אלו ימים של חשיפה עצומה למוזיקאי יואבי אליאסי ("הצל"), בעיקר בשל קריאות לאלימות ופרובוקציות דמיקולו מצדו כלפי פעילי שמאל. אל מול התמיכה לה הוא זוכה ברשתות החברתיות, ניצב סטטוס משעשע-מרושע שפורסם בעמוד הפייסבוק "אסונות אופנה בע"מ" לפני מספר ימים. "היוש צלונית של סבלימינל, 50 סנט התקשר, הוא רוצה את הפוזה שלו בחזרה", כתבו מפעילי העמוד בפוסט שהציג תצלום של אליאסי האוחז בידו המקועקעת ברובה M-16.

אדי המלחמה ממשיכים לזרוע הומור בעמוד, כאשר בפוסט אחר מוצגת תמונת כפות ידיה של בחורה שצבעה את ציפורניה באותיות כחול-לבן המרכיבות את המילים צוק איתן. מכיוון שמדובר בשש אותיות בלבד, את ארבע האצבעות הנותרות היא הקדישה לקישוטי לבבות ודגל ישראל, כך שקשה לפספס את המסר.

כמה ימים לאחר מכן, היה זה תורה של דנה רון לחטוף רקטה. רון העלתה תמונת קלוז אפ שלה באיפור כבד, שלוותה בהסבר: "צבעתי את פניי בצבעי מלחמה ולהלן תשובתי לכל הווינרמניות למיניהן: גאה להיות ישראלית עם הצבא החזק ובעל המוסריות הגדולה בעולם". ב"אסונות אופנה" לקחו את הפטריוטיות של רון בעירבון מוגבל וכתבו: "ובפינת הניצול הציני של המצב הביטחוני - קבלו את דנה רון, ניצולת האח הגדול, עושה זיגי סטארדאסט במפגע פטריוטיות נועז".

במקרה נוסף, מצחיק לא פחות, שיתפו בעמוד תמונה מחשבון האינסטגרם של השחקנית מורן אטיאס, שהתאשפזה לאחרונה בבית החולים איכילוב. לשון הכיתוב הזדוני: "את המקום הראשון בתחרות העולב השבועית קוטפת מורן אטיאס, שדאגה לבקש מהאחות לצלם ולהעלות תמונה שלה מחדר מיון באיכילוב, ולהראות לכולם כמה היא סובלת מ'המצב'", לעגו לה מפעילי העמוד והוסיפו לסיום איחול קטן ומרושע, שאנחנו מעדיפים לצנזר.

עוד בערוץ האופנה

מאחורי העמוד עומדים שניים: רועי כהן, 30, עורך תוכן בטלוויזיה, ומיטל סלע, 33, די.ג'יי ומנהלת רשתות חברתיות. סלע היא אשתו לשעבר של השף עומר מילר, ולאחרונה נישאה בשנית לדוגמן לשעבר יונתן סלע. ויש להם גם אג'נדה: להציג את תעשיית האופנה מההיבט ההומוריסטי ולהצביע על תכתיבים מקולקלים ועידוד הפרעות אכילה. "אנחנו רוצים לתקן נורמות שהתקבעו עם השנים לגבי מה נכון ומה לא נכון, ולצחוק על תרבות העדר בישראל", מסביר כהן. "כל זאת ממקום נקי ונטול אינטרסים של תעשיית האופנה. אף גוף לא עומד מאחורי העמוד הזה".

"אופנה זה פאן", מוסיפה סלע. "הבעיה מתחילה כשאנשים בוחרים לצאת מהבית במראה שהשורה התחתונה שלו היא WTF (What the Fuck). אני לא צריכה לראות את הצלוליט שנוזל מנשים שלבושות בטוסיקיני (הכינוי של סלע למכנסונים קצרים במיוחד, א"י)".

