הסטייליסטית ליאת אשורי רגילה לקצב מסחרר, אבל אתמול (שני), במהלך מדידות שמלת הכלה שלה בחנותו של המעצב יוסף, היא נשענת לרגע על הקיר בסיפוק. "זה הרגע הראשון מזה זמן רב שאני נחה", היא אומרת ומתייחסת ללוח הזמנים המטורף שלה השבוע, הכולל הלבשה בתוכנית הגמר של "הכוכב הבא" הערב וחתונה מתוקשרת עם איש חיי הלילה אסי נקדאי יומיים לאחר מכן.

עוד בערוץ האופנה

במשקפי ריי באן שחורים ורזון המדגיש את הלחץ שבו היא שרויה, אשורי, 39, נראית כמו הכלה הכי קולית בסביבה. רק דבר אחד מטריד את מנוחתה: היא דואגת שהמגפונים השחורים עם עקבי הסטילטו הבלתי אפשריים בעיצוב ויקטור אנד רולף, שקיבלה במתנה מניקול ראידמן וילוו אותה בצעידה לחופה, ילכו לאיבוד. "שבועיים אני ישנה איתם לידי במיטה והם איתי בכל מקום", היא אומרת ודוהרת במעלה המדרגות של החנות במיומנות מעוררת התפעלות.

מגפוני הכלה שקיבלה אשורי מניקול ראידמן. "שבועיים אני ישנה איתם לידי במיטה והם איתי בכל מקום" (צילום: ענת מוסברג)
מגפוני הכלה שקיבלה אשורי מניקול ראידמן. "שבועיים אני ישנה איתם לידי במיטה והם איתי בכל מקום" (צילום: ענת מוסברג)

את הבוקר פתחה אשורי במדידות עם הפיינליסטית רינת כהן, ובתום המדידות עלתה על מונית לעוד יום ארוך בנווה אילן. בעוד שנה, היא מספרת, היא מתכננת להביא ילד ראשון ועובדת על תוכנית להוריד מעליה את הלחץ בעבודה. "אני אוהבת את העבודה שלי והיא מחזיקה אותי בחיים", היא אומרת. "אבל זה לא הגיוני כשיש ילד, לחזור הביתה בשעה אחת לפנות בוקר אחרי יום צילום. אני מקווה שבשנה הבאה, בעזרת השם, ניפגש שוב כשאני עם עגלה. זה מה שהכי בא לי שיקרה. ובעזרת השם, אני רוצה ארבעה".

עד אז, היא דווקא נהנית ממצבי הלחץ. "בכנות, אני מרגישה שכל תשומת הלב לעצמי תגיע רק אחרי הגמר, ברביעי בבוקר. לא ידעתי מראש שהגמר ייפול על אותו שבוע של החתונה, אבל אני לא מצטערת. אני טיפוס פרקטי. זה שאין זמן, רק הופך את העסק לפשוט יותר. אני תמיד צוחקת על אסי שעשינו חילופי תפקידים. הוא לחוץ כמו הכלה ואני אדישה כמו החתן. השיחות איתו הולכות ככה: 'את שבוע לפני החתונה. אין לך שמלה. אין לך נעליים, איך את חיה? זה נראה לך הגיוני?'. וואלה, נראה לי הגיוני יותר לבחור שמלה עשרה ימים קודם, מאשר המטרחנות ששבעה חודשים לפני עושות סיבוב רק של מחטב, וסיבוב רק לשמלה, וסיבוב לנעליים".

מעדיפה מראה צנוע. ליאת אשורי ויוסף במדידות (צילום: ענת מוסברג)
מעדיפה מראה צנוע. ליאת אשורי ויוסף במדידות (צילום: ענת מוסברג)

שמלת הכלה עוצבה בידי חברה הקרוב יוסף בהשראת חולצה שהביאה לו אשורי, המתחתנת בפעם השנייה. המעצב קיבל יד חופשית, והשבוע הגיעה אשורי למדידות ראשונות ואחרונות. לחופה היא תיכנס בשמלת מקסי לבנה מסאטן עם שרוולי שיפון ארוכים המעוטרים בעבודת פנינים מעודנת, שעליה שקדו בשבועיים האחרונים יוסף ויד ימינו, המעצבת דניאל ארז. לאחר החופה תחליף אשורי לשמלת תחרה קלילה שאותה תלבש במסיבת הריקודים. בניגוד לציפיות מסטייליסטית שלא חוששת לדפוק הופעה, שתי השמלות משדרות צניעות ואיפוק. "אני שומרת שבת בשלוש השנים האחרונות, ומעבר לזה, יש משהו במראה הצנוע שאני יותר אוהבת", אומרת אשורי. "שמע, יש לי גם קטע עם המרפקים שלי. מרפקים וברכיים הם שני אזורים מוזנחים שאף אחד לא מטפח".

הפעם את נמצאת במרכז האירוע. איך את מרגישה להלביש את עצמך ולא אחרים?

