אם אפשר לבחור תמונה אחת שתסמל את שבוע אופנת העילית בשנים האחרונות, הרי שיהיה זה הפריים שצולם אמש בתצוגה של בית האופנה ולנטינו. במרכז התמונה יושב בפנים חתומות מעצב האופנה ולנטינו, שהסיר זה מכבר ידיו מעיצוב הקולקציות של בית האופנה הנושא את שמו, לימינו יושבת קים קרדשיאן בשמלה צפופה ומחשוף פרובוקטיבי, ולשמאלו עורכת ווג איטליה פרנקה סוזאני. הוליווד מצד אחד, נציגת תקשורת האופנה הממוסדת מהצד השני, ובאמצע, נקרע בין השניים, ולנטינו בן ה-82, שנראה כמו קריקטורה של מעצב אופנה. אלה חוקי השוק: תמונה של קרדשיאן בתצוגה שלך שווה המון. אז למה ולנטינו נראה כל כך חמוץ? אה, אולי זה הבוטוקס.

שבוע אופנת ההוט קוטור לסתיו-חורף 2014-15 ייחתם היום (חמישי) בשעות אחר הצהריים, לאחר שסיפק לא מעט קולקציות מרהיבות שצבעו את המסלול. למשל, הפינאלה המרהיבה אצל ג'יאמבטיסטה ואלי, של דוגמניות בשמלות מוסלין שריחפו על המסלול כמו ענני צבע, או ההשראה העתידנית שליוותה את המעצב ראף סימונס ביצירת הקולקציה לבית דיור.

כמדי עונה, את הפוקוס גנבו ז'אן פול גוטייה, שהעלה אל המסלול את כוכבת האירוויזיון המזוקנת קונצ'יטה וורסט, ועשרות הסלבס שמילאו את השורות הראשונות, תוך שהם מסייעים להפוך את שבוע האופנה העליאי והמתנשא הזה לאירוע רכילותי עם פוטנציאל לכותרות בתקשורת. כמיטב המסורת ב-Xnet, קבלו את רגעיו הגדולים של שבוע האופנה החולף.

עוד בערוץ האופנה

מעוצבת ומזוקנת. קונצ'יטה וורסט על המסלול של ז'אן פול גוטייה (צילום: gettyimages)
מעוצבת ומזוקנת. קונצ'יטה וורסט על המסלול של ז'אן פול גוטייה (צילום: gettyimages)

הגימיק: קונצ'יטה וורסט לז'אן פול גוטייה

זה היה עניין של זמן עד שזוכת האירוויזיון קונצ'יטה וורסט, 25, תשחיל רגל ושפם אל האולימפוס של תעשיית האופנה. אתמול (רביעי) היא זכתה לכבוד הגדול מכולם, כשחתמה את תצוגת האופנה של ז'אן פול גוטייה במערכת לבוש דרמטית בצבעי שחור, אדום וזהב, ונראתה כמו כלה צוענייה. על המסלול גוטייה כרע ברך מולה וביקש את ידה. זו לא הפעם הראשונה שגוטייה מתחזק תצוגה באמצעות דמויות אקסצנטריות מעולם הבידור. בעבר היו אלה השחקנית רוזי דה פאלמה, הזמרת בת' דיטו ואמנית הבורלסק דיטה פון טיז. וורסט וגוטייה הכירו לפני כחודש וחצי בווינה, אליה הגיע גוטייה כאורח אירוע Life ball, שכולו קודש לאיסוף תרומות למאבק באיידס. קשה לומר שתעשיית האופנה כוססת ציפורניים בציפייה לראות את וורסט בקמפיין אופנה, אבל נוכחותה על המסלול בהחלט הוסיפה צבע ועניין.

