הכתובת: רמב"ם 5, תל אביב.

הגודל: 30 מ"ר.

הנפשות הפועלות: מעצבת התיקים הילה טולדנו ויצרן התיקים שלה, שמעדיף להישאר הרחק מעיני התקשורת.

הפסקול: Fleet Foxes, דור ג'יי ("הוא מאוד מוכשר"), Bon Iver, ג'יימס בלייק וג'יימס בלאנט.

חובה בסטודיו: חפצים ממוחזרים ואביזרי יד שנייה.

מילה לקיץ: מלאכה.

אסור להגיד את המילה "סטודיו" ליד יצרן התיקים של הילה טולדנו. עבור מי שעד גיל 20 יצר במרוקו תיקים ואוכפים ונשוי למי שהיתה תופרת במרוקו עבור בית האופנה איב סאן לורן, זהו בית מלאכה – ואף מילה אחרת לא מתקבלת כתחליף. הוא עבר את גיל 60 ונמצא בחלל כבר 20 שנה, כאשר בשנה האחרונה הצטרפה אליו טולדנו, שעד אז עיצבה מביתה וייצרה ביחד איתו.

"המקום היה די מבולגן לפני שעברתי לפה", מודה טולדנו. "שיפצנו אותו בעצמנו, אני וחברים. חודשיים עבדתי רק על לשפץ את המקום – בגלל זה לא עשיתי קולקציית חורף. כשאני מתחילה משהו, אני נכנסת אליו עד הסוף. לא עוצרת עד שזה לא מושלם".

החשיבות למקום שבו היא פועלת ניכרת בכל פרט בחלל – מהספרייה מעצים ממוחזרים, הרצפה המצוירת, העציצים בכניסה שמהם היא תולשת בקפדנות כל עלה יבש והמנורות מיד שנייה – וגם בתיקים שהיא מעצבת כבר שבע שנים מעורות בייבוא מאיטליה ואביזרי וינטג' שאספה במשך שנים ממחסנים ומרתפים של יבואנים ותיקים, "לפני שהכול היה מסין".

הילה טולדנו. "רואים עם מי אני מסתובבת לפי התיקים שלי"

"אני מכינה כמויות של תיקים לפי כמות האביזרים שאספתי", מסבירה טולדנו. "כל העבודה היא שילוב של ישן וחדש ואנחנו מכינים הכול בעבודת יד. הוא מאוד מסורתי ואני מגיעה כל פעם עם רעיונות משוגעים, אז יוצא שילוב. אני שמחה מאוד שלקוחות שמגיעות נחשפות לתהליך העבודה – גם אם תהיה לי חנות, אני רוצה שיהיה בה קיר שקוף שאפשר יהיה לראות את בית המלאכה והייצור מאחוריו".

התיקים של טולדנו מונחים על מדפים במקום ומציגים דגמי קופסה קשיחים שכבר הפכו למזוהים עם סגנונה ("יותר קשה להכין אותם, ואני אוהבת לאתגר את העבודה") לצד דגמים רכים שנכנסו בעונה האחרונה בעיטור פרנזים. "אני לוקחת השראה ממה שקורה בחיים שלי באותה תקופה – איפה אני גרה, איזו מוזיקה אני שומעת. כשחזרתי מארגנטינה, למשל, כל התיקים שלו היו בהשראת רכיבה על סוסים ומוטיבים מקומיים. עכשיו ההשראה שלי הפכה להיות קצת יותר תעשייתית ומחוספסת – בין השאר כי אני כבר לא עובדת מהבית ונמצאת פה כל היום".

תיק גב מעור עם סגירת שרוכים ושתי רצועות, למשל, נולד מתוך הרכיבות של טולדנו על אופניים, ותיק קטן עם רצועה המתלבשת על כף היד נוצר כדי לאפשר להחזיק את התיק וכוס שתייה בזמן בילוי. "אצלי אין דרך קלה, הכול עם ראש בקיר", היא מחייכת, "אבל בסוף זה משתלם. רואים עם מי אני מסתובבת לפי התיקים שלי".

"כשאני נוסעת לחו"ל אני מתמלאת ברעיונות, חשוב לאתגר את עצמך ולשנות את הסביבה כדי לעשות דברים שלא עשית קודם, אבל מבחינתי תל אביב היא מדהימה – יש לה המון חסרונות, אבל היא גם מאוד מפרה", אומרת טולדנו. "אני רואה פה אנשים שעובדים מכל הלב, ולכן אני גם מתחילה לארח בכל סוף חודש מעצבים אחרים שאני אוהבת בסטודיו, כדי לתמוך ביוצרים שאני מאמינה בהם. אני רוצה שהמושג 'מייד אין תל אביב' יהיה משהו להתגאות בו".

שלושה תיקים שישתלבו בקלות בקיץ הישראלי

  (צילום: קית גלסמן )

1. לרכיבה על אופניים בצל: תיק דילן בצבע חום, עכשיו במחיר 945 שקל במקום 1,350 שקל

2. לבילוי קליל: תיק קטן עם רצועה קצרה במגוון טקסטורות, 440 שקל

3. לכל החיים: תיק אוונגרד קשיח בצורת קופסה, 1,970 שקל