הכתובת: רוחמה 7, מתחם נגה, יפו.

הגודל: 70 מ"ר.

הנפשות הפועלות: אילת הרמל ואפרת לוין, מעצבות המותג אלף אלף.

חובה בסטודיו: שקט, אינטימיות, מרחב, סקץ' בוק, צבעי בדים ואפשרויות להזיז ולשחק בין כל אלה.

מילה לסתיו: צלקות.

"השכונה של נגה היתה עבורנו בית, וכשיצאנו ממנה בחרנו מיקום שהוא עדיין שכונתי, ומצאנו גם שם בית"
"השכונה של נגה היתה עבורנו בית, וכשיצאנו ממנה בחרנו מיקום שהוא עדיין שכונתי, ומצאנו גם שם בית"

במרחק מטרים ספורים מהסטודיו של המותג הישראלי אלף אלף במתחם נגה ביפו, ניצב דוכן פיס קטן שהפך כעת ללוקיישן לצילומי פרסומת. כבר כמה ימים שצוות צילום גדול ועצבני השתלט על פינת הרחוב הקטנה, ומשתיק בנהימות כל עובר אורח אקראי שמעז לפצות את פיו ולהפריע להקלטות הסאונד בטעות. המעצבות אילת הרמל ואפרת לוין לא מתרגשות – השכונה הציורית משמשת כבית חם למותג שלהן כבר שמונה שנים, וצריך הרבה יותר מכמה אנשי פרסום בשביל לפגוע בשלוותן.

הניסיון לעקוב אחר ההתפתחות של אלף אלף מזכיר פענוח של מפת אוצר אשר רמזים לה פזורים ברחבי תל אביב. הסטודיו הנוכחי של שתי המעצבות, למשל, נמצא במיקום שבו עמדה חנותן הדרומית עד לפני כחצי שנה, ובמרחק שני רחובות מהסטודיו הראשון שבו עבדו יחד. כעת עברה החנות למתחם התחנה הסמוך בנווה צדק, בעוד תושבות צפון תל אביב מכירות את המותג בעיקר מחנותו השנייה, הממוקמת במתחם בזל.

"כל קולקציה היא כמו לייצר מוצר חדש מאפס"
"כל קולקציה היא כמו לייצר מוצר חדש מאפס"

"אנחנו לא עושות קפיצות גדולות מדי, אנחנו עושות צעדים קטנים", מסבירה הרמל את ההיגיון שמאחורי מיקומי החנויות והסטודיו. "השכונה של נגה היתה עבורנו בית, וכשיצאנו ממנה בחרנו מיקום שהוא עדיין שכונתי, ומצאנו גם שם בית. בחנות בבזל הצלחנו ליצור מקום שהוא שלנו, גם מבחינת העיצוב והחלל. היה חשוב לנו שתהיה נקודה בצפון ונקודה בדרום, כי תל אביב זו עיר שהקצוות שלה מאוד שונים".

בחלל שנותר במתחם נגה ומשמש כעת כסטודיו עובדות השתיים על הקולקציה לעונת סתיו-חורף 2014-15, השואבת השראה מצלקות, במובן הכי יפה של המילה. "הקולקציה החדשה מחפשת יופי בדבר הלא מושלם, אסתטיקה שיש בה משהו אמיתי", אומרת לוין. "החלטנו להשתמש דווקא בפרטים שהם כביכול לא גמורים או 'מצולקים', כדי להוסיף קישוט לבגדים – למשל, חולצת ג'ינס עם תפרים זהובים שנכנסים לתוך הצווארון, או חולצה לבנה עם צביעה שחורה בחלק העליון שדוהה לתוך הבגד". "יצרנו מעבדה", ממשיכה אותה הרמל, "ובדקנו איך מתקדמים בתוך העולם של הלא גמור, כשהצלקת הופכת לקישוט".

"בדקנו איך מתקדמים בתוך העולם של הלא גמור, כשהצלקת הופכת לקישוט"
"בדקנו איך מתקדמים בתוך העולם של הלא גמור, כשהצלקת הופכת לקישוט"

על קיר הסטודיו נמצא לוח השראות הכולל ספרי סקיצות, דף עם הכיתוב ההולם I find beauty in your flaws, גדילי עור קטנים בצבעי אפור, שחור וברונזה שישמשו בהמשך כקישוטים לרוכסנים, דגמים של חולצות עם צביעות שונות וז'קט עם חוטים משתלשלים ותפרים שהמעצבות מנסות במטרה למצוא את הדוגמה שתעטר אותו בסוף התהליך. מעל כל אלה ניצב בגאווה ארון קטן עם אוסף אצבעונים ישן מרחבי העולם, שהיה שייך לסבתה של הרמל.

"כל קולקציה היא כמו לייצר מוצר חדש מאפס", אומרת לוין. "כל דבר יכול להיות הפתעה, וכל חומר יכול להגיב בצורה שלא ציפית". "והכול גם נתון לזמנים", מוסיפה הרמל, "יש הרבה אלמנטים שצריך לבדוק לפני שאת מגישה משהו ללקוחה ועומדת מאחוריו. מבחינתנו זה עניין של החלטה – כשנכנסים לקולקציה כזו צריך לפנות לה את הזמן, כי יש בה הרבה השקעה".

"הקולקציה החדשה מחפשת יופי בדבר הלא מושלם, אסתטיקה שיש בה משהו אמיתי". קטלוג החורף החדש של אלף אלף (צילום: גיא כושי ויריב פיין )
"הקולקציה החדשה מחפשת יופי בדבר הלא מושלם, אסתטיקה שיש בה משהו אמיתי". קטלוג החורף החדש של אלף אלף (צילום: גיא כושי ויריב פיין )

את הזמן הזה הן מבלות יחד, חושבות יחד, מעצבות יחד. "זו זוגיות בתוך עיצוב, מי שנמצא איתנו כל יום רואה לאיזה פריטים כל אחת יותר מתחברת", מסבירה הרמל. "צריך למצוא את הפשרות ואת המקומות שמתעקשים בהם, אבל הכול נעשה יחד וזה הכי כיף בעולם". "זה מקל כשיש הרבה פריטים בקולקציה", מוסיפה לוין בחיוך, "ככה לכל אחת יש את המקום שלה. אני לא חושבת שמעצב שעובד לבד, בהכרח מרגיש שכל הדגמים מייצגים אותו".

הצצה בדגמים שכבר פזורים בסטודיו מגלה כי ההשראה המאתגרת מיתרגמת בקלות לפריטים לבישים ונונשלנטיים, בסגנון שלקוחות המותג שמחות תמיד לאמץ אך בתוספת תחושה אישית וייחודית שמעניקות עבודות היד הרבות העונה. "אני יכולה לעצב את החלומות המופרעים שלי, אבל חייבים להיות מחוברים לקרקע, למציאות, למזג האוויר", אומרת הרמל, ולוין ממשיכה: "השפה שלנו יותר מופשטת, אז היא לא מתייחסת לטרנדים במובן הישיר, אבל המחשבה שמאחורי העיצוב מחוברת לעכשיו, לזמן שבו אנחנו נמצאות. חשוב לנו להיות בתוך מה שקורה, לא להיות מנותקות".

  (צילום: ולרי בלקינד)

שלוש צלקות יפות בקולקציה של אלף אלף

1. ליום בג'ינס: חולצת קאלו עם תפר מוזהב בצווארון, 495 שקל

2. למי שמביט בי מאחור: חולצת ג'קסון רחבה עם תפר מוזהב בגב, 495 שקל

3. לערב סתווי: עליונית הוק מודפסת עם רוכסן אלכסוני, 560 שקל