עשרות הספרים, כתבות הדיוקן והסרטים התיעודיים שנעשו מאז מותה בטרם עת של מלכת הלבבות של אנגליה, ביקשו להציג את חייה של אחת הנשים המסוקרות והאהובות בבריטניה במאה ה-20. "דיאנה", הסרט החדש שעולה השבוע (10 באוקטובר) לאקרנים בישראל, מתמקד בשנתיים האחרונות בחייה של ליידי די, הנסיכה מוויילס, במהלכן היא עוברת גירושים מכוערים מבעלה הנסיך צ'ארלס, שנוטש אותה לטובת המאהבת קמילה פרקר בולס, דוכסית קורנוול.

הסרט עוקב אחר ההתאוששות של דיאנה מהגירושים בזרועותיו של מנתח הלב הפקיסטני חסנט קאהן, איתו ניהלה רומן דיסקרטי עד ששבר את לבה, ונחתם ברומן הפומבי שניהלה עם הפלייבוי הסעודי דודי אל פאייד. הסיום הטראגי ידוע מראש: תאונת הדרכים הנוראית שהתקיימה ב-31 באוגוסט 1997 בפריז, לאחר שהרכב בו נסעו השניים סטה ממסלולו ונתקע בקיר של אחת המנהרות בעיר כאשר ניסה להימלט מצלמי פפראצי שנסעו אחריו במהירות שיא.

עוד בערוץ האופנה

המציאות, כידוע, עולה על כל דמיון, ובהתאמה – גם הנעליים של ליידי די היו גדולות בשתי מידות על השחקנית נעמי ווטס, שמגלמת אותה בסרט, לפחות לפי המבקרים הבריטים. פיטר ברדשאו, מבקר הקולנוע העוקצני של היומון הבריטי The Guardian, הצליח לתמצת במשפט אחד את התחושה העולה מצפייה בסרט: "האמת העצובה היא ש-16 שנה מאז אותו יום נורא בשנת 1997, דיאנה הספיקה למות שוב מוות נוראי". ב"טיימס" היו עדינים יותר וטענו כי "מאז ברידג'ט ג'ונס לא נראתה דמות כה מביכה על המסך. הדיאלוגים איומים ומלכת הלבבות מצטיירת כדמות פתטית והמונית". "המירור" הצהוב סיכם כי "דמותה של דיאנה מוצגת בצורה זולה ולא נאמנה למקור".

דיאנה. מלכת הלבבות של אנגליה (צילום: gettyimages)
דיאנה. מלכת הלבבות של אנגליה (צילום: gettyimages)

על דבר אחד שכחו המבקרים לשים את האצבע – עיצוב התלבושות לסרט, אשר בניגוד למשחק של ווטס, שומר על נאמנות למקור וכולל שימוש בבגדים אותנטיים לחלוטין, יצירת רפליקות מהגזרות ששימשו את דיאנה והרבה דמיון והבנה של הצרכים המיוחדים של נסיכה אורבנית בעידן המודרני. על מלאכת עיצוב התלבושות הופקד המעצב ג'וליאן דיי, האחראי בין היתר לסטייל גם בסרטים ביוגרפים נוספים כמו "קונטרול", העוסק בחייו של סולן להקת ג'וי דיוויז'ן איאן קרטיס; ו"ראש", המוצג בימים אלו בבתי הקולנוע ומגולל את סיפור יריבותם של נהגי המרוץ ג'יימס האנט וניקי לאודה.

"המטרה שלי כמעצב לא היתה לנסות וללמוד דברים חדשים דיאנה", אומר דיי בראיון בלעדי ל-Xnet. "העדפתי להיצמד לתסריט. עם זאת, למדתי כי למרות שהיא קיבלה המון אהבה ואנשים תמיד רצו להיות בקרבתה ולתת לה כל מה שהיא רק ביקשה – דיאנה היתה אדם מאוד בודד".

אני מניח שנחשפת לסגנון הלבוש שלה גם בזמן אמת. מה חשבת עליו?

"לא אהבתי את סגנון הלבוש של דיאנה. הוא היה שמרני מדי. אבל הרגשתי שמאז גירושיה היא החלה לחיות בנפרד ממשפחת המלוכה, ולבחור בגדים שמתארים ומאפיינים את האישיות העצמאית שלה. פתאום ראית דיאנה סקסית, וחל שינוי מאוד מבורך באיך שהיא נראתה".

חסנט קאהן. שבר את לבה של הנסיכה (צילום: gettyimages)
חסנט קאהן. שבר את לבה של הנסיכה (צילום: gettyimages)

לצד התהפוכות הרומנטיות שעברו על דיאנה בשנתיים האחרונות לחייה, הסרט מציג גם את השינויים שעברה המלתחה שלה. החליפות המחויטות של ראלף לורן מפנות את מקומן לשמלות ערב סקסיות של ורסאצ'ה, כמו שמלת מקסי א-סימטרית בצבע כחול רויאל שלבשה דיאנה לביקורה באוסטרליה, ונתפרה לצילומים על פי הגזרה המדויקת של דיאנה שנשתמרה באטלייה של בית האופנה. גם בית היוקרה טוד'ס יצר רפליקה זהה של תיק צד מעור בצבע חום בהיר, שהיה שייך לנסיכה.