"אני חושבת שיש לי יותר רגישות ללקוחות שלי מאשר לעצמי. כשאנחנו עושים וידאו קליפ או שער לעיתון, אנחנו לוכדים רגע מהחיים של בן אדם. לכן אני מנסה לגרום להם להרגיש נעים, ולא שהם נודניקים, גם אם הם חופרים לי במשך חצי יום. כשמדובר בי, ראית את הדינמיקה במדידות: עשרה אנשים מדברים יחד וזה לגיטימי, ואני מרצה את כולם. זה מוטבע לי באישיות גם אחרי 20 שנה בתחום. אם אני נהנית מזה? לא. אולי בחתונה, כשאני אראה את כל האהובים שלי סביבי בחופה".

מה שונה כשבוחרים שמלה לחתונה שנייה?

"זה כאילו שהחתונה הראשונה לא היתה מעולם. אני מתרגשת מחדש. זה כמו שתשאל אם התאהבות בפעם השנייה שונה מהפעם הראשונה. להפך, כשאתה מתאהב שוב, אתה מרגיש כאילו מעולם לא אהבת. בשני המקרים זה מקבל את המקום העצום הזה".

הרבה נשים שהתחתנו בפעם השנייה מספרות שאת הפנטזיה הן הגשימו בשמלת הכלה הראשונה, ובחתונה השנייה הן מחפשות את הבגד הפרקטי.

"אצלי זה להפך. דווקא בשנייה אני מגשימה את הפנטזיה. עברתי דרך בחיים. בפעם הראשונה, כשהתחתנתי בגיל 30 עם גל אפל, רציתי להרשים ולהראות שאני מבינה באופנה. כתפייה אחת היתה עשויה פרנזים והשנייה מפנינים. השמלה היתה צמודה עד האגן ואז נפתחה לשמלת קלוש. היה בזה מסר: רציתי שיתקרבו פחות ושהשמלה לא תהפוך למשטח נשיקות אחרי החופה".

בר רפאלי ב"אקס פקטור". "היא נראית מצוין ועושה עבודה מדהימה" (מתוך אינסטגרם)
בר רפאלי ב"אקס פקטור". "היא נראית מצוין ועושה עבודה מדהימה" (מתוך אינסטגרם)

בשבועיים האחרונים תפסו חייה של אשורי לא מעט מקום במדורי הרכילות. עסקו במסיבת הרווקות שלה עם אורנה דץ והאחיות נינט וסופי טייב, חזרו אל רשימת האקסים שלה – הכוללת מלבד הסטייליסט גל אפל גם את השחקן ציון ברוך, ועשו לא מעט השוואות לא מחמיאות בין הסטיילינג שהיא עושה ל"כוכב הבא" לבין הלוק של המתחרה הגדולה והנוצצת, "אקס פקטור". אשורי, שמופקדת על הסטיילינג של תוכנית הריאליטי בגלגוליה השונים כבר 11 עונות, לא מתרגשת מהביקורות הקוטלות שמופנות כלפיה.

"אני חווה את המצלמה שנים ואת התגובות של העם שנים. כשאחרי שידור כולם באים אלייך ואומרים שהשמלה השמינה אותה. לא, זה לא ההמבורגרים שהיא דופקת בלילה, זה השמלה. נו, באמת. כל הזמן צריך לחשוב איך זה נראה על המסך, כי מה שאתה רואה בחדר ההלבשה הוא חסר משמעות. טלוויזיה, להבדיל מסטילס, היא המבחן האמיתי. אתה לא שולט ברגע. בסטילס יש פוטושופ, בטלוויזיה אין. אי אפשר לחדד את העצמות. אין כלום".

ועדיין, יש המון ביקורת על מערכות הלבוש שאת בוחרת למתמודדים. למשל, אף לוק מהתוכנית לא נשאר בזיכרון.

"הייתי שמחה שכולם יאהבו. מי שאומר שלא אכפת לו – משקר. אבל אני אתייחס לביקורת השלילית. עבור הצופה בבית, הדרך שכל מתמודד עובר לא מעניינת, אבל היא דרך קשה. וכל מערכת לבוש שנבחרה, כללה גם הרבה ויתורים. כסטייליסטית של התוכנית, אני מנסה להיות נאמנה ולשמור על הדי.אן.איי של כל מתמודד. אני יכולה להפוך אותם לרוק סטארים ואת מי ששר במזרחית לאב השבת בבית הכנסת, אבל אני לא מעוניינת לעבוד על קלישאות. אני מנסה להתאים את עצמי למתמודד, ולא להפוך אותם לקורבנות אופנה או להלביש אותם כאילו הם יצאו מקטלוג. אני מנסה רק לדייק את ההופעה שלהם. מסכימה שמהצד זה נראה כאילו אני בסדר עם כולם. אבל בשורה התחתונה, זאת תוכנית ריאליטי והמשתתפים נמדדים גם במראה שלהם. לפעמים בא לי מאוד להביא את עצמי באקסטרים, אבל זה קורה במקרים בודדים בלבד".

למשל?

"עם טינה איברגימוב".

זו לא חוכמה. נתוני הפתיחה שלה מצוינים.

