ברוכים הבאים לטלוויזיה הישראלית. יצאנו להפסקת פרסומות ונכנסו למערבולת של סקס, ילדים, רזון ועוד סקס. ימי השופינג שלפני הפסח והאביב מנתבים את חברות האופנה הישראליות למאבק על כיסו של הצרכן, כאשר התחרות הבולטת ביותר היא בין שתי ענקיות ההלבשה בישראל: קסטרו ופוקס. הפעם עקפה את כולם בסיבוב דווקא חברת הודיס, שהצטיידה בשחקנית החיזוק בר רפאלי, כדי להיחלץ מהאנונימיות היחסית של הרשת ולקפוץ ראש אל לב הפריים טיים. הפרסומת שהכניסה את בר ורד למיטה אומנם עוררה עליה את הצנזורה הישראלית, שמיהרה לפסול אותה לשידור לפני השעה 22:00 בערב, אבל היא גם גרמה ללמעלה ממיליון איש לחפש אותה ביוטיוב ולהפוך אותה לפרסומת הנצפית ביותר והמדוברת ביותר העונה.

עוד בערוץ האופנה

והודיס לא לבד בסערה התקשורתית. גם חברת קסטרו נדרשה לתת דין וחשבון על הפרסומת שיצרה לקו בגדי הים שעוצב בשת"פ עם גדעון אוברזון. זאת, לאחר שמטופלות מהמחלקה להפרעות אכילה במרכז הרפואי שיבא שלחו מכתב לנציב תלונות הציבור ברשות השנייה, ובו מחו כי הפרסומת פוגעת בנשים בעלות הפרעות אכילה ומהווה עבירה על החוק, האוסר לפרסם נשים בעלות BMI נמוך. כך או כך, יש להניח כי גם המחאה הזו תוביל לעלייה בנתוני הצפייה של הפרסומת. מה שמוביל לשאלה האם בימינו לא משתלם הרבה יותר להפיק פרסומת שתיפסל על ידי הצנזורה? הנה מה שחשבנו על כל הפרובוקציות בפרסומות האופנה הנוכחיות בטלוויזיה.

שם המותג: הודיס

משרד פרסום: ‪Awesome‬.

מה מספרים לנו: את הפנטזיה הרטובה ביותר שיכולה לעלות במוחו של גבר סביב בר רפאלי, כפי שהיא משתקפת בראשו הסגלגל (סגול, למי שלא שמע, הוא הכחול החדש) של רד אורבך, הבובה השעירה המככבת לצדה בקמפיין. הסרטון נפתח ברגע שאחרי מגע מיני סוער בין השניים, שממשיך בתוך דמיונו הקודח של אורבך. רפאלי מכפילה את עצמה לשלוש, ומככבת במחשבות האירוטיות של רד: רוחצת את המכונית בפוזה מגרה, משחקת איתו סטריפ פוקר ושאר סיטואציות ארוטיות קלישאתיות.

צפיות ביוטיוב: 1,181,845.

מדד הפרובוקציה: בשחקים. מדובר באחת הפרסומות הסקסיסטיות שנצפו על המסך בעת האחרונה, וכשמוסיפים למשוואה את בר רפאלי, שנראית בה סקסית מתמיד, מתחילים לחשוב שהודיס הנדסו מלכתחילה פרסומת לפסילה. בעידן האינטרנטי של היום, זו לגמרי החלטה אסטרטגית נכונה למותג.

האם קנינו את זה: האמת שכן, בהנחה שקצת הומור לא הרג אף אחד. מצד שני, ברור שאם הפנטזיות הללו היו של גבר בשר ודם, ולא של בובה מספוג, היינו מצביעים על הפרסומת כשוביניסטית וראויה להדחה.

דבר הצנזור: הרשות השנייה בחרה לפסול את הפרסומת של הודיס לשידור לפני השעה 22:00 בלילה, בטענה כי היא עמוסה ברמזים ארוטיים. לא נמסר אם היו תלונות ספציפיות של צופים, אך כבר יצא לנו להיתקל בכמה סטטוסים זועמים בפייסבוק על הסקסיזם הבוטה שמוצג בה. ביוטיוב, לעומת זאת, תוכלו לצפות בה לאורך כל שעות היממה. בין אם אתם בני שש או שישים.

השורה התחתונה: פרובוקציה תמיד מוכרת, בטח כשהקולקציה שלך מורכבת בעיקר מטרנינגים בסיסיים.

