אחת לכמה זמן מגיחה משום מקום דוגמנית חדשה וצעירה שכובשת את תעשיית האופנה בסערה, בדרך כלל באמצעות שילוב בין מראה ייחודי לסיפור חיים מפתיע. העונה עושה את זה הדוגמנית ההולנדית אימן המאם בת ה-16, מוסלמית ממוצא מרוקאי ומצרי שנולדה וגדלה באמסטרדם.

עוד בערוץ האופנה

את הופעת הבכורה שלה על המסלול עשתה ביולי האחרון, בתצוגת ההוט קוטור של המעצב ז'אן פול גוטייה בפריז, וכעבור חודשיים בלבד הוחתמה על בלעדיות בבית האופנה ז'יבנשי, כדוגמנית הפותחת של תצוגת אביב-קיץ 2014 של בית האופנה בפריז - כבוד השמור ליחידות סגולה בתחום. מהר מאוד הגיעו גם ההצעות ממגזינים נחשבים, ובגיליון ינואר האחרון של הווג האמריקאי כיכבה המאם בשתי הפקות אופנה שפורסמו זו לצד זו – האחת לצד הדוגמנית האתיופית הוותיקה ליה קבדה, והשנייה לצד דוגמניות העל קרלי קלוס, אמנדה מרפי וג'ואן סמולס.

נודדת מתצוגה לתצוגה ומבירת אופנה אחת לשנייה. בשבוע האופנה בניו יורק (צילום: gettyimages)
נודדת מתצוגה לתצוגה ומבירת אופנה אחת לשנייה. בשבוע האופנה בניו יורק (צילום: gettyimages)

ההשתלבות המהירה של המאם בפסגת עולם האופנה מצביעה על הכמיהה למראה אקזוטי ושונה, שיצבע ולו במעט את המראה ההגמוני-הומוגני בהפקות האופנה ועל מסלולי התצוגות בשנים האחרונות - דוגמניות מזרח אירופאיות בעלות תווים אחידים כמעט. לעומתן, המאם מציעה יופי ים תיכוני, עם עור בצבע זית, עיניים חומות ומלוכסנות קלות, שפתיים בשרניות וגובה של 179 סנטימטר.

היא התגלתה לפני כשנתיים, כשהלכה עם חברים ברחובות אמסטרדם ולכדה את תשומת לבה של מריט סימונס, הבעלים של סוכנות הדוגמנות ההולנדית Code Management. "לא הייתי בטוחה אז שאני רוצה להיות דוגמנית", סיפרה המאם בראיון לווג הולנד, שהתפרסם באוקטובר שעבר. "מריט עצרה אותי ברחוב ושאלה אם אני דוגמנית, וכשהבינה שלא, ביקשה להחתים אותי במקום. החברים עודדו אותי ללכת על זה, וכשהגעתי הביתה עשיתי חיפוש באינטרנט על הסוכנות וגיליתי שזאת סוכנות מקצועית וקטנה. התקשרתי למריט וקבעתי איתה פגישה".

"לפעמים קשה לי מאוד למצוא את הגבולות שלי כדוגמנית" (צילום: gettyimages)
"לפעמים קשה לי מאוד למצוא את הגבולות שלי כדוגמנית" (צילום: gettyimages)

עוד סיפרה המאם כי הסביבה הקרובה תומכת בה, בעיקר משפחתה המוסלמית, אך יחד עם זאת היא משתדלת לשמור על גבולות ברורים בעבודתה. לאחרונה השתתפה בדרמה הקולנועית של הבמאית אורסולה אנטוניאק, Nude Area, שתעלה לאקרנים במהלך השנה. למרות שמו, הסרט שעוקב אחר חייהן של שתי מתבגרות צעירות בהולנד, לא כולל עירום. "כמוסלמית אני לא מוצאת שזה ראוי שאצטלם בעירום ואחשוף את גופי", הסבירה. "לפעמים קשה לי מאוד למצוא את הגבולות שלי כדוגמנית. למזלי, ההורים שלי תומכים בי מאוד ומאפשרים לי לחפש את הגבולות שלי בעצמי".

את התקופה הנוכחית מעבירה המאם על מזוודות, כשהיא נודדת מתצוגה לתצוגה ומבירת אופנה אחת לשנייה, במסגרת שבועות האופנה המתקיימים בימים אלה. בשבוע האופנה בניו יורק, למשל, היא צעדה על המסלולים של מייקל קורס, מארק ביי מארק ג'ייקובס, טורי בורץ', ריד קראקוף, נרסיסו רודריגז, פרואנזה סקולר ועוד. היא אומנם נאלצת להפסיד בשל כך ימי לימודים רבים, אך לדבריה, כולם בבית הספר תומכים בה, כולל המורים. "יש מעברים חדים בין עולם האופנה לעולם האמיתי", היא אומרת. "אני לומדת אופנה בתיכון Jan des Bouvrie, אז המורים שלי לפעמים מבקשים ממני לעמוד בפני הכיתה ולספר לכולם על החוויות שלי מהתצוגות ומהמפגשים עם המעצבים. האמת, זה מביך מאוד".