור נרחב כמו נעלי הערב המוזרות שיצר מיקלה, העשויות ממה שנראה כמו שיער אדם או פאה. בתום סבב שבועות האופנה בניו יורק ואירופה אפשר כבר להכריז על התופעה המוזרה שנצפתה בגוצ'י כאחת המגמות הגדולות בעולם האופנה.

החומר המדמה שיער אנושי הוא מהטרנדים הבולטים לחורף הבא. הוא אומנם מופיע בהבלחות קטנות, אך את הבמה שלו הוא קיבל בבתי אופנה משפיעים במיוחד, ביניהם גוצ'י, לנוון ומייזון מרג'יאלה בעיצובו של ג'ון גליאנו. מבדיקה שערכנו מול בתי האופנה גוצ'י, מרג'יאלה והמעצבת האירית סימון רושה, עולה כי מדובר בשיער עיזים (המכונה פרוות עיזים, אך מוסר מבעלי החיים בגילוח) שמסתמן כאחד החומרים הבולטים ביותר לחורף הבא. הפרווה עברה עיבוד וצביעה, כך שהיא עלולה להיראות כמו פאת ראש נוכרית.

הראשונה שבחרה לעסוק בחומר דמוי השיער בגלגול הנוכחי שלו היתה המעצבת סימון רושה, שמציגה בקביעות בשבוע האופנה של לונדון. לחורף הבא יצרה רושה שלוש שמלות ששולב בהן שיער בגוון בלונדיני, שהפך את השמלות למעין אקסטנשן לשיערן של הדוגמניות, עד כדי כך שהיה צורך בצילומי תקריב כדי להבין היכן מתחילה השמלה והיכן מסתיים שיערה של הדוגמנית.

במקרה של שמלת מעיל בגזרת מעטפת מברוקאד באדום ולבן, על כתף אחת הונח שיערה של הדוגמנית, ועל הכתף השנייה יצרה רושה זנב שעיר שנראה כמו קוקו מלאכותי. אותו זנב הוא למעשה סיכת ראש עשויה פרוות עיזים בצבע בלונדיני, שיכולה להיות שלכם תמורת 270 דולר. דגם נוסף היה שמלת משי אורגנזה בשילוב בד פרחוני עם שתי חתיכות שיער תפורות על השמלה, כך שהן נראות כמו שתי פאות ראש שהודבקו על הבגד.

גוף לובש גוף. מייזון מרג'יאלה (צילום: gettyimages)
גוף לובש גוף. מייזון מרג'יאלה (צילום: gettyimages)

גם גליאנו הפגין עדכנות אופנתית בתצוגת בגדי הנשים הראשונה שלו למייזון מרג'יאלה, עם מספר פריטים המשלבים את השיער הכמו-אנושי, ביניהם חצאית מידי שעשויה כולה מחלפות שיער שחורות, או נעלי ערב עם שערות שנצבעו בשחור ובירוק אמרלד – שתיהן, כאמור, מפרוות עיזים.

לטובת יצירת הקולקציה הזו, ביקר גליאנו בארכיון המותג, שכבר לפני שש שנים עסק במקומו של השיער ותפקידו בקולקציות אופנה. לקולקציית אביב-קיץ 2009, שסימנה 20 שנה לפועלו, יצר המעצב מרטין מרג'יאלה ז'קט נשים שהיה עשוי כולו פאות ראש בלונדיניות מחוטי ניילון סינתטיים, כמחווה לווסט דומה שיצר בשנת 1995. אותה עונה הוא יצר גם ז'קט דומה, הפעם מתלתלים אדמוניים לתצוגת המחווה שנעשתה באוקטובר 2008 למעצבת הצרפתייה סוניה ריקל, שאוחזת בשיער מתולתל ואדמוני. המעיל הבלונדיני הפך לסנסציה בחוגים אינטלקטואליים, כיוון שהוא מעורר שאלות על הטבעי והמלאכותי באופנה, והיחס בין גוף הלובש גוף – כפי שהסביר חוקר האופנה אלכסנדר פרי במאמר שפורסם באתר SHOWstudio של צלם האופנה ניק נייט.

נעליים מקולקציית סתיו-חורף 2015-16 של מייזון מרג'יאלה (צילום: gettyimages)
נעליים מקולקציית סתיו-חורף 2015-16 של מייזון מרג'יאלה (צילום: gettyimages)

הפעם שיער הראש חוזר לאופנה כחלק מחזרתה של הפרווה כאחת המגמות הבולטות של החורף הבא. אלא שבניגוד לפרווה מקבל השיער פרשנות בוהמיינית והומוריסטית, כחלק מהרצון להתכתב עם שנות השבעים – עוד עשור שימשיך לתגבר את נוכחותו בחורף הבא. אלבר אלבז, למשל, יצר מעיל ארוך שכולו פרווה בהירה שנראית כמו שיער ראש בלונדיני.

מוקדם עדיין להמר כיצד הטרנד יתורגם לפריטים ברשתות האופנה המסחריות, אך יש להניח כי בעונה הבאה נראה לא מעט שערות בזארה ובמנגו. צפו פגיעה. בראש.