מותגים נוספים שמככבים בסרט הם ברברי, דיור, ג'ימי צ'ו וקלווין קליין, כאשר את בגדי הים לסרט – כולל העתק של בגד הים המנומר של גוטקס – הכינה המעצבת האמריקאית מליסה אודאבש. אלו מופיעים בעיקר לקראת סוף הסרט, עת דיאנה מבלה רבות על היאכטה של אל פאייד בחופי אירופה ומגניבה לצלמי הפפראצי את מיקומה.

חופשייה על היאכטה. מתוך הסרט "דיאנה" (באדיבות סרטי יונייטד קינג)
חופשייה על היאכטה. מתוך הסרט "דיאנה" (באדיבות סרטי יונייטד קינג)

בסרט אנו נחשפים לשלוש פנים של דיאנה: השמרנית שלפני הגירושים, הסקסית לאחר הגירושים ודיאנה שאנחנו לא מכירים – זאת שיושבת בבית בטרנינג. הרכבת את הלוקים האלה על פי תחקיר או דמיון?

"גם וגם. הרגשתי שהחיים שלה היו מאוד קשים והיו לה מחויבויות ציבוריות רבות. לכן בבית רציתי להראות את הצד הרך שלה. כשהיא מגיעה הביתה היא מניחה את הבגדים המהודרים שלה בצד, ועוברת לביגוד נוח – מכנסי כותנה רכים וסריגי קשמיר גדולים. זה מראה נינוח, שעדיין מאוד תואם את הרוח של דיאנה".

עד כמה דיאנה שאנו רואים על המסך זהה באופן שבו היא מתלבשת לדיאנה האמיתית?

"בכל פרויקט שבו אני מעורב, אני משתדל להביא משהו חדש. אני חושב שבמקרה הזה גם הצלחתי. יש שוני גדול בין דיאנה לנעמי. למשל, במידות הגוף. נעמי נמוכה בהרבה מדיאנה, ולכן היה צריך להתאים את הסטייל לנתונים שלה. דיאנה אהבה שמלות קצרות שנראו טוב פחות על נעמי, ונעמי העדיפה את המכנסיים שלה בגזרות גבוהות בניגוד לדיאנה. כמעצב, אני אוהב לייצר מראה שלא נשאב לעשור אחד בודד, אלא יוצר עולם שלם לגיבור. אני לא אוהב לעשות קופי-פייסט של לוקים מאותה תקופה, אלא לתת לדמות אווירה עכשווית".

נעמי ווטס בתפקיד דיאנה. "אני לא אוהב לעשות קופי-פייסט של לוקים מאותה תקופה, אלא לתת לדמות אווירה עכשווית" (באדיבות סרטי יונייטד קינג)
נעמי ווטס בתפקיד דיאנה. "אני לא אוהב לעשות קופי-פייסט של לוקים מאותה תקופה, אלא לתת לדמות אווירה עכשווית" (באדיבות סרטי יונייטד קינג)

לדברי דיי, ווטס החליקה בקלות לתפקידה כדיאנה. "היא היתה מעורבת מאוד בהחלטות על הלוקים, והציעה גם אפשרויות משלה לאופן בו דיאנה התלבשה. זאת היתה עבודת צוות משותפת". אך בניגוד לווטס, שלא יצרה רושם מיוחד על תעשיית הסטייל, דיאנה הצליחה למנף את עצמה בציבור כאייקון אופנה. היא לא היתה מתלבשת מזהירה, אך בהחלט השפיעה רבות על נשים ברחבי העולם.

"אם לדבר בכנות, לא כל מה שאנשים מפורסמים לובשים זה טוב", אומר דיי. "אני חושב שדיאנה הפכה לאייקון אופנה לא בגלל שהיו לה בגדים מדהימים, אלא כי היא ידעה איך ללבוש את הבגדים שהיא אהבה באופן נכון. אותו הדבר עם קייט מידלטון. מהרגע שהיא נחשפה, אתה יכול לראות שהיא יודעת כיצד ללבוש את הבגד. אני נמצא הרבה על סטים של צילומים עם שחקניות, ואני רואה מה שולחים להן כל המעצבים. הן מקבלות מלא בגדים ואביזרים, ופשוט צריך לדעת איך לבחור נכון מכל ההיצע הזה".

הנסיך וויליאם וקייט מידלטון. "יש לה סגנון אישי וניכר שהיא מחליטה בעצמה מה ללבוש" (צילום: gettyimages)
הנסיך וויליאם וקייט מידלטון. "יש לה סגנון אישי וניכר שהיא מחליטה בעצמה מה ללבוש" (צילום: gettyimages)

אם הזכרת את קייט מידלטון, האם היא שומרת על המורשת המשפחתית?

"יש לה סגנון אישי וניכר שהיא מחליטה בעצמה מה ללבוש. היא צעירה מודרנית, שמתנהלת בסגנון לבוש ורסטילי בין האישי לציבורי. אני מאוד אוהב לראות את האנסמבלים שהיא יוצרת מרשתות אופנה זולות ומעצבי על. וויליאם והיא הם זוג צעיר ומקסים, ואני מאמין שהיא עוד תשתנה ותפתח את הסגנון שלה לאורך השנים".