ממרפסת ביתה של מעצבת האופנה קארן אוברזון נשקפת רחבת הגינה המרכזית במתחם נגה שביפו, בה מתרכזים בשעות אחר הצהריים החמימות ילדים משחקים, הורים אופנתיים עם ספלי אספרסו מבית הקפה הסמוך ועוברי אורח המבקרים בבוטיקים הקטנים הפזורים מסביב לגינה. "זה מרגיש כמו לגור בעיר, אבל עדיין משרה תחושה שכונתית ושקטה", אומרת אוברזון, שעברה לכאן לפני כשנה וחצי לאחר ששני בניה גדלו. למעבר לנגה קדמו מגורים של שנה במושבה האמריקאית הסמוכה ו-18 שנה ברמת השרון, העיר שבה נולדה וגדלה כל חייה כבתו הבכורה של מעצב האופנה גדעון אוברזון.

>> הורידו כאן את האפליקציה החדשה של Xnet לאייפון או לאנדרואיד

זהו בית אינטימי וחם, מהסוג שמחבק אותך כבר בכניסה, וברקע נשמעות תדיר נביחותיה של כלבת השרפיי המעורבת ניוקי, המתמסרת תוך דקות ספורות למשחקים עם האורחים על רצפת הפרקט שבדירה. בחלל המרכזי נמצאים המטבח והסלון, עם מרפסת צרה הפונה לגינה. מסדרון צר עם שירותי אורחים וחדר נוסף מובילים אל צומת T – ימינה אל יחידת הורים רחבת ידיים עם מקלחת, שירותים צמודים ומרפסת הפונה לרחוב; משמאל, חדר אורחים קטן עם פוטון, מחשב ומרפסת רחבת ידיים הפונה לחצר פנימית. בין השכנים המתגוררים בבניין יש תושבים שהגיעו מצרפת וארצות הברית, וכן עורך עיתון "הארץ" אלוף בן.

את הדירה עיצבה אחותה הצעירה של אוברזון, דנה, אדריכלית מפורסמת אשר אחראית גם לעיצוב דירתו של אביהן, אשר התפרסמה בפרויקט זה לפני שנתיים. הדי.אן.איי העיצובי של השתיים מורגש בכל פינה בבית, ובעיקר בחפצים הפזורים בחלל המרכזי: מנורת תקרה מרהיבה של יעקב קאופמן, גוף תאורה שנראה כמו מדוזה בעיצובה של אילה צרפתי, עבודות אמנות התלויות על הקיר ומבחר עבודות של הבן הבכור רועי, סטודנט שנה א' במחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון HIT. עבודותיו של האחרון מוסיפות מקוריות רבה לבית, למשל – שולחן קפה מעוגל שבסיסו מורכב מחצובה למצלמה, או שולחן עגול המואר על ידי נורות ניאון צבעוניות המונחות בתוכו, אובייקט פונקציונלי ואסתטי המשמש להארה ולהגשה גם יחד. ללא ספק, דור המשך בועט למשפחת אוברזון המעוצבת.

עוד אושפיזין בסטייל

הנכס: 140 מ"ר, ארבעה חדרים, קומה ראשונה בבניין לשימור.

השכונה: מתחם נגה, יפו.

הדיירים: קארן אוברזון, 51, שלומי רביד, 55, נמרוד, חייל בן 21, וניוקי, כלבת שרפיי מעורבת בת ארבע ("היא בתו של כלבת השרפיי של ירון מינקובסקי", מצביעה אוברזון על הייחוס המשפחתי).

ותק בדירה: שנה וחצי.

מי עיצב את הבית? "אחותי הצעירה דנה אוברזון, ואנחנו. היא אמרה שזה היה אחד הפרויקטים הלא פשוטים לעשות, מכיוון שזאת דירה עגולה".

איך זה לעבוד עם מעצב נוסף על המרחב האישי והפרטי? "אצלנו במשפחה זה קורה נורא בקלות. דנה יודעת בדיוק מה אני רוצה, ואני ושלומי אוהבים את אותם הדברים. כשהתחלנו לעבוד על עיצוב הבית, היה ברור שזה בית שלנו. כלומר, זה לא בית שמישהו עיצב לי בהזמנה, או שהוא מעוצב בשביל אורחים או מגזינים. גרנו קודם שנים רבות ברמת השרון, וכשאתה עושה בית חדש, אתה חושש שזה יצא 'יותר מדי'. לא רצינו את העודפות הזאת".

