האם ניתן ללמוד על חייו של אדם מהתבוננות בארון הבגדים שלו? לדפדף בעברו? לבחון את השקפת עולמו? לדברי הדוגמנית מיקי ממון, ארון הבגדים של אדם הוא עדות לסך החלקים המרכיבים אותו. "אני מאמינה שסגנון אישי הוא דבר שנבנה לאורך כל החיים", היא אומרת בדירתה המרווחת ביפו העתיקה, אותה תעזוב החודש לטובת מעבר לשכונת ילדותה ברמת גן. "אני לא אדם שמאמין בזבנג וגמרנו. יכול להיות לך כישרון לאופנה או לא, אבל סגנון אישי, לעומת זאת, הוא דבר שנבנה לאט. יש אנשים שהחיים עוברים לידם והם לא עוצרים לרגע, או שהם לא מקדישים זמן להתבוננות פנימית. אני מאמינה שהחיבור לסגנון האישי מאפשר לך גם להתבונן בתהליכים פנימיים שעברת".

עוד בערוץ האופנה

מז'אן פול גוטייה לטיפול דרך אופנה. מיקי ממון (צילום: מיקי ממון)
מז'אן פול גוטייה לטיפול דרך אופנה. מיקי ממון (צילום: מיקי ממון)

את התובנות האלה החליטה ממון, 42, להעביר הלאה במסגרת פעילותה כמנחת קבוצות. בימים אלה היא מגבשת קבוצת נשים אותה תנחה יחד עם עירית דותן, שמטרתה להעצים נשים דרך הלבוש. לפני מספר שנים, בעקבות משברים אישיים, פנתה ממון ללימודי הנחיית קבוצות במכון מעגלים של ד"ר נירה כפיר. מיד לאחר מכן, הנחתה סדנה לנשים אלמנות אותן ליוותה תקופה ארוכה. לדבריה, במהלך אחד המפגשים עלה נושא של דימוי גוף ואופנה, שעורר את הנשים לדבר על דברים עמוקים וחשופים יותר. ממון, דוגמנית בינלאומית לשעבר שהובילה קמפיינים ותצוגות לגדולי המעצבים, ביניהם ז'אן פול גוטייה, ג'ון גליאנו ואיב סאן לורן, הבינה שבין אופנה להעצמה אישית עובר קו מחבר, וכדוגמנית וסטייליסטית לשעבר יש בידיה את הכלים לסייע לנשים נוספות.

אספנית וינטג' מקצועית. הבית של מיקי ממון (צילום: ענבל מרמרי)
אספנית וינטג' מקצועית. הבית של מיקי ממון (צילום: ענבל מרמרי)

"הרעיון הוא להקים קבוצה של נשים עבור מרחב משותף של דיון, ובעזרת כלים פסיכו-דינמיים שלמדתי, לסייע להן לחקור את דפוסי ההתנהגות האישיים, דרכם ניתן לבדוק את התפיסות והנחות העולם של כל אחת מול עצמה".

את בעצם מלמדת כיצד להכיר את הפנימיות שלהן באמצעות כלים הבוחנים את החוץ, כלומר הבגדים שאנחנו לובשים?

"יש נטייה לחשוב שסטיילינג או דוגמנות זה עיסוק חיצוני, שהבגדים זאת רק מעטפת שלא אומרת עלינו כלום, אבל זו טעות לחשוב כך. האופן בו את מתלבשת, נושאת את הגוף שלך, איך שאת רואה את עצמך במראה, בחירות הבגדים מול הבעל/ המשפחה /הקולגות בעבודה – כל אלו מעידים על תהליכים פנימיים. אני יכולה לתת דוגמה מעצמי, שבמהלך אחד המפגשים בקורס שסבב על עבודה פנימית דרך הלבוש, פתאום הבנתי כמה אני לא נשית ולא מפגינה את הנשיות שלי החוצה. שיש לי מעצורים. ולמפגש הבא באתי עם ליפסטיק אדום, שמלה ונעלי עקב".

זה לא רק פעולת אינסטנט?

"לא. כי הזיכרון נצרב בך. וככל שתמשיכי לעבוד עם עצמך, תאמצי את הדפוסים האלה ותלמדי להתבונן בעצמך".

מיקי ממון. "הרעיון הוא להקים קבוצה של נשים עבור מרחב משותף של דיון" (צילום: ענבל מרמרי)
מיקי ממון. "הרעיון הוא להקים קבוצה של נשים עבור מרחב משותף של דיון" (צילום: ענבל מרמרי)

מאז התפרסמה בשנות העשרה לחייה, כדוגמנית בינלאומית וכדור המשך לדוגמנית העבר קיטי ממון, ממון ג'וניור היא חלק בלתי נפרד מתעשיית האופנה המקומית. בשנים האחרונות היא מתגוררת בבית מרווח בסגנון ערבי-בוהמייני ביפו, עם בן זוגה ושני ילדיה: אדי בן ה-15 וחצי מנישואים קודמים, ואלה בת ה-6 וחצי. במקביל להנחיית הקבוצות, היא גם אספנית וינטג' מקצועית, המקיימת מכירות שוות בהם נמכרים פריטי מעצבים, חלקם מארונה הפרטי.

