בכל בוקר שישי נוסע איש המחשבים פלי הנמר, 66, אל פארק הספארי ברמת גן. שם, מזה שבע שנים, הוא מבקר את פלי הנמר ה-II, נמר אמיתי מגן החיות בסלובקיה שרכשה עבורו אשתו כמתנת יום הולדת 60 וכתרומה לספארי. את הסיפור הבא הוא ודאי נוהג לספר מתוך שינה, אך ניכרת בקולו חדוות נעורים, כאילו הוא מספר אותו בפעם הראשונה. "כשאני מבקר את פלי, מגיעות לשם קבוצות ילדים", הוא אומר. "ואז הם מגיעים אל כלוב הזכוכית של פלי הנמר, והמדריכה אומרת להם: 'יש כאן שני פלי הנמר'. ואז מגיע הרגע שהילדים אומרים 'יש רק אחד', ואז הם מסתובבים ורואים אותי – פלי הנמר ה-I".

עוד בערוץ האופנה

מאורת הנמר של פלי הראשון ממוקמת בקומה ה-24 בבניין הפניקס בתל אביב. מאחורי השלט "אנשים ומחשבים" – החברה שהקים לפני 33 שנה יחד עם אשתו דליה אסיא-פלד (אחותה של המעצבת המנוחה דניאלה להבי), ועוסקת בכנסים, הדרכה והוצאת מגזינים בתחום ההיי-טק – מסתתר ג'ונגל שלם ובו מקום רק לחיה אחת: הנמר.

פלי הנמר. "אני חי בסרט של עצמי, אבל בסרט שלי יש מקום לכולם" (צילום: אורית פניני)
פלי הנמר. "אני חי בסרט של עצמי, אבל בסרט שלי יש מקום לכולם" (צילום: אורית פניני)

את הבאים מקבל ציור ענק של נמר, אחד מיני רבים שמקשטים את קירות המשרד. בובה של נמר בנגלי לבן באורך של 2.70 מטר יושבת נינוחה בהמשך הדרך, כשלצדה גור קטן. הנמרים המציפים את קומת המשרדים נחשפים למבקר בהדרגה, עד להגעה אל מקום מרבצו של הנמר – חדרו של פלי, שם הוא מקבל את פנינו במכנסי ג'ינס כחולים, מהם מבצבץ מחזיק מפתחות בדוגמת נמר, חולצה כחולה ומעליה שלייקס בהדפס מנומר, ז'קט עם סיכה מנומרת ושרשרת עם תליון נמר ענקי המונח לו על החזה.

לבוש ליום עבודה (צילום: אורית פניני)
לבוש ליום עבודה (צילום: אורית פניני)

הוא נולד בשם ישראל פלד. את הכינוי "פלי" קיבל לפני 45 שנה מאשתו דליה, המכונה בעצמה "הקוסמת" על שום תחביבה. את "הנמר" הוסיף לפני 33 שנה כשהחל לפתח את תורת הנמר, תפיסת חיים פילוסופית שמלמדת איך לשרוד ולשגשג בחיים כנגד קשיים ואי ודאות. במדריכים שפרסם עד כה, ביניהם "הנמר זה הסוד שלי", "הטאו של הנמר" ו"אני בוחר להיות נמר – ספר התובנות גדולות כקטנות", הוא מגולל את המוטו שלו בחיים, אותו הוא מעביר גם בהרצאות לאנשי עסקים, תלמידי בית ספר, חיילי גולני ("סיכת גולני היא נמר מעופף"), בעמותות בהן הוא פעיל (קו אור, גשר של אור, יוניסטרים ועוד) ולשלושת ילדיו: דנה פלד, הנשואה לעורך "הארץ" אלוף בן; בן, סטודנט לתואר שני במנהל עסקים; ודידה, זמרת ג'ז מצליחה. שני ילדיו הקטנים מתגוררים בניו יורק.

לשעת הצורך. כובע מנומר (צילום: אורית פניני)
לשעת הצורך. כובע מנומר (צילום: אורית פניני)

"המוטו שלי בחיים הוא שהעולם הוא ג'ונגל, אז אם אתה לא רוצה לגמור כמו זברה או ג'ירף על הצלחת של מישהו, תהיה נמר", אומר פלי ופוצח בשורה של סלוגנים מאלפים: "הנמר – בחיים לא מוותר", "נמר – כי תמיד חוזר" ועוד. השיחה איתו רצופה בחידודי לשון וחרוזים, שמעלים את השאלה כיצד הצליח פלי הנמר להפוך חיה בעלת דימוי כה מאיים לחתלתול מתפנק. "שאלה טובה", הוא פוסק ומשיב: "יש לאנשים מושג מוטעה על הנמר. הנמר לעולם אינו הודף, טורף או תוקף, הוא עוטף ומלטף! אם אתה מקבל ליטוף מנמר, הצמר העדין שלו רך מאוד". אז הוא חושף את כפות ידיו המעוטרות ב-13 טבעות, חלקן בצורת נמר, חלקן טבעות חותם עם הטבעת נמר. "הידיים אולי נראות מאיימות, אבל כפות הידיים שלי מלטפות".

