בקיץ האחרון החליט מעצב השיער רוני חתוכה שהגיעה העת לפרוץ את גבולות הז'אנר ואת מתחם הספרים של צפון בן יהודה בתל אביב, ולהפוך למותג ישראלי מוביל בתחום המספרות. חתוכה החליט להשקיע כסף בפרזנטורית ראויה, שתקפיץ אותו לתודעה הרחבה, והפור נפל על יעל גולדמן - דוגמנית, שחקנית, מגישה ואם טרייה, שהיתה באותם ימים בהיריון מתקדם. חתוכה חשב שדרכו אל התהילה סלולה וחלם על סימביוזה תקשורתית עם הפרזנטורית, בסגנון מיקי בוגנים ואילנית לוי, אם תרצו. בפועל, כפי שהוא מספר ל-Xnet, הרגיש חתוכה שנוצל על ידי גולדמן. "רוני חתוכה לא היה במשוואה הזאת", הוא אומר. "יעל גולדמן רצתה בסופו של דבר רק את הכסף".

עוד בערוץ האופנה

בשבוע שעבר שלח חתוכה באמצעות עורכת דינו אל מנהליה של גולדמן מכתב הודעה על ביטול הסכם, בטענה כי מצדה של גולדמן היתה הפרה יסודית של החוזה שנחתם בינה לבין חתוכה, על אף ששולמה את מלוא הסכום שהובטח לה בחוזה - 80 אלף שקל. "החל מתחילת ההתקשרות הנך מסרבת להצטלם עם מרשי ו/או מסרבת כי מרשי יפרסם תמונות משותפות, דבר העולה לכדי זלזול בוטה, הן בהסכם עצמו והן כלפי מרשי", נכתב במכתב שהגיע לידי Xnet. "עוד יודגש, כי סירובך לשתף פעולה עם מרשי בטרם הלידה (צילומים בהיריון) וכן לאחר הלידה, גרמה למרשי נזק ממשי בקמפיין ובמהות ההתקשרות עצמה. לפיכך, על אף האמור בסעיפי ההסכם, הנך מפרה באופן יסודי ומתמשך את תנאי ההסכם ואת כלל התחייבויותייך כלפי מרשי, דבר הגורם למרשי נזק כלכלי רב ומתמשך". חתוכה דורש מגולדמן במכתב החזר כספי מלא, כולל פיצוי בסך 20 אלף שקל, בגין נזקים שנגרמו לו מאי קיום ההסכם והוצאות משפטיות.

הסכסוך בין חתוכה לגולדמן, מאפשר הצצה ליחסים הנפיצים שבין פרזנטור למותג שהוא נדרש לקדם. לרוב סכסוכים שכאלה אינם מגיעים לתקשורת ונסגרים בחדרי חדרים של סוכנים מיומנים. במקרים רבים, כמו זה של בר רפאלי נגד חברת סאני בבעלות אילן בן דב, דווקא הפרזנטור הוא זה שתובע את המותג שהוא מקדם, בשל הפרת תנאי החוזה. הפעם, מציין חתוכה, היחסים בינו לבין הפרזנטורית היו מראש חד צדדיים, משום שלדבריו גולדמן סירבה לשתף איתו פעולה.

מן הראוי לציין כי גולדמן, 35, משמשת במקביל גם כפרזנטורית של מעצב האופנה רונן חן ושל חברת הטיפוח סבוקלם, ומקורבים לשני המותגים הללו מציינים כי מעולם לא היו תלונות על אופן התנהלותה מולם.

יעל גולדמן לרונן חן. שיתוף פעולה ארוך ללא חיכוכים (צילום: אלון שפרנסקי)
יעל גולדמן לרונן חן. שיתוף פעולה ארוך ללא חיכוכים (צילום: אלון שפרנסקי)

הטענה המרכזית במכתב של חתוכה היא כי גולדמן סירבה לאשר לפרסום את הצילום המשותף שלה ושלו, על אף שבחוזה ביניהם סוכם כי "רוני חתוכה יעשה שימוש בצילומי הסטילס לצורך קטלוג, יחסי ציבור, אינטרנט ומודעות בעיתונות, שלטי חוצות, נקודות מכירה ודיוור ישיר". בתכתובת מיילים שהתנהלה בין הצדדים לאחר הצילומים, גולדמן לא אישרה לפרסום את התמונה המשותפת, ובכך, לדבריו של חתוכה, היא חיבלה במטרה הראשונית של הקמפיין, שאמור היה להתבסס על תמונה משותפת זו. עוד מוסיף חתוכה, כי "על פי החוזה היא מחויבת לתת לי שני ימי צילום. אנחנו מנסים כבר מספר שבועות לקבוע את יום הצילום הנוסף, ותמיד מודיעים לי שהיא לא פנויה. הנה, רק השבוע היא הצטלמה לשער של 'לאישה' ולא יידעה אותנו, כך שנמנעה מאיתנו האפשרות לבוא ולעשות לה שיער כדי לקבל קרדיט".

"הבעיות החלו ביום הצילומים", מספר חתוכה. "גולדמן הגיעה אל הסט לא נחמדה. חשבתי שזאת בעיה הורמונלית, כי היא היתה אז בהיריון. היתה אווירה לא טובה על הסט. היא התלוננה על האוכל וכל ההתנהלות איתה היתה קשה ומסורבלת". כמעצב שיער המתמחה בהחלקות יפניות ובטיפולי שיקום לשיער של נשים לאחר לידה, רצה חתוכה לצלם את גולדמן במספר וריאציות של שיער חלק – עניין שלדבריו הוסכם בין שני הצדדים בתכתובת מיילים. "ביום הצילומים היא פתאום החליטה שהיא רוצה שהשיער שלה יראה אחרת", טוען חתוכה. "נאלצתי להביא מעצב שיער שיודע לעשות תסרוקות, וגם לממן אותו, כי תסרוקות הן לא ההתמחות שלי".

