קוקו שאנל נחשבת לאחת ממלכות הסגנון האנין של המאה ה-20, אייקון של סטייל נשי עכשווי והשם מאחורי אחד ממותגי האופנה והקוסמטיקה הפופולאריים והנחשבים בעולם, אבל מסמך מרעיש שנחשף אתמול מאשר את אחת הפרשיות הגדולות שנקשרו בשמה, אשר עד כה היו בגדר שמועה, ומטילות צל גדול על מפעל חייה ושמה הטוב.

>> הורידו כאן את האפליקציה החדשה של Xnet לאייפון או לאנדרואיד

אמש שודר בערוץ הממלכתי הצרפתי סרט דוקומנטרי שמציג הוכחות חותכות למעורבות של שאנל במפלגה הנאצית ולעובדה שפעלה כמרגלת בשירות המפלגה. במהלך הסרט, "צל של ספק", בהנחייתו של ההיסטוריון פרנק פרנד, נטען כי שאנל ניהלה רומן עם קצין גסטפו בכיר במהלך שנת 1940, וכי היתה בעלת תפקיד במודיעין הצבאי של היטלר.

עוד בערוץ האופנה

על פי מסמך שאיתרו החוקרים הצרפתים, שנחשף לראשונה בסרט, שם הקוד של שאנל היה "ווסטמיניסטר", כרפרנס לרומן שניהלה במהלך שנות ה-20 של המאה ה-20 עם הדוכס מווסטמיניסטר. בנוסף, הסרט טוען כי שאנל ניצלה את קשריה עם המפלגה הנאצית על מנת לנכס לעצמה עסק בשמים שמכרה למשפחה יהודית במהלך שנות ה-20. שאנל קיוותה שהחוקים שאוסרים על יהודים להיות בעלי עסקים משלהם יסייעו לה להשתלט מחדש על עסק הבשמים שלה.

כאמור, הידיעות החדשות מהוות אשרור לשמועות שנקשרו בשמה של שאנל בשנים האחרונות. בשנת 2011 הן אף פורסמו ב-Xnet לראשונה, יחד עם התגובה החריפה של בית האופנה שאנל לדברים שפורסמו בספרו של ההיסטוריון האמריקאי האל ווגן, שהציג ראיות לכאורה לכך ששאנל היתה אנטישמית, אשר לקחה חלק ברשת ריגול שסייעה למשטר הנאצי במהלך שנות הכיבוש הגרמני בצרפת. בית האופנה טען שמדובר בשמועות מופרכות והציג כראיה את העובדה שבארסנל החברים של המעצבת היו גם יהודים, דוגמת משפחת רוטשילד והצלם ארווין פן. הסרט החדש שראה אור כעת מפריך את הטענות של בית האופנה על כך שיחסיה עם יהודים מוכיחים את חפותה, בטענה ששאנל ניצלה את יחסיה עם צ'רצ'יל על מנת לנסות ולהשפיע עליו לפעול להפסקת אש בשנת 1943 בין בעלות הברית לגרמנים, ובכך למעשה להציל את העם היהודי.

שאנל היא לא אושיית האופנה היחידה ששמה נקשר במהלך השנים עם המפלגה הנאצית ועם אנטישמיות. ברשימה הגדלה נמצאים גם ג'ון גליאנו, שחוזר כעת לעולם האופנה לאחר שנודה ממנו בעקבות התבטאויות אנטישמיות, ובית האופנה הוגו בוס שיצר מדים עבור הנאצים.