הכתובת: הוורד 4, סביון.

הגודל: 120 מ"ר, ובהם חלל שואורום ומכירה, יחידת ייצור עם עמדות ומשרדה של ענת שפירא.

הנפשות הפועלות: המעצבות ענת שפירא ועיינה פישמן (אשר רוחה שורה על החלל למרות שהיא מתגוררת בקנדה), שרון – מנהלת הסטודיו והמשרדים, חבצלת – מנהלת חדר הייצור ועמית, שעובדת בסטודיו עד לגיוסה הקרוב.

הפסקול: "אני חיה על מוזיקה, לא יכולה לנשום בלי", אומרת שפירא. "כל השפות, כל הצורות, יש לי פלייליסט לימים שעצוב לי ולימים ששמח לי".

חובה בסטודיו: "זה לא דברים פיזיים, אלא השותפות שלנו, שנותנת כוח ומניעה את הכול. מעבר לזה אלה המשפחות שלנו, שעוטפות אותנו וחיות איתנו את העסק".

מילה לסתיו: אוויר.

יש פלייליסט לימים שעצוב ופלייליסט לימים ששמח
יש פלייליסט לימים שעצוב ופלייליסט לימים ששמח

בשעה 9:00 בבוקר ביום חמישי, הסטודיו החדש של TWO A כבר מלא בלקוחות. אפשר להניח כי רבות מהן תושבות הסביבה, שכן למי שלא מתמצא בנבכי סביון כדאי להיעזר ב-GPS על מנת למצוא את המקום בקלות. נהג המונית שמכיר את האזור קצת פחות, חצה את רחובות הווילות והעצים הגדולים עד שהגיע לרחוב הוורד השקט. עוד מעבר פסטורלי בין עצי בוגנוויליה, ומגיעים אל הסטודיו שנמצא בחצר האחורית.

זהו יום פתיחת הסטודיו החדש, לאחר חודש וחצי של שיפוצים אינטנסיביים. לפני שאומץ על ידי מותג התכשיטים, תפקד החלל הגדול כמחסן לגידול ורדים ומאוחר יותר כנגרייה. "שיפצנו במטרה לשמור על הצביון המקורי של המקום", אומרת שפירא, אשר משרדה נמצא כעת בתוך אחד ממקררי הוורדים הישנים. גם מכשירי הנגרות הכבדים נשארו במקומם, ומוסיפים חן קסום לחלל התעשייתי ולתכשיטים שמנצנצים מכל פינה ומשלבים יציקות מתכות וקווים גיאומטריים עם חומרים כמו גומי תעשייתי, חבלי משי וכותנה, קרני בופאלו ("הן נושרות ומתחדשות") ואבני אגת. "אנחנו מאוד חיות את התכשיטים. חוץ מלהתקלח, אנחנו עושות איתם הכול".

"חשבנו שאנחנו משחקות איזה משחק לתקופה, ושזה ייגמר" (צילום קולקציה: גיא כושי ויריב פיין)
"חשבנו שאנחנו משחקות איזה משחק לתקופה, ושזה ייגמר" (צילום קולקציה: גיא כושי ויריב פיין)

למעשה, מסבירות המעצבות, זו רק חצי מהאופרציה המורכבת שהקימו. עד לפני חמש שנים עסקה כל אחת מהן במקצוע אחר, וגם כשהכירו בגן של ילדיהן לא חשבו שהחברות תתפתח לעסק משותף. התנסות מקרית בעיצוב תכשיטים יחד פתחה בפניהן עולם חדש, אשר "אפילו לא היינו יכולות לחלום אותו", אומרת שפירא, ופישמן מוסיפה: "חשבנו שאנחנו משחקות איזה משחק לתקופה, ושזה ייגמר".

תוך שנה הן הגיעו למה שנראה כקו הסיום: פישמן ומשפחתה החליטו להגשים חלום ולעבור לקנדה. "היינו בטוחות שהכול נגמר", אומרת שפירא, "אבל הרגע שהכי חששנו ממנו הפך להיות ההזדמנות הכי גדולה שלנו". במקום להיפרד הן החליטו להתרחב, וכעת אחראית שפירא על הסטודיו הישראלי בעוד פישמן מנהלת את השואורום וחלל הייצור של המותג בקנדה. בארץ נמכרים התכשיטים המיוצרים בישראל, בקנדה אלו המיוצרים בקנדה, והמעצבות מחלקות בין שני מוקדי הייצור את שאר נקודות המכירה בעולם, כמו ארצות הברית, בייג'ין, אוסטרליה, טורקיה ובלגיה.

"חברות רגילות לא יוצאות לחופשה יחד שש פעמים בשנה, ככה שהחברות שלנו הרוויחה משהו יוצא דופן"
"חברות רגילות לא יוצאות לחופשה יחד שש פעמים בשנה, ככה שהחברות שלנו הרוויחה משהו יוצא דופן"

"אנחנו נפגשות ארבע-שש פעמים בשנה לתקופה שאנחנו לבד רק שתינו, בין השאר כשאנחנו נוסעות להציג בתערוכות בעולם", מסבירה שפירא. "אנחנו כל הזמן עובדות במקביל – מעבירות שרטוטים אחת לשנייה, וברגע שיוצא פריט, כל אחת מתחילה לשחק איתו ולכל אחת יוצא משהו אחר. אחרי שכל אחת מסיימת את התהליך שלה עם הפריט, אנחנו נפגשות ועוברות על הדברים שהשנייה עשתה. רק אז אנחנו מחליטות על הקולקציה יחד".

"אנחנו מאוד חיות את התכשיטים. חוץ מלהתקלח, אנחנו עושות איתם הכול"
"אנחנו מאוד חיות את התכשיטים. חוץ מלהתקלח, אנחנו עושות איתם הכול"

גם המעבר מהסטודיו הקודם ("בערך 10 מ"ר"), נעשה יחד. "חיפשנו מקום שנה וחצי", מספרת שפירא. "בכל מקום שאליו נכנסתי, צילמתי וידיאו מפורט, שלחתי לעיינה וחיכיתי שהיא תתעורר בקנדה. דיברנו על הכול והתייעצנו על כל פרט. כשנכנסתי לפה, ראיתי את הקסם אבל לא האמנתי שנצליח לארגן את זה. לא היו כאן תשתיות לכלום, היינו צריכות להקים הכול מאפס. עיינה באה לארץ כדי שנחתום יחד על החוזה, שנעשה את הצעד הזה יחד – כמו כל דבר בעסק.

"אנחנו אומנם חיות במרחק, אבל יש לנו זוגיות לכל דבר. חברות רגילות לא יוצאות לחופשה יחד שש פעמים בשנה, ככה שהחברות שלנו הרוויחה משהו יוצא דופן. כשאנחנו נוסעות יחד לתערוכות בחו"ל, אפילו יש לנו צדדים קבועים במיטה".

  (צילום: קית גלסמן, אבי ולדמן)

שלושה תכשיטים שיוסיפו ניצוץ לסתיו

1. לאוזניים: עגילים עם כדורים זהובים, 220 שקל

2. לצוואר: שרשרת חבל ארוכה עם ריבועי מתכת מוזהבים, 520 שקל

3. לידיים: צמידים מגומי תעשייתי עם צינורות מתכת מוזהבים, 450 שקל