בחודשיים של פעילות צבר "אסונות אופנה בע"מ" למעלה מאלף עוקבים - מספר זעום ביחס לעמודים שקוראים "מוות לשמאלנים" - אבל על אף היקף העוקבים הנמוך שלו, הוא הספיק לעצבן לא מעט אנשים בתעשיית האופנה שעוקבים אחריו, אולי מחשש לגלות שהם עצמם מככבים במרכזו של פוסט. לאחרונה העלו אנשי העמוד תצלומים מתוך הפקת אופנה בכיכובה של יאנה גור, עם טקסט המבהיר כי "למייל האדום של אסונות הגיעו תמונות אימה מהפקת אופנה חדשה בה מככבת יאנה (אצלי יום כיפור זה כל השנה) גור. לנו יש דבר אחד להזכיר - זה שנופלים טילים על תל אביב, זה לא אומר שהשנה היא 1991 וקייט מוס מודל לחיקוי. תתעוררי כפרה, אנחנו לא בניינטיז! הרואין שיק מתאים רק בתחנה המרכזית".

יאנה גור מסרה בתגובה: ״כשעושים הפקות אופנה, טבעי שלא כולם יתחברו. אם אוהבים - זה מעולה, ומי שלא - זאת זכותו המלאה. בקשר לרזון, ככה אני נראית. אני לא מעודדת הפרעות אכילה, וחבל שכך בחרו אנשי העמוד להציג אותי. לא כל אישה רזה מעודדת הפרעות אכילה. זה מה שיש״.

בשיחה עם Xnet הם מסבירים: "כשראינו את ההפקה הבנו שיש משהו מקולקל במסר של התעשייה", אומר כהן. "ילדות צעירות לא צריכות להיחשף לדימויים של רזון חולני כזה. החלטנו להציג אמירה של אנטי-אנורקסיה, אבל להביא אותה בטון משעשע והומוריסטי". "אנחנו מעבירים ביקורת על המסר, לא על יאנה כאדם", מחדדת סלע. "זה לא ספציפי או נקודתי עליה".

לשון הפוסט נשמעת מאוד ספציפית וישירה.

"אני מתכוונת שזה לא על האופי שלה כאדם, או על מה שהיא מכניסה לפה – והיא ככל הנראה לא מכניסה לשם דבר. יש כאן בעייתיות כשמציגים דוגמנית בעובי רגל של ילד בן 5".

קיבלתם ריקושטים?

כהן: "שמענו ממקורבים ליאנה שהיא נפגעה. גם הסטייליסט של ההפקה (סטודנטים מהמגמה לסטיילינג בשנקר בשיתוף יונתן פרימרמן, א"י) ביקש שנסיר את הפוסט, אבל בחרנו להשאיר אותו".

מלבד העלאת דמויות מפתח בתעשייה על המוקד, עיקר הדימויים בעמוד הם צילומי אופנת רחוב שהשניים מצלמים ומעלים, לאחר שטשטשו את הפנים של העוברים ושבים. אלא שבניגוד למדורי אופנת הרחוב שהורגלנו בהם עד היום, לא מדובר פה בפאשניסטות תל אביביות שיודעות מה הן עושות, אלא דווקא בחומרים היותר טיפוסיים ברחוב הישראלי, שאין שם טוב יותר להגדירם מאשר "אסונות אופנה".

הטון המרושע שמאפיין רבים ממדורי משטרת האופנה לא נעדר גם כאן, על אף שבמקרה הזה מדובר באנשים מן השורה ולא במפורסמים שרגילים לעמוד בקו האש. בתמונה אחת נראות אם ובת שצולמו מהגב, כשלא ברור מי מחקה את טעמה הרע של מי. בתמונה אחרת מופיעה בחורה צעירה שהתאימה תיק בדוגמת פסים רחבים לחולצה זהה ולפסים דומים בשיערה. שתי נערות צעירות עם שיער צבוע ומכנסונים קצרים מדי מככבות בתצלום אחר, לצד תמונה משעשעת של אישה מתולתלת הצועדת ברחוב עם כלב פודל, כשהכיתוב אומר, "היא לוקחת את הכלב לספר שלה, או שהיא מסתפרת אצל הספר שלו?" במילים אחרות, ראו הוזהרתם, יש משטרת אופנה שמחכה גם לכם ברחוב, והיא לא סלחנית יותר ממבקרי האופנה על השטיח האדום.