יונתן סרגוסי, מעצב מוצר בן 30, הוא סטארט־ אפיסט חדור מוטיבציה והמנכ"ל של חברת IM Creator, המפתחת פלטפורמה לבניית אתרים בשיטת “עשה זאת בעצמך".

>> לעוד בתים יפים, לחצו כאן

סרגוסי חיפש במשך זמן רב חלל למשרדי החברה. אחרי חיפושים מפרכים הראה לו מתווך חלל הרוס של כ־160 מ"ר פלוס חצר בחלקו הצפוני של רחוב נחלת בנימין בתל אביב. סרגוסי ראה – והתאהב. "הפתחים והאור היו נהדרים", הוא מספר. "כשנכנסתי לבית בצהרי היום וראיתי את התקרות הגבוהות והאור הרב שנכנס דרך ארבעה כיווני אוויר, ידעתי שאוכל לעבוד עם החלל הזה.

"הרבה בניינים בנחלת בנימין מיועדים לשימור מחמיר על ידי העירייה, ולפיכך לא שווה לבעליהם להשקיע בשיפוץ בעצמם. לכן הצעתי לבעל הבית שהוא ישתתף בשיפוץ המשרד ואני אשפץ את הדירה על חשבוני. עשיתי חשבון שאגור בדירה מספיק זמן כדי ליהנות מהשיפוץ, ולשמחתי בעל הבית הסכים ברוחב לב. נראה שגם הוא רצה להפיח חיים חדשים במבנה העזוב".

ראשית הפך המקום למשרד, ולאחר שנה שיפץ סרגוסי חלק נוסף של הבית ועבר לגור בו יחד עם בנו בן השנתיים וחצי ועם חברתו כריס, סטודנטית לתקשורת חזותית בבצלאל.

האם נתקלתם בבעיות מבניות הנובעות מגיל הבית?

"במהלך השיפוץ אטמנו את הגג היטב ויצרנו תשתיות חדשות, כך שכיום אין בעיות שנובעות מגיל הבניין. החלל נעים מאוד מבחינת טמפרטורה, זרימת אוויר ואיטום".

מה היה החלק הכי מאתגר בשיפוץ?

"החלק הכי מאתגר מבחינה מבנית היה חדר הרחצה. היה צריך לחזק שם יסודות, דבר שהתגלה תוך כדי העבודה. מבחינה עיצובית חששתי שהמסדרון יהיה צר ואפל, אבל בסוף הוא יצא רחב ומואר והפך לאחד מהאזורים הנהדרים בבית".

חדרי הבית

הסלון: הסלון והמטבח חולקים חלל רחב ידיים אחד, שניבט ישירות מהכניסה לבית. הסלון החמים והמזמין מוגדר על ידי גוף תאורה מרובע גדול שסרגוסי הזמין במיוחד ותלה על התקרה. הדלתות והמשקופים המקוריים, שנמצאו זרוקים בחצר, שולבו מחדש במקומותיהם ושומרים על המראה האותנטי. רוב הרהיטים והפריטים בדירה נרכשו דרך איביי, משוק הפשפשים או מסוחרי עתיקות. סרגוסי הצליח "לשדוד" כמה פריטים מאִמו, בעלת “נוגה לולו", חנות לפריטי וינטג' בגבעתיים. פריטים אחרים נבנו או שופצו על ידיו, ובכל אלה שולבו גם רהיטים של איקאה. “היה לי חשוב לשמר את ההיסטוריה של המבנה העתיק", מספר סרגוסי. “הבאנו רסטורטורית שחשפה חלקים מהקיר המקורי, שאותם שילבנו במראה הכללי".

הריצוף המקורי נשמר והקירות והתקרה סוידו חלקית בלבד, כך שהם משתלבים במראה המחוספס. הספה הוורודה נרכשה בשוק הפשפשים ורופדה מחדש. “בדיעבד לא הייתי נכנס לפרויקט של ריפוד הספה, כי זו הייתה הרפתקה יקרה במיוחד", אומר סרגוסי. מול הספה הוורודה ניצבת ספה שחורה גדולה שנקנתה באיקאה, ומקום ישיבה נוסף הוא הכיסא הקלאסי (Japan Chair של המעצב הדני פין יול משנת 1955) שנקנה בחנות “רטרו" בשוק הפשפשים. בפינות הסלון יש רמקולים פתוחים שעומדים על סטנדים של תופים, שאותם בנה בעל הבית בעצמו יחד עם בן דודו בועז מחלקים שונים.

המטבח: חלל המטבח מוגדר בעזרת אריחים מצוירים. במרכזו עומד אי גדול מחופה שיש מאבן טבעית לבנה המשמש לכל מטרה במטבח: אין כאן ארונות או משטחי עבודה נוספים. "כריס ואני לא מבשלים הרבה, ולכן יכולתי להרשות לעצמי מטבח מינימלי", מסביר סרגוסי, ששאב את ההשראה לתכנון מבלוג גרמני והזמין אותו אצל נגר. שולחן האוכל נקנה באיקאה, וסביבו הוצבו כיסאות אוכל כחולים שנמצאו בשוק הפשפשים ומקורם בדנמרק. על הקיר תלויה עבודה של האמנית VanillaRoyal.

חדר השינה: החדר הכי חשוב לדיירים ממשיך את הקו העיצובי של החללים האחרים וכולל גם מרפסת קטנה ונעימה. המיטה נקנתה ברחוב הרצל בתל אביב, ואת ראש המיטה בנו בני הזוג בעצמם ושזרו בו פרחים מפלסטיק. בדיעבד, מודה סרגוסי, הוא היה מתכנן מקומות אחסון רבים יותר בחדר השינה, שכן ארון הבגדים הצנוע שנמצא בו עכשיו קטן מלהכיל את הבגדים של שניהם.

חדר הרחצה: אריחים מאבן מרצפים את החדר המרשים הזה, והם היחידים שנקנו חדשים במסגרת השיפוץ כדי לכסות על עבודות האינסטלציה שנעשו במקום. את המקלחון בנה סרגוסי מצינורות, ואילו את האמבט הניצב קנו חדש מסוג ב' כדי לשמור על מסגרת התקציב. הכיור ניצב על שולחן ישן שחופה בשיש מאבן טבעית, והמראה הגדולה שבה משתקפים כל אלה הוזמנה במיוחד ונדדה בבית עד שנמצא מקומה הראוי.

חדר השינה: בני הזוג יצרו בעצמם את ראש המיטה עם הפרחים המלאכותיים (צילום: אבישי פינקלשטיין)
חדר השינה: בני הזוג יצרו בעצמם את ראש המיטה עם הפרחים המלאכותיים (צילום: אבישי פינקלשטיין)

עבודות בית: סרגוסי עונה לשאלון שלנו

מי אחראי על הניקיון והסדר בבית?

"יאנה המנקה, שמגיעה פעם בשבוע".

מהי עבודת הבית האהובה עליך?

"שטיפת כלים. את כל השאר אני ממש לא אוהב".

איפה אתה נרגע בבית?

"בחדר השינה, מול הטלוויזיה".

מה יש תמיד על יד המיטה שלך?

"לצערי טלפון נייד, ולשמחתי מים מינרליים".

מהם בעיניך החומרים האידיאליים לבית?

"שיש ועץ".

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד במגזין GOstyle:

  • פרובאנס זה כאן: וילת חלומות שנבנתה ע"י 4 נשים