בימים אלו מציינות ישראל וגרמניה יובל לכינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות. את החגיגות יובילו שלל אירועי תרבות, מסחר, מדע וספורט שיתקיימו במהלך השנה, חלקם בישראל וחלקם בגרמניה. גם האופנה זוכה לייצוג הולם במסגרת שנת היובל, והערב (שלישי) תתקיים תצוגת אופנה של ארבעה מעצבים ישראלים במסגרת שבוע האופנה של ברלין לעונת סתיו-חורף 2015-16. תצוגת אופנה נוספת של מעצבים ישראלים בברלין צפויה להתקיים בחודש מאי בהפקתו של מוטי רייף. רייף אישר ל-Xnet כי הוא מתכנן לקיים את התצוגה במאי, אך מסר כי בשלב זה הדברים אינם סגורים. על אף שגרמניה מעולם לא היתה יעד אופנתי מוביל בעולם, ושבוע האופנה ברלין עוד לא הצליח להתרומם אל מחוץ לגבולות העיר, עושה רושם כי על אנשי תעשיית האופנה הישראלית להתחיל לשנן מספר מילים בגרמנית.

עוד בערוץ האופנה

שבוע האופנה של ברלין נפתח רשמית ביום שני ויימשך ארבעה ימים, במהלכם יתקיימו במקביל שני שבועות אופנה: האירוע המרכזי של מרצדס בנץ וקבוצת IMG במרכז העיר, ושבוע האופנה POTSDAM NOW, אירוע מצומצם יותר המתקיים לראשונה בעיר פוטסדאם הסמוכה לברלין (מרחק 25 דקות נסיעה) למשך שלושה ימים. יום התצוגות הראשון של POTSDAM NOW המתקיים הערב (שלישי) יוקדש לאופנה ישראלית, ויציגו בו מותג האופנה פראו בלאו, והמעצבים שני צימרמן, ציון ענבה ואפרת קליג. ענבה וקליג יציגו שמלות ערב, צימרמן ופראו בלאו יתמקדו באופנת קז'ואל צעירה. גם מעצבת התכשיטים שלומית אופיר היתה אמורה לקחת חלק באירוע, אלא שלדבריה לא נמצאה דרך לשלב את התכשיטים בעיצובה על המסלול. הערב מתקיים בחסות הנספחת המסחרית של משרד הכלכלה בברלין, ואורחי הכבוד בו יהיו שגריר ישראל בגרמניה, מר יעקב הדס-הנדלסמן, וראש עיריית פוטסדאם, מר יאקובס ארופנט.

מוטי רייף. תצוגת אופנה בהפקתו של מעצבים ישראלים בברלין מתוכננת להתקיים בחודש מאי (צילום: תום מרשק)
מוטי רייף. תצוגת אופנה בהפקתו של מעצבים ישראלים בברלין מתוכננת להתקיים בחודש מאי (צילום: תום מרשק)

מאחורי POTSDAM NOW עומד המפיק הגרמני ד"ר קרל-ריינר פון דר אה, שהקים בעבר את אירוע האופנה SHOWFLOOR (ששינה את שמו ל-POTSDAM NOW). בהתכתבות עם Xnet הסביר פון דר אה כי בחירת המעצבים הישראלים לשבוע האופנה נעשתה על ידי גורמים ישראלים ששיתפו עמו פעולה, בין היתר עם אנשי הנספחות המסחרית ועם הגב' לימור נסט, אמה של הדוגמנית הישראלית רומי נסט, אשר צפויה לפתוח על המסלול את יום התצוגות הישראלי בגרמניה. נסט כבר הופיעה על המסלול באירוע של פון דר אה בשנה שעברה.

שמלה של רן צוריאל, שזכה בשנים קודמות במקום השני והשלישי בתחרות בבית האופרה בלייפציג  (צילום: יעל גל)
שמלה של רן צוריאל, שזכה בשנים קודמות במקום השני והשלישי בתחרות בבית האופרה בלייפציג (צילום: יעל גל)

אירוע אופנתי נוסף במסגרת חגיגות ה-50 ליחסי ישראל-גרמניה יתקיים ב-31 באוקטובר בבית האופרה הנודע בלייפציג (השוכנת במרחק של שעתיים נסיעה ברכבת מברלין). בית האופרה מקיים מדי שנה ערב גאלה עם תצוגת אופנה של שמלות ערב בעיצובם של מעצבים צעירים הנבחרים בתחרות נושאת פרסים. השנה בחרו המארגנים לפנות גם אל מעצבים ישראלים. בפגישה שערך Xnet לפני מספר שבועות עם מנהל האירוע, מר דנילו פרידריך, הוא סיפר כי הבחירה לפתוח את התחרות גם לישראלים היא חלק מחגיגות 50 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לגרמניה. פרידריך הוסיף כי התחרות השנה פתוחה לכל מעצבי האופנה באשר הם, ולא רק למעצבי שמלות ערב. מתוך המועמדים ייבחרו עשרה מציגים, ושלושת המקומות הראשונים גם יזכו בפרס כספי: 2,000 יורו למקום הראשון, 1,000 יורו למקום השני, ו-500 יורו למקום ה-3. בעבר לקח חלק בתחרות המעצב הישראלי רן צוריאל, שנמצא על קו תל אביב ברלין. בשנת 2012 זכה צוריאל במקום השלישי ושנה לאחר מכן קטף את המקום השני. צוריאל מספר השבוע כי הזכייה שלו לפני כשנתיים הובילה לחשיפתו בתקשורת הגרמנית, והשנה הוא אף הוזמן על ידי מארגני האירוע לעצב את הבגדים הרשמיים ל-30 המארחות של ערב הגאלה.

מעוניינים להירשם לתחרות? שלחו עד ה-20 ביוני תמונות של דגם השמלה שעיצבתם (לפחות שלוש תמונות: מלפנים, מאחור ומהצד) בגודל A4 וצרפו מסמך קורות חיים תמציתי, תמונת פורטרט וטופס חתום אותו תוכלו לבקש במייל info@leipziger-opernball.comאו באתר האירוע.