"אני אוהבת אופנה ואוהבת בגדים, אבל אין לי אובססיה לבגדים. ויש הבדל. אני לא שומרת בגדים לנצח, ולרוב לובשת פריטים בעיצובי. מדי עונה אני עוברת לפריטים החדשים, ואת הישנים מוסרת. אין לי סנטימנטים לחפצים או לבגדים, רק לאנשים"

כיצד הוגדרו תחומי ההחלטה המשותפת על עיצוב הדירה? "זה בעצם היה בית ישן ששיפצנו. דנה עשתה את החלוקה לחדרים, וכדי לבחור מטבח הלכנו יחד. היו גם רעיונות עיצוביים שדנה הביאה, כמו הספרייה מברזל. היא אמרה שזה רעיון שהיה לה כבר תקופה ארוכה, ואנחנו הראשונים שהסכמנו. סביב זה עוצב הסלון. במקרה של החלונות או המרפסות – מכיוון שזה בניין לשימור, אז היו חוקים מאוד ברורים באיזה עץ מותר לנו להשתמש וכדומה".

מה היה חשוב לך במיוחד בעיצוב הבית? "שהחלל המשותף של המטבח והסלון יהיה נעים לשהייה עם אורחים, וגם לבד. בבית הקודם הפריע לי שהמטבח היה מופרד מהסלון. כשאתה מארח אנשים לארוחות ערב, ברוב המקרים הם מגיעים כשאתה עדיין בהכנות אחרונות של האוכל. אין כאן מישהו אחר שמכין את האוכל, כן, זאת אני שמכינה אותו. כשאתה נמצא בחלל נפרד זה מרגיש לא בעניינים. לכן היה חשוב לי בבית החדש להיות חלק מהמאורע, ובסוף הערב אני יכולה גם לשטוף כלים כשהאורחים עדיין בבית ולא להרגיש מנותקת".

האם יש קשר בין סגנון עיצוב האופנה שלך לסגנון העיצוב של הבית? "הקשר היחיד בין השניים הוא שאני אוהבת דברים לא עשויים מדי. שיש שילוב, אינטראקציה. אני לא אדם של חליפות או סטים, אלא תמיד תמצא אותי בג'ינס וז'קט. ככה אני אוהבת. קשה לי עם הצורך הזה באיפור וספר, והניסיון הזה להיות מושלמת".

כיצד את מתלבשת בבית? "במכנסיים קצרים בקיץ, וטרנינג בחורף. אני לא מאלה שהולכות בבית בשמלות ערב ונעלי עקב".

מה הפינה האהובה עלייך? "המטבח. יש משהו נורא כיף בחלל הזה, וגם הגז עם הפנים לסלון. שמתי לב שבדרך כלל כשמעצבים את הכיריים, אז הבישול הוא עם הגב לחלל ופונה לחלון. כאן אני תמיד חלק מהבית".

היכן את נוהגת להירגע בבית? "או שאני מבשלת, או קוראת ספר או עושה קילר סודוקו במיטה. לפעמים אני גם שרועה על הספה בסלון".

היכן את נוהגת לשתות את הקפה שלך בבוקר? "שלומי מכין לי אותו ומביא להיכן שאני נמצאת – למיטה או לאמבטיה".

עד כמה הדירה משקפת את אישיותך? "משקפת אותי ב-100 אחוז".

האם יש לך חדר ארונות? "יש לי ארון בגדים והוא מאוד קטנטן", היא צוחקת. "אני אוהבת אופנה ואוהבת בגדים, אבל אין לי אובססיה לבגדים. ויש הבדל. אני לא שומרת בגדים לנצח, ולרוב לובשת פריטים בעיצובי. מדי עונה אני עוברת לפריטים החדשים, ואת הישנים מוסרת. אין לי סנטימנטים לחפצים או לבגדים, רק לאנשים".

על מה את מעדיפה לבזבז יותר: כלי בית ורהיטים או בגדים ואביזרי אופנה? "כלי בית ורהיטים. אביזרים לא עושים לי את זה".

בגדים בעיצובה של אוברזון. "אני לא מאלה שהולכות בבית בשמלות ערב ונעלי עקב" (צילום: טינו ואקה)
בגדים בעיצובה של אוברזון. "אני לא מאלה שהולכות בבית בשמלות ערב ונעלי עקב" (צילום: טינו ואקה)