"נכון, יש לה נתונים מצוינים, אבל היא לא גרובית. משהו בשירה מאוד קלאס, גלאמור. אנשים שוכחים שכל מתמודד הוא דמות שמתפתחת. אני לא יכולה להמציא אותה מחדש בכל פעם, אלא להמשיך את הקו".

אבל עם רינת כהן את נכשלת פעם אחר פעם. אתם מסתירים אותה מתחת לשמלות אוהל גדולות.

"אי אפשר להבליט. בכל פינה שתהדק, תחשוף משהו שלא תרצה לשתף. היא ילדה מדהימה, ואני רוצה שהיא תרגיש בנוח. לכן אנחנו תופרים לה במיוחד ואני משתדלת לא להתחכם ולעצב לה משהו נקי".

"זה לא מעצבן אותך שאתה שומע אנשים אומרים 'וואו, איזה זמרת מדהימה אבל היא שמנה?' למה 'אבל'? היא לא דוגמנית, היא זמרת מדהימה! נקודה!" (צילום: רפי דלויה)
"זה לא מעצבן אותך שאתה שומע אנשים אומרים 'וואו, איזה זמרת מדהימה אבל היא שמנה?' למה 'אבל'? היא לא דוגמנית, היא זמרת מדהימה! נקודה!" (צילום: רפי דלויה)

יש הרגשה שסטייליסטים בטלוויזיה, ואת ביניהם, לא יודעים להלביש נשים מלאות.

"אישה בעודף משקל של 20 קילו שאוהבת את עצמה – תחזיק בגד יותר טוב מבחורה במידה 36 שלא אוהבת את עצמה. אני לא חושבת שמשקל זאת בעיה. פרופורציות של גוף זאת בעיה. כבר יצא לי להלביש בחורות במידה 36 או 34 שלא יודעות להחזיק בגד. בחו"ל אתה יכול לראות בתוכניות ריאליטי מאמות שמנות עם זרועות שנוזל מהם מה שנקרא 'מלח פלפל', ובהפקה זורמים איתן. פה בארץ מנסים לצמצם. כאן מיס פרפקט היא בהכרח רזה. זה לא מעצבן אותך שאתה שומע אנשים אומרים 'וואו, איזה זמרת מדהימה אבל היא שמנה?' למה 'אבל'? היא לא דוגמנית, היא זמרת מדהימה! נקודה!".

אגב דוגמניות, מה את חושבת על הסטיילינג שעושה סיימון אלמלם לבר רפאלי ב"אקס פקטור"?

"סיימון יודע מה הוא עושה. היא נראית מצוין ועושה עבודה מדהימה. אני יודעת מה זה להחזיק שידור, וצריך ביצים ממש גדולות. מה שקורה שם באוזנייה, זה להחזיק שידור לייב וזה מאוד קשה. אני מאוד גאה בה".

אתן גם חברות קרובות.

"בר היא חברה כבר 10 שנים. היא חברה שבמעט הזמן שיש לה כאן, אנחנו משתדלות להיפגש ולעשות חיים. היא חברה של הדברים השמחים וגם של העומקים. אני מאוד אוהבת את מה שקורה איתה בתוכנית. זה טוב לה. לגבי המראה, מיותר לציין. זה לא משנה מה – היא הכי יפה שיש. והיא הכי יפה בג'ינס וטי שירט".

"כשאייל היה, היה אור גדול ושמחה. כשמוקי נכנס, זה השתנה". צביקה הדר, אייל גולן, ריטה, רני רהב ואסי עזר (צילום: רונן אקרמן)
"כשאייל היה, היה אור גדול ושמחה. כשמוקי נכנס, זה השתנה". צביקה הדר, אייל גולן, ריטה, רני רהב ואסי עזר (צילום: רונן אקרמן)

אם לחזור ל"כוכב הבא", הפעם הדרמות לא היו רק אצל המתמודדים, והגיעו עד לפאנל השופטים. איך את חווה את הדינמיקה שם?

"כשאייל היה, היה אור גדול ושמחה. כשמוקי נכנס, זה השתנה. יש הרמוניה, אבל אני בחדר שלי מאחורי הקלעים, אז אני פחות נחשפת לזה".

אייל גולן חבר מאוד קרוב שלך. את היית גם בין הראשונים שביקרו אותו במעצר בית לאחר הפרסום של "פרשת אייל גולן" בתקשורת.

"אני יכולה לומר רק דבר אחד על הפרשה של אייל? אני מקווה שיהפכו גם את חפותו לפרשה. על הדרך שמעתי שהוא חף מפשע. המשטרה עושה עבודה ממש טובה, אבל בחטף שמעתי שהוא חף מפשע. לפרשה נתנו שבועיים בתקשורת, אבל לחפותו חצי יום. ידעתי מההתחלה שהוא חף מפשע. לא פקפקתי בו לרגע, כי אני מכירה אותו ומאמינה שלא היו דברים מעולם".

הוא יופיע בחתונה שלך?

"אני לא מגלה. אבל בחצות יש הפתעה".