מטפח את האוסף באדיקות כבר 20 שנה (צילום: אורית פניני)
מטפח את האוסף באדיקות כבר 20 שנה (צילום: אורית פניני)

את אוסף פריטי הנמר שלו החל לטפח באדיקות לפני 20 שנה. הפריט הראשון שרכש היה עניבה מנומרת של בית היוקרה האיטלקי סלבטורה פרגאמו. "זה היה בסניף של בית הכלבו הרודס בנמל התעופה הית'רו בלונדון", נזכר פלי הנמר. "היה קשה למצוא אז פריטים מנומרים, ופתאום דליה ואני מצאנו אותה – עניבה עם דוגמאות קטנות של נמרים רבים. מאז כבר יש לי 120 עניבות מנומרות בארון". בהמשך הוא לוקח אותנו לסיור מודרך בערבות הנמר האורבני: זה מתחיל בספרייה עצומה ובה למעלה מ-450 ספרים ב-15 שפות על משפחת החתולים הגדולים, ממשיך בחגורות, מצתים, מאות בובות בגדלים שונים, 13 טבעות המעטרות את 10 אצבעותיו, 100 תקליטורי די.וי.די על חיי הנמר, עשרות ציורים, שני קעקועים ונמר אמיתי בספארי.

פלי הנמר. "אני לא אכחיש, יש אנשים שחושבים שהשתגעתי" (צילום: אורית פניני)
פלי הנמר. "אני לא אכחיש, יש אנשים שחושבים שהשתגעתי" (צילום: אורית פניני)

במרתף הבניין מאוחסנים עוד פריטים רבים – יותר מ-100 עניבות, קרוב ל-150 חולצות טי, שרשראות, מנורות ומה לא, כולם בדוגמאות נמר כמובן. בימים אלו הוא פועל במרץ כדי להיכנס לספר השיאים של גינס כאיש שאוחז במספר פריטי הנמר הגדול ביותר בעולם. רק מספירת הנמרים הנמצאים על שולחן העבודה שלו, חצינו את ה-100. וזה עוד לפני שחיטטנו לו במגירות. "לאנשים שמבקרים אותי קל מאוד לרכוש לי מתנה", הוא צוחק. "הם לא צריכים להתלבט. נמר הוא הבחירה הטבעית שלהם".

אין פינה שבה אין לנמר נוכחות (צילום: אורית פניני)
אין פינה שבה אין לנמר נוכחות (צילום: אורית פניני)

מה הצעד הכי קיצוני שעשית עבור האוסף?

"במשך שנים חלמתי על בובה של נמר בגודל טבעי למשרד, אבל להביא בובה גדולה באורך שלושה מטרים ובמשקל כבד, זאת פרוצדורה מאוד מסובכת. חברות ההובלה תמיד סירבו להרפתקה הזאת. ואז מצאתי שני חבר'ה בקנדה שיצרו בובה מתנפחת של נמר בנגלי לבן. פטנט מצוין: נמר שמתנפח עם משאבה".

יש לך אוסף עצום ממדים. איזה פריט אהוב עליך במיוחד?

"אני אוהב את כל הפריטים באוסף באותה מידה".

גם הטלפון הסלולרי מנומר (צילום: אורית פניני)
גם הטלפון הסלולרי מנומר (צילום: אורית פניני)

איך מקבלים את האובססיה שלך בבית?

"דליה אשתי, שהיא מנכ"לית החברה, עובדת יחד איתי כבר 33 שנה. אתה מכיר זוג שנמצא יחד מהרגע שהוא פוקח עיניים בבוקר ועד הרגע שהוא הולך לישון?"

פלא שהיא קוסמת? והילדים?

"הילדים שלי ואשתי מופיעים בגאווה על גב הספרים שלי. הבת שלי כבר מכנה את עצמה 'הגורה'".

עד כמה התשוקה לנמרים מקבלת נראות גם בבית שלך?

(צוחק) "כשהתחלתי לאסוף נמרים, דליה אמרה לי: במשרד – תעשה מה שבא לך, אבל עד לבית. אז היום יש לנו בבית מספר פסלים בודדים של נמר".

"אני תמיד אומר לאנשים, תהיו אתם" (צילום: אורית פניני)
"אני תמיד אומר לאנשים, תהיו אתם" (צילום: אורית פניני)

איך מקבלים בקהילה העסקית שבה אתה חבר את החיים הנמריים שלך?

"אני לא אכחיש, יש אנשים שחושבים שהשתגעתי. אבל אני תמיד אומר לאנשים, תהיו אתם. נכון, אני חי בסרט של עצמי, אבל בסרט שלי יש מקום לכולם. אני מאמין בשיטת א"א – אנרגיה ואהבה. ואני מנסה להפיץ אותה לכולם. אתה יודע איך אני גם מכנה את עצמי? ים חזל".

מה זה אומר?

"ראשי תיבות של יזם, מנהיג, חולם, זורם ולוחם. ולמה זורם באמצע? כי בין לחלום ללחום צריך לדעת לזרום. עד שנגיע לחלום, הדרך ארוכה ומלאת קשיים".