האיחוד: ג'ניפר לופז בוורסאצ'ה

14 שנה חלפו מאז הופיעה ג'ניפר לופז לטקס פרסי האמי בשמלת הדקלים הבלתי נשכחת של בית האופנה ורסאצ'ה, והנה הגיע איחוד מרגש נוסף בין הליידי לבית האופנה. לאחרונה השיקה לופז את אלבומה החדש A.K.A ובהופעות הפרומו לאלבום שהתקיימו בארצות הברית, היא השתחלה לבגד גוף צבעוני של בית האופנה. עכשיו הגיע זמנה לשלם לוורסאצ'ה את התמורה בהתייצבותה של הכוכבת לתצוגה, אשר פתחה את שבוע האופנה. לופז הגיעה לבושה באוברול סטרפלס לבן מתוך הקולקציה שנצפתה על המסלול, שחושף רגל אחת מבעד למעטפת. המוטיב הזה שב וחזר בדגמים שעלו על המסלול, ויש לצפות כי יהפוך למגמה מרכזית בעונה הבאה, ממש כמו שאפשר לצפות להופעתה של לופז בקמפיין הבא של ורסאצ'ה. ימים יגידו אם ג'יי לו אכן תבעט את ליידי גאגא ממקומה כפרזנטורית של בית האופנה. בינינו, אין מתאימה ממנה למשימה.

הנפילה: דוגמנית בת 60 מועדת על המסלול

לא נעים לראות דוגמנית קורסת על המסלול, בטח כשמדובר בדוגמנית בעשור השביעי לחייה. במהלך תצוגת האופנה של ז'אן פול גוטייה זה קרה לדוגמנית השוויצרית קטרין לואו בת ה-60. לואו היא דוגמנית קבועה בתצוגות של גוטייה, אך הפעם היא לא הצליחה להחזיק מעמד על העקבים הבלתי-אפשריים של המעצב, והחליקה על המסלול. לא פעם אחת, פעמיים. בפעם השנייה לקחה יוזמה אחת מיושבות השורה הראשונה, הסירה מעליה את העקבים ושלחה אותה לדרכה, יחפה.

הצבע: אדום

האדום מסתמן כאזעקת טרנד חובה לשתי העונות הקרובות. ראינו את זה בתצוגות הגברים שהסתיימו בחודש שעבר, וביתר שאת גם בתצוגות העילית החשובות של שאנל, ארמאני פריווה ודיור. הגדילו לעשות צמד המעצבים ויקטור & רולף, שהציגו קולקציה שכל כולה מערכות לבוש אדומות מקטיפה ומשי, עם מוטיב עניבת פרפר (פפיון) שבלט בכל אחד מהפריטים שנראו כאילו נתפרו במיוחד לשטיח האדום.

הוליווד זה כאן: אמה ווטסון, שון פן ושרליז ת'רון, ג'ניפר לורנס ואוליביה פלרמו (צילום: gettyimages)
הוליווד זה כאן: אמה ווטסון, שון פן ושרליז ת'רון, ג'ניפר לורנס ואוליביה פלרמו (צילום: gettyimages)

השורה הראשונה: בית ספר למשחק

רשימה ארוכה של ידוענים מילאה את פריז בשבוע האחרון, עד שלרגעים נדמה היה כאילו בעיר מתקיים פסטיבל סרטים, שניקז לשורותיו את כל כוכבות וכוכבי הוליווד. כך קרה שבכל תצוגה התחרו על תשומת הלב יותר מכוכבת אחת. בדיור היו אלה ביאנקה ג'אגר האלוהית, ג'ניפר לורנס, מריון קוטיארד, איזבל הופר, אמה ווטסון והזוג המאוהב שון פן ושרליז ת'רון. בשאנל חיממו כיסאות השחקן ג'ארד לטו, הדוגמנית אליס דלאל בבלונד שרוף והשחקנית קריסטן סטיוארט, שהגיעה בשיער קצר צבוע בגוון גזר כתמתם. היתה זו גם שעתם היפה של אינס דה לה פרסאנז' ואוליביה פלרמו, שהתייצבו ללא מעט תצוגות.

