התור העצום והצעקות המתועדות לעייפה שליוו את פתיחת הסניף הראשון של רשת H&M בקניון עזריאלי בתל אביב, מעולם לא נראו רחוקים כמו בטיול ברחובות פריז. אבל הם עולים בכל זאת בזיכרון כאשר מגיעים לתצוגת החורף הבא של רשת האופנה השבדית, המתקיימת במהלך שבוע האופנה בעיר האורות ומציגה את קולקציית הסטודיו – חלוץ ראשון המסמן את הלך הרוח של המותג לעונה ומציג את הפריטים המעוצבים יותר שמגדירים את הסגנון שנראה באינספור גרסאות בחנויות.

עוד בערוץ האופנה

במקרה הזה, לא מדובר בישראלים צמאי קניות, אלא בצלמי הפפראצי, שרצים וצועקים כאשר מירנדה קר יוצאת מהמכונית כאילו לא היתה הנסיכה דיאנה מעולם. הטקס הזה חוזר גם כשמגיעות ג'סיקה אלבה, סולאנג' נואלס ואוליביה פלרמו. אט אט הן נבלעות בתוך הגראן פאלה המהודר, ותופסות את מקומן בשורה הראשונה באולם שעוצב במראה עירוני, תעשייתי ומתכתי.

עיתונאי האופנה, בינתיים, מנסים להתחכך בנונשלנטיות בעורכת ווג פריז עמנואל אלט ובסרטוריאליסט סקוט שומאן. אלה, מצדם, מחייכים בנימוס ומצטלמים עם כל מי שמבקש. ההצלחה, או לפחות הגרסה הפריזאית שלה, מאפשרת כנראה להשאיר את ההתנשאות הסטריאוטיפית מאחור.

מהודר בחוץ, עירוני בפנים. הגראן פאלה (צילום: הנס מוריס )
מהודר בחוץ, עירוני בפנים. הגראן פאלה (צילום: הנס מוריס )

האירוע כולו עומד בסימן הדואליות האניגמטית שהצליחה רשת H&M ליצור, ואשר הפכה אותה לאחד המותגים המוכרים בעולם. מצד אחד, בכירי תעשיית האופנה וסלבס נוצצים שמגיעים כדי לחזות בקולקציה לצד עיתונאים מכל העולם. מצד שני, אווירה נינוחה ולא מאיימת, שאחראית להושבת אותן פיגורות נחשבות במרחק 20 סנטימטר מכל אחד אחר. כאן, נראה כי H&M בעצם אומרים, כולנו שווים – רשתות ומעצבי על בשבוע האופנה הנחשב ביותר בעולם, סלבס רדופי פפראצי ועיתונאים מהמזרח התיכון. כולנו כאן כדי לראות בגדים שכל אחד מאיתנו יכול להרשות לעצמו לרכוש, אך שבניגוד לנהוג לחשוב על בגדי רשתות – מעוצבים שנה מראש וצופים את הטרנדים החמים, במקום רק ללמוד אותם מאחרים.

בין מחויט לספורטיבי. לינדזי וויקסון ודוגמניות נוספות על המסלול (צילום: הנס מוריס )
בין מחויט לספורטיבי. לינדזי וויקסון ודוגמניות נוספות על המסלול (צילום: הנס מוריס )

את המולת הפלאשים קטעה ההופעה החיה שהתחילה את התצוגה: Hollysiz – זמרת צרפתייה מחומצנת שיער בגופייה לבנה וחזיית תחרה שחורה, שקיפצה על הבמה. הגישה העניינית שהפסיקה את המינגלינג הרבה לפני שאנשים התחילו להשתעמם, ניכרה גם על המסלול. מערכות לבוש לבישות מאוד, שנעו בקלילות בין מראה ספורטיבי לשיק מחויט, בין סגנון גברי לנשי. בלטו בקסמם: הדוגמנית לינדזי וויקסון בז'קט שחור ומגפיים אדומים גבוהים, מעיל כחול ארוך ויפהפה בגזרת חלוק, שלל ז'קטים מחויטים ואוברול קטיפה שחור, אשר מאחורי הקלעים מספרת לנו אן-סופי יוהנסון, ראש צוות העיצוב של H&M המתמחה ב-New Developments, כי הוא הפריט שהיא מתכוונת לאמץ למלתחתה בחורף הבא.

בשורה הראשונה: עורכות האופנה עמנואל אלט ואנה דלו רוסו (צילום: הנס מוריס )
בשורה הראשונה: עורכות האופנה עמנואל אלט ואנה דלו רוסו (צילום: הנס מוריס )

כמה צעדים, כמה חיוכים, עוד שיר, והקסם נגמר. שוב אנחנו יוצאים אל החושך הפריזאי, שבו ג'סיקה אלבה ועמנואל אלט רחוקות מאיתנו אלפי שנות אור, ורק הבגדים שיעטרו את הקולבים של H&M בחורף הבא יזכירו לנו את הרגע שהיה.

הכתבת היתה אורחת H&M בתצוגת האופנה בפריז