שם המותג: פוקס

משרד פרסום: גיתם.

מה מספרים לנו: סרטון משפחתי המכיל את כל קווי האופנה של החברה: נשים, גברים וילדים, המצולמים על רקע קיר לבנים וברחבי תל אביב בשחור-לבן, ואוחזים בידיהם מסגרות לבנות, במעין קריצה לתמונות של רשתות חברתיות כמו אינסטגרם. בעוד העולם של פוקס הוא בשחור ולבן, הבגדים שבמסגרת צובעים את העולם בקשת רחבה של גוונים. אם הבנו נכון את המסר, אז כנראה שרשת פוקס צובעת את החיים האפורים שלנו בשלל גוונים עליזים.

מדד הפרובוקציה: אפסי. קמפיין משפחתי וסולידי, רחוק מאוד מהשנים בהן פוקס הובילה את מדד הפרובוקציות בעולם הפרסום המקומית.

האם קנינו את זה: כן, כי אין ספק שהפרסומת של פוקס תופסת אותך. לא בכדי היא הפרסומת הזכורה ביותר, על פי סקר גיאוקרטוגרפיה מהשבוע שעבר. מצד שני, כשהבגדים כל כך בסיסיים, נדרשת יותר קריאטיביות בקמפיין עצמו.

צפיות ביוטיוב: 989 בלבד. בכל זאת, אם אין פסילה לשידור או לפחות איזו פרובוקציה, מי רוצה לצפות באינטרנט בפרסומת שתוקפת אותך ממילא מכל כיוון אפשרי?

דבר הצנזור: נאדה. למרות שאם רק היתה צנזורה על חיוכים היא יכלה לחגוג כאן. מאיפה אספו את כל האנשים האלה, שכל הזמן מחייכים וטוב להם? ולמה הם כל כך מחייכים כשהמלתחה שלהם כל כך בסיסית? שאלות שצריך להפנות, כפי הנראה, למנכ"ל פוקס.

השורה התחתונה: פוקס מוכיחים שגם ללא בר רפאלי הם יכולים לייצר קמפיין טלוויזיוני זכיר.

שם המותג: קסטרו

משרד פרסום: ראובני פרידן.

מה מספרים לנו: ארבע החברות הטובות, בגילומן של לירז דרור, ירדן הראל, סיוון קליין ולירן כוהנר, משחקות טניס ומדגמנות שובבות, כשהן לבושות בבגדי הים של גדעון אוברזון לקסטרו. המשחק הקצר נמשך עד שהכדור נעלם, ונתפס בידיו של השופט, שמתברר כאוברזון בכבודו ובעצמו, עם לא פחות מתוכי על הכתף.

מדד הפרובוקציה: בינוני. במקרה של קמפיין בגדי ים נדרש מאמץ שלא לייצר פרובוקציה. בקסטרו אומנם ויתרו על חוף הים כלוקיישן, אבל לא דילגו על שום הזדמנות לקלוז-אפ על ישבני הדוגמניות, שלא מוסיפים לסיפור דבר מלבד סקס, סקסיות, וסקסיזם.

האם קנינו את זה: כן. הפרסומת של קסטרו מציגה חשיבה קריאטיבית מעניינת, שמוציאה את בגדי הים מההקשר האוטומטי של חוף-ציצים-ים, ומובילה אותם למגרש הטניס, כזירה מפתיעה ולא פחות אסתטית. אפילו לא הפריע לנו שמכל אווירת הג'ונגל שאופפת את הקולקציה, נשאר רק התוכי המבוית.

צפיות ביוטיוב: 98,313.

דבר הצנזור: הצנזורה לא פסלה, האנורקטיות דווקא כן. נשים מהמחלקה להפרעות אכילה במרכז הרפואי שיבא ובתמיכתו של עדי ברקן שלחו השבוע מכתב לנציב תלונות הציבור ברשות השנייה, ובו מחו על שידור הפרסומת. לטענתן, הפרסומת פוגעת בנשים בעלות הפרעות אכילה ומהווה עבירה על החוק, שאוסר לפרסם נשים בעלות מדד מסת גוף (BMI) נמוך מדי. "הפרסומת שמציגה שלוש דוגמניות רזות במיוחד משחקות טניס כשהמצלמה מתרכזת על חלקי גוף שונים, בעיקר תחתונים, כוללת רמיזות סקסיסטיות בוטות הכוללות החפצת נשים", נכתב בפנייה לרשות השנייה. "בנות המחלקה נפגעו באופן אישי מהאופן בו עדיין מתפרסמות נשים שדופות וחסרות חיים. הבנות מזדהות עם הנשים בפרסומת, רק שהמחיר ששילמו הינו יקר. הן נלחמות בהפרעות אכילה עשרות שנים, וכל פרסום שכזה מחזיר אותן שנים אחורה".