הלקוחות: מלבנון ועד מוסקבה

גם עשירות העולם התנקזו בשבוע האחרון לעיר האורות, על מנת לחזות בקולקציות ההוט קוטור. בכל זאת, מישהו צריך לשלם על כל ההשקעה העצומה הזו. אז מי יכולה להרשות לעצמה שמלה ב-80 אלף דולר וחליפת מכנסיים ב-50 אלף דולר? לא מעט נשים, כפי שהתברר. בשנים האחרונות ניכרת עלייה גבוהה בכמות הלקוחות העשירות מרוסיה, למשל, המעצבת אוליינה סרג'ינקו, או אשת האוליגרך אלנה פרמינובה, שהיא גם אספנית כפייתית של קוטור. מהצד הערבי קשה יותר להצביע על האורחות שפקדו את האירוע, משום שרבות מהן מסרבות להצטלם מטעמים ביטחוניים. את תאוותם של הצלמים סיפקה אשת החברה הלבנונית מונה איוב, שהתייצבה בשורה הראשונה של דיור, ולנטינו, שאנל והמעצב האהוב עליה, ז'אן פול גוטייה.

המחאה: החזירו את הבנות

ואלרי טרירוויילר, בת זוגו לשעבר של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, מצאה דרך מקורית להביא למודעות כלל עולמית את פרשת חטיפתן של 200 הנערות הניגריות. טרירוויילר ויתרה על הופעה מפוצצת, כמו יתר האורחות בשורה הראשונה, והתייצבה בתצוגת האופנה של דיור בטי שירט לבנה ועליה הכיתוב Bring Back Our Girls. דרך מצוינת לעשות קמפיין ללא הוצאות.

הישראלית: הדוגמנית ליתאי מרכוס בבכורה על מסלול

הדוגמנית הישראלית ליתאי מרכוס בת ה-17 עשתה השבוע את טבילת האש שלה על המסלול, ולא סתם מסלול, אלא זה של שבוע הקוטור, שבו מתנהל הקאסטינג המוקפד ביותר והוא משמש במידה רבה כדרך לנבא מי יהיו הדוגמניות החזקות בתעשייה בעתיד הקרוב. מרכוס הופיעה בתצוגה של הצרפתייה רפאלה ריבו, ונראתה כמו מלאך על המסלול, ובתצוגה של המעצבת דלפין מניווה. בתעשיית האופנה מהמרים שמרכוס תהפוך בקרוב לייצוא הלוהט ביותר של ישראל לשנה הקרובה. בארץ היא כבר הספיקה להופיע לצדה של אור גרוסמן בצילומים לרשת רנואר, בקטלוג הקיץ של המעצבת רוני בר, בקטלוג של בוגר שנקר הטרי אלישע אברז'יל, בצילומי הבוגרים של בצלאל ובהפקות אופנה רבות.

רוח סוריאליסטית. הכובעים בתצוגה של סקיאפרלי  (צילום: gettyimages)
רוח סוריאליסטית. הכובעים בתצוגה של סקיאפרלי (צילום: gettyimages)

המחווה: הכובעים של סקיאפרלי

רבים זוכרים את עבודתה של המעצבת האיטלקייה המנוחה אלזה סקיאפרלי בזכות כובע הנעל שעיצבה בשנת 1937. עם תחייתו של בית האופנה בשנים האחרונות, חוזרת גם ההתעניינות במותג. העונה היו אלה הכובעים המרהיבים שעיצב המנהל הקריאטיבי של המותג בשנה האחרונה, מרקו זניני, שהתכתבו עם הרוח הסוריאליסטית של סקיאפרלי עצמה. זניני העלה אל המסלול דוגמנית עם כובע קונוס בסגנון יום הולדת, כובעי פפיון גבוהים וכובע מעוטר נוצות, שסיפקו אתנחתא קומית, אסתטית ונוסטלגית כאחד.

הפינאלה: דוגמנית הריונית חותמת את התצוגה של שאנל

את תצוגת האופנה של שאנל, שהתקיימה ביום שלישי בבוקר, חתמו שניים: הדוגמנית אשלי גוד והעובר שבבטנה. מעצב האופנה קרל לגרפלד בחר לייצר פרובוקציה על המסלול והעלה את גוד ההריונית בשמלת כלה לבנה מעוטרת כפתורי זהב לכל אורכה, ושובל מלכותי רקום זהב שנגרר מאחוריה. השימוש בדוגמניות הריוניות על המסלול אינו חדש, אבל לנו זה הזכיר בעיקר את סצנת הסיום של סרט הקאלט "פרט א פורטה" של רוברט אלטמן, אותו חתמה הזמרת אוטה למפר כשהיא בהיריון מתקדם ולובשת הינומה לבנה בלבד.