עניין נוסף עליו מצביע חתוכה במכתב, הוא הסירוב של גולדמן לקדם אותו בתקשורת, על אף שמדובר בעניין מקובל במסגרת הסכמים מסוג זה. בנקודה זו, חשוב לציין כי בנוסח ההסכם בין הצדדים בפרשייה, שהגיע לידי Xnet, לא נמצא סעיף המחייב את גולדמן בצורה מפורשת לקדם את חתוכה בעצמה באייטמים בתקשורת. אחת הדוגמאות שחתוכה מביא לכך היא השתתפותה של גולדמן בתוכנית הבוקר "סדר יום חדש" בהנחיית הילה נחשון בערוץ 10, ששודרה ב-7 באוגוסט, באייטם שנסגר על ידי משרד יחסי הציבור של חתוכה. כשנשאלה גולדמן על ידי נחשון איזה מותגים היא מקדמת, גולדמן התחמקה מלדבר על הקמפיין של חתוכה, למרות שזו היתה מטרת האייטם מלכתחילה, לפחות מבחינת הצד שיזם אותו. עוד טוען חתוכה כי גולדמן דיברה עם תקשורת באירוע של חברת ה.שטרן על הלידה שעברה לאחרונה, ובכך הפרה את שסיכמה איתו בשלב תיאום הציפיות - כי תחשוף את סיפור הלידה שלה על סט הצילומים שלו.

מדוע לדעתך היחסים ביניכם עלו על שרטון?

"אני לא יודע. היא פרינססה, וזה בסדר. אבל כשאדם מקבל כסף - הוא צריך לתת שירות טוב. זה לא משנה אם אני בהיר או שחור, חתוכה או חן - יש איתך חוזה, תעמדי בו. כנראה שזה טבעם של אנשים במקצוע הזה. ולצערי יש הרבה כאלה".

תגובת הסוכנות של יעל גולדמן, ייצוג 1:

"חכמים מבינים שספינים תקשורתיים חוזרים כבומרנג, עדיף להתרכז בעבודה טובה ופחות בדיבורי סרק".

בעקבות פרסום המידע, העביר בא כוחה של יעל גולדמן מכתב נגדי המפריך מכל וכל את טענותיו של חתוכה כלפי גולדמן. "טענות מרשך מופרכות מעיקרן ונדחות מכל וכל", לשון המכתב. "אזכיר כי בין הצדדים נחתם הסכם לשימוש בתצלומי מרשתי לשם יחסי ציבור למרשך, תוך שבמסגרת אותו הסכם הציג עצמו מרשך כמעצב שיער מוביל... ואולם ביום הצילומים לא הצליח מרשך לעצב את שיערה של מרשתי משך שש שעות תמימות, עד שצוות הצילום שהיה במקום "נשבר" ודאג לכך כי מעצב שיער מסוכנות סולו יגיע למקום, ישים סוף לפארסה ויעצב את שיערה של מרשתי בכדי שניתן יהיה סוף סוף לצלם.

"אשר לטענה בדבר סירוב מרשתי לאשר פרסום תמונת בטנה ההיריונית, הרי שמרשך בחר להתעלם מהעובדה כי שכר את שירותי מרשתי לקידום שירותי עיצוב שיער ולא לקידום מוצרי תינוקות.

"מרשך אף מתעלם מהעובדה כי פרסום כל תמונה צריך להתבצע באישור מרשתי והסוכנות המייצגת אותה", נכתב במכתב הנגדי, תוך אזכור הסעיף הרלוונטי בחוזה ההתקשרות בין הצדדים: "כל יחסי הציבור יעשו בתיאום ובהסכמת האמן... למען הסר כל ספק מובהר ומוסכם בזאת מפורשות כי רוני חתוכה לא יוכל לכפות את דעתו על האמן בעניין זה".

באשר לטענה של חתוכה כי גולדמן לא אישרה לו שימוש בתמונה המשותפת בניגוד להסכם ביניהם, נכתב כי "אזכיר כי מרשך שכר את שירותיה של מרשתי, לשם שימוש בתצלומים שלה ולא בתצלומים משותפים לו ולה... על אף האמור לעיל, פרסם מרשך תמונות משותפות לו ולמרשתי הן באתר האינטרנט שלו והן על גבי מוניות הסובבות בכל רחבי העיר".

בנוגע לטענות של חתוכה בדבר חוסר היכולת לתאם יום צילומים נוסף עם גולדמן, נכתב כי "הרי שנכון הוא כי מרשתי סירבה להשתתף ביום צילומים אותו ביקש מרשך לקבוע לשלהי חודש אוקטובר, שבועיים לאחר הלידה (ומיותר להרחיב את הדיבור בעניין זה), אולם סוכנות מרשתי הציעה לקיים את יום הצילומים בשלהי חודש נובמבר.

"בנסיבות העניין הודעת הביטול המפורטת במכתבך שבסימוכין הינה אבסורדית... ככל שמרשך יימנע מלפרוע את תמורת ההסכם במלואה ובמועדה, תפנה מרשתי באופן מיידי לארכאות לגביית חובו".