מקסטרו נמסר בתגובה: "קסטרו השיקה לראשונה קו בגדי ים בשיתוף מעצב העל גדעון אוברזון, המתמחה בעיצוב בגדי ים שלמים ואלגנטיים ונחשב לאוטוריטה בתחומו. בגלל ייחודיות המוצר ואיכותו בחרנו להציגו בקמפיין בטלוויזיה. לתחושתנו הפניות נובעות מעצם אופי המוצר שהוא בגד ים. אין לנו כל דרך להראות את המוצר ללא שימוש בדוגמניות שלובשות אותו, בדומה לפרסום של הלבשה תחתונה וקטגוריות דומות. בגדי הים שנבחרו להוביל את הקמפיין הם ברובם דווקא בגדי ים שלמים ולא חשופים. הפרסומת אינה מציגה סיטואציות מיניות כלשהן, ונעשתה ברוח ספורטיבית, בדומה להשראות העונה של קסטרו. חשוב להדגיש כי כל הדוגמניות המועסקות על ידי קסטרו בכלל ובקמפיין זה בפרט, עומדות בדרישות חוק ה BMI".

השורה התחתונה: עם כל הכבוד לאוברזון, מה שבאמת מעניין כאן זו המלחמה בין קסטרו לעדי ברקן - סיבוב מי יודע כמה.

שם המותג: רנואר

משרד פרסום: אברהם.

מה מספרים לנו: סרטון המלווה את קולקציית החג של רנואר, בכיכובה של אור גרוסמן. האירוע שלשמו התכנסנו הוא מסיבת בריכה אביבית, עמוסה להתפקע באנשים יפים, ובהם גרוסמן, שמנסה לגלם את הבחורה הקולית והנחשקת - היא רוקדת, עושה סלפי ומשתובבת עם חבורת היפיופים שלה, שנראים כמו תלמידים בחוג לתקשורת בבינתחומי.

מדד הפרובוקציה: חפשו אותו בקרקעית הבריכה, יחד עם הסקס אפיל של המשתתפים בקמפיין.

האם קנינו את זה: לא ממש. הניסיון לשוות לרנואר סגנון יוקרתי ומאופק שנראה לא מכאן, הפך את הפרסומת הזו למרוחקת מדי מהקהל הישראלי, עד ליצירת פיהוק מתמשך.

צפיות ביוטיוב: 1,509.

דבר הצנזור: חבל שאין צנזורה על התייפייפות יתרה.

שורה תחתונה: אין לנו בעיה עם מהלכי המיתוג המחודשים של רנואר, להיפך, אנחנו לגמרי בעד. אבל זה לא חייב להיות מנותק מההוויה של צעירים בישראל.

שם המותג: הילדים של קסטרו

משרד פרסום: ראובני פרידן.

מה מספרים לנו: קסטרו ממשיכים בשיתוף פעולה עם תלמידי בית הספר למוסיקה ארטיק מיהוד, אשר שרים ומופיעים בקאבר ללהיט של קייטי פרי, I Kissed A Girl.

מדד הפרובוקציה: בינוני. בכל זאת, למה אנחנו צריכים לראות צוציק בן 10 שר שהוא נישק בחורה ואהב את זה. מצד שני, עם כל החדשות על מה שבני 13 מעוללים, זה פתאום נשמע הכי מתוק ונאיבי.

האם קנינו את זה: כן. גימיק הילדים השרים מצליח לעבוד בפעם השנייה לטובת קסטרו, אם כי אנחנו פחות בטוחים לגבי השיר הנבחר.

צפיות ביוטיוב: 384,958.

דבר הצנזור: הצנזורה לא מצאה בפרסומת שום פסול, אולם קולות ברשתות חברתיות צקצקו שניתן היה למצוא דרך תמימה יותר להציג בגדי ילדים.

השורה התחתונה: הקמפיין של קסטרו מצליח למשוך קהל, גם אם קצת לעצבן אותו. ימים יגידו האם הטריק הזה יעבוד גם בפעם הבאה.