אין ספק שארון הבגדים של ממון הוא המראה הפנימית שלה: יש שם פריטים של מעצבים כמו אזדין אלאייה וג'ון גליאנו שקיבלה במתנה בשנות ה-80, שמלות בוכריות מקוריות מלפני 100 שנה ("אני חצי בוכרית", היא מפתיעה), פריטי לבוש צבעוניים מהתקופה בה שימשה הפנים של ז'אן פול גוטייה בשנות ה-90, ופריטי לבוש של מעצבים מקומיים שקיבלה לאחר שדגמנה עבורם. "סגנון הלבוש שלי מורכב – זאת המילה הכי נכונה להגדיר אותו", היא מחייכת. "אני משקפת בלבוש שלי את התקופות בחיים. אפשר בקלות לקרוא אותי על פי הבגדים שאני לובשת".

  (צילום: ענבל מרמרי)

היכן את רוכשת בגדים?

"העיניים שלי תמיד פתוחות. אני אספנית וינטג' במשך שנים רבות. קונה הרבה בשווקים, בעיקר בחוץ לארץ. בעצם, אני יכולה לרכוש בכל מקום, גם בתחנה המרכזית הישנה. אני מאוד מאמינה ביד שנייה ולטעמי, היכולת לשלב יכולה לייצר לוק מנצח. ברשתות אני לא קונה".

מה סוד הסטיילינג, לטעמך?

"אביזרים משלימים. אבל בשורה התחתונה, אני מאמינה שאדם לא צריך הרבה בגדים בארון, אלא ארון מדויק שמדבר אליו וקולע לטעמו האישי. זה מספיק".

"מתחבר מאוד לכל סגנון לבוש שיש לי בארון". תיק של כריסטיאן דיור (צילום: ענבל מרמרי)
"מתחבר מאוד לכל סגנון לבוש שיש לי בארון". תיק של כריסטיאן דיור (צילום: ענבל מרמרי)

מה אפשר ללמוד על מיקי ממון מהפריטים האהובים עליה?

1. תיק עור בצבע אפור אבן, כריסטיאן דיור

"אני לא טיפוס שרוכש מותגים. את התיק הזה של דיור פרגנתי לעצמי לפני מספר שנים בארץ, כי הוא התאים בול לצרכים שלי וגם מאוד אהבתי את הצבע הניטרלי שלו. הוא מתחבר מאוד לכל סגנון לבוש שיש לי בארון, ומצד שני לא מאפיל עליי. כלומר, כשאני הולכת איתו, אני לא מרגישה שאני מוחצנת או 'יותר מדי'".

2. שרשרת זהב מעוגלת, וינטג'

"רכשתי את השרשרת הזו לפני כשנתיים בלונדון. היא היתה שייכת לאשת אצולה סלובקית שחיה בפריז. קניתי אותה יחד עם חגורת אבנט תואמת, במטרה למכור אותן באחת ממכירות הווינטג' שלי. בינתיים אני לא מצליחה להיפרד מהן, וככל הנראה הן יישארו אצלי עוד תקופה ארוכה".

3. שמלת משי כחולה, וינטג'

"השמלה הזאת מלווה אותי כבר 25 שנה. מצאתי אותה במקרה באחד השווקים באנגליה, ותקופה ארוכה היא היתה חלק בלתי נפרד ממני. לבשתי אותה שנים רבות, עד שהפנמתי שאני צריכה לתת לה את הכבוד הראוי לה והנחתי אותה בצד. היא בנויה כחלוק משי, עם עבודת תיפורים מדהימה משנות ה-30 של המאה הקודמת. היא ללא ספק 'מיי לאקי צ'ארם'".

חולצת משי סגולה של לאונרד. "מצאתי בעיזבונה של אישה ישראלית שהלכה לעולמה" (צילום: ענבל מרמרי)
חולצת משי סגולה של לאונרד. "מצאתי בעיזבונה של אישה ישראלית שהלכה לעולמה" (צילום: ענבל מרמרי)

4. חולצת משי סגולה, לאונרד

"זאת חולצה של המותג לאונרד (לשעבר אחד ממותגי העל הגדולים בפריז, א"י) שמצאתי בעיזבונה של אישה ישראלית שהלכה לעולמה. לא הכרתי אותה ואני לא יודעת עליה כמעט דבר, מלבד העובדה שהיא פשוט אהבה בגדים יפים והיו שולחים לה במשך שנים בגדי מעצבים מחו"ל".

5. משקפי שמש, קאזל

"אלו משקפי שמש וינטג' של חברת Cazal המיתולוגית. מצאתי אותם לפני שנים באחד משווקי הפשפשים בפריז. זה אחד הזוגות האהובים עליי באוסף, אבל לצערי אני הכי פחות מרכיבה אותו. מאז שכל סגנון הווינטג' נהיה פופולארי בישראל, קצת ירד לי מהם".

הסדנה הקרובה של ממון תיפתח באוקטובר ומיועדת ל-15 נשים. פרטים נוספים באימיילmichalmamon@gmail.com (מיקי ממון), או בטל' 052-3590950 (עירית דותן).