בניגוד לנהוג לחשוב, לערך סנטימנטלי יש תג מחיר, והוא בדרך כלל - אם כי לא תמיד - גבוה יותר מאבני חן ויהלומים במשקל דו-ספרתי של קראטים. קחו לדוגמה את שניים מהסרטים האהובים ביותר בהיסטוריה של הוליווד: הקוסם מארץ עוץ ובחזרה לעתיד, שהביאו לייצור הנעליים והסניקרס היקרים ביותר בהיסטוריה. נעל נוספת ברשימה, עוצבה בהשראתה של ריטה הייוורת', אייקון הוליווד נוסף. לפניכם רשימה המשלבת את נעלי העקב ונעלי הספורט היקרות שעוצבו אי פעם.

הוליווד משתגעת: נעלי האודם של דורותי

הקוסם מארץ עוץ (1939) אולי זכה בשני אוסקרים בלבד - לפסקול ולשיר הטוב ביותר - ובהצלחה קופתית צנועה (הוא הפסיד את האוסקרים החשובים וההייפ הקופתי ל"חלף עם הרוח" שיצא באותה שנה), אך מקומו של סרט הפנטזיה המוזיקלי של MGM מושרש היטב בתרבות האמריקנית ובהיסטוריה של הוליווד עצמה.

נעלי האודם של דורות'י (ג'ודי גארלנד), אותן קיבלה מהמכשפה הרעה של המזרח, הן אלה שמאפשרות לה לחזור הביתה בסופו של דבר. היום, הן נחשבות לפריט אספנים נחשק ויקר. מספר זוגות נעליים עוצבו עבור הסרט, ורק חמישה מהן שרדו. זוג אחד מוצג בסמית'סוניאן בוושינגטון, זוג אחר נמכר בשנת 2000 במעל 600,000 דולר במכירה פרטית בכריסטי'ס, וזוג שלישי נגנב ב-2005 ממוזיאון במינסוטה. הערך המשוער של הזוג שנגנב עומד על 1.3 מיליון דולר.

לרגל חגיגות היובל לסרט, חברת התכשיטים היוקרתית Harry Winston ייצרה זוג נעלי אודם הזהות בעיצובן לאלה שנעלה דורות'י, עם שינוי קטנטן: בנעליים החדשות שובצו יהלומים במשקל 25 קראט, ואבני אודם במשקל 1,500 קראט. התוצאה: זוג הנעליים היקרות ביותר שיוצרו אי פעם, במחיר של שלושה מליון דולר. צפו (01:23):

והיא בכלל לא ידעה שהיא כזאת: נעלי ריטה הייוורת' ב-3 מיליון דולר

סטיוארט ויצמן, אחד ממעצבי הנעליים הידועים בעולם, מלביש ומנעיל את מיטב האיי-ליסטיות בהוליווד כבר שנים; עם זאת, אף אחת מלקוחותיו - מסלינה גומז הפעוטה ועד אנג'לינה ג'ולי האייקונית - לא זכו לרכוש את הנעליים המפוארות ביותר שויצמן ייצר אי פעם: נעלי ריטה הייוורת', בשווי שלושה מליון דולר. את ההשראה קיבל המעצב מזוג העגילים האהוב על השחקנית הזוהרת, ואותן הוא שילב בנעל, בנוסף לאבני אודם, אבני ספיר ויהלומים במשקל 28 קראט. צמד הסטילטו ננעל פעם אחת בלבד: על השטיח האדום בטקס האוסקר בשנת 2006, על-ידי המועמדת דאז קתלין יורק. היום הן שייכות לבתה של הייוורת', הנסיכה יסמין אגא חאן.

3 מיליון דולר על השטיח האדום: קתלין יורק בטקס האוסקר 2006  (צילום: gettyimages)
3 מיליון דולר על השטיח האדום: קתלין יורק בטקס האוסקר 2006 (צילום: gettyimages)

עקבי הטנזניט של סטיואט ויצמן: 2 מליון דולר

מייד לאחר שדאג לייצר את נעלי העקב היקרות ביותר בנמצא, התפנה סטיוארט ויצמן לייצר את הזוג השני הכי יקר בהיסטוריה: סנדלי עקב המורכבות מ-185 קראט של אבני טנזניט כחולות-סגולות, יהלומים במשקל 28 קראט המשובצים על הנעל עצמה, ועקבים העשויים פלטיניום המשובץ ביהלומים שמשקלם 595 קראט. התוצאה: סנדלי עקב שלא הייתם לוקחים אתכם לים, וששוויין 2 מליון דולר. צפו (00:32):

יתר הרשימה מורכבת באופן בלעדי מנעלי עקב נוספות שעיצב ויצמן, אך אנחנו העדפנו לסטות מעט מהקו הצפוי, וללכת דווקא על סניקרס מקוריות – ובעיקר יקרות להחריד.

דאנק ב-50,000$ ומרטי מקפליי: הסניקרס היקרות בהיסטוריה

ב-27 בנובמבר, 2007, נייק השיקה את So Cal Air Force 1 Supreme Max - נעל ספורט עם שם ארוך והרבה אפסים, ונכנסה להיסטוריה כחברה ששיווקה לציבור הרחב את נעלי הספורט היקרות ביותר אי פעם. הסניקרס הללו, שמחירן 50,000 דולר, עוצבו על-ידי נייק, חברת P&C Diamonds ו-Laced Up Atlanta והתוצאה: נעל ספורט לבנה, לא יפה במיוחד, אך עם תכונה אחת שלנצח תקנה להן מקום של כבוד בארון: הסמל של נייק מצופה ביהלומי 13 קראט בצבע שמפניה. ביג בוי, סולן אאוטקאסט, היה הסלב הראשון שרכש לעצמו זוג באירוע ההשקה. צפו (00:28):

ארבע שנים לאחר מכן, נייק נענתה לעצומה המונית וחשובה מאין כמותה, ויצאה עם מהדורה מוגבלת של דגם נחשק אחר: Nike Mag – רפליקה של הנעליים שננעלו על-ידי דמותו של מרטי מקפליי (מייק ג'יי פוקס) ב"בחזרה לעתיד 2". העבודה על עיצוב הנעל ארכה שש שנים ואחרי שלושה ניסיונות כושלים, נייק הצליחה לשחזר Nike Mag שלא רק ייראו זהות לאלה של מרטי, אלא גם כאלה שניתן יהיה לנעול ללא חשש.

לסוליה תצוגה אלקטרו-זרחנית, בטריה נטענת שמחזיקה 3,000 שעות, והיא עשויה מחומרים שלא יביישו את נאס"א, אם רק תחליט לעשות הסבה לעיצוב נעליים. החברה דאגה לצאת באזהרה לצרכנים המאושרים, והפצירה בהם לא להשתמש לעתים קרובות בנעל, ובטח לא למשהו שמזכיר ספורט. הדגם מעולם לא נמכר בחנויות החברה, אלא הוצא למכירה פומבית ב-eBay בספטמבר 2011, והרווחים מהמכירה נתרמו לקרן של מייקל ג'יי פוקס לחקר מחלת הפרקינסון. המחיר ההתחלתי של הנעל היה 10,000 דולר, וזוג אחד אף נמכר ב-90,000 דולר.