שם המותג: twentyfourseven

משרד פרסום: ברוקנר-נטע-יער.

מה מספרים לנו: סרטון על חופשת קיץ מרהיבה, לקידום קו הביקיני החדש של twentyfourseven. הפרסומת צולמה במיאמי על רקע של רולרבליידס, נשים יפות, הרבה עור חשוף ושקיעה אחת חלומית, שמצליח לשדר אווירה של מותג אופנה לצעירות.

מדד הפרובוקציה: נמוך. על אף שישנם לא מעט ישבנים חטובים שמתרוצצים על המסך, אין בפרסומת שמץ של רמיזות מיניות פרובוקטיביות.

האם קנינו את זה: לגמרי. מדובר באחת הפרסומות השוות על המסך הקטן היום, שמוכיחה שלפעמים קונספט פשוט וצילום מצוין זה כל מה שצריך.

צפיות ביוטיוב: 1,534.

דבר הצנזור: הצנזור לא דיבר, אז נאמר זאת במקומו: חסרים לוקיישנים יפים בישראל שהייתם צריכים להרחיק עד מיאמי כדי לצלם בנות על גלגיליות בטיילת?

השורה התחתונה: ככה עושים קמפיין קיץ לבגדי ים!

שם המותג: גולברי

משרד פרסום: גדי אדר.

מה מספרים לנו: סרטון בן חצי דקה שנראית כמו נצח, במסגרתו נזרקים על איילת זורר תיקים של חברת האופנה גולברי, בזמן שהיא תופסת אותם, ומקפצת בלוקיישן בו התקיימה התצוגה האחרונה של גולברי. האמת שקצת ריחמנו עליה.

מדד הפרובוקציה: אפסי. אלא אם כן מישהו מצליח לראות בסרטון אקט של אלימות כלפי זורר.

האם קנינו את זה: לא. כבר שכרתם את שירותיה של אחת השחקניות הישראליות המובילות בהוליווד. כמה קשה היה לתסרט משהו שיתאים למידותיה?

צפיות ביוטיוב: 22.

דבר הצנזור: הצנזור ואנחנו נותרנו ללא מילים נוספות.

השורה התחתונה: הפרסומת הזו פספסה אותנו.

שם המותג: קדס קידס

משרד פרסום: אברהם.

מה מספרים לנו: סיפור ילדים פשוט, חמוד ורב גזעי, בכיכובם של ילדים לבנים, שחורים ואסייתיים, הקופצים בשמחה לנגד עינינו. זה קצת בנטון של שנות ה-90, אבל עשוי באופן מדויק ומוצלח.

מדד הפרובוקציה: אפסי.

האם קנינו את זה: האמת שכן. לפעמים ליהוק נבון עושה את העבודה כולה.

צפיות ביוטיוב: 9,042.

דבר הצנזור: הבו לנו עוד פרסומות כאלה.

השורה התחתונה: ילדים זה שמחה. בטח כשהם רוקדים ולבושים בבגדי חג צבעוניים.

שם המותג: לי קופר

משרד פרסום: ענבר מרחב ניסן.

מה מספרים לנו: סרטון ובו גבר ואישה מתגפפים, ומנסים למכור לנו ב-13 שניות ג'ינס סקסי, ג'ינס ליום וג'ינס ללילה.

מדד הפרובוקציה: זניח. שיא הפרובוקטיבית נצפה בקלוז אפ בו מצמיד הגבר את אגן האישה אליו.

האם קנינו את זה: רק בגלל המבצע (2 ג'ינסים בהחל מ-400 שקל). קמפיין טוב מוכר לצופים סיפור מסגרת סקסי או יוצר אווירה סקסית, ולא מסתפק בכיתוב "ג'ינס סקסי".

צפיות ביוטיוב: 187.

דבר הצנזור: הלוואי שהיה לנו מה לצנזר.

השורה התחתונה: קמפיין שבא למכור ולא מסתיר את זה, זה לא דבר רע, אבל במקרה הזה הקמפיין עצמו לא שינה מאומה. בעידן שבו כל מתבגר מעלה ליוטיוב סרטון מושקע וחתרני, ניתן היה לחשוב על דרך חדשנית יותר לפתות את הקהל הרחב לקנות את הגינס החדש של החברה. בשביל לבשר על המבצע ניתן היה להסתפק בשקופית חסות.