יכול להיות שאת העובדה המסעירה כי הערב ייערך חצי הגמר השני של אירוויזיון 2013 הצלחתם לפספס, אבל סביר להניח שגם אם ימי הצפייה שלכם בתחרות הסתיימו עם "עולה עולה", עדיין לא התחמקתם מהידיעות על כך שמורן מזור היא זו שתייצג את ישראל. לא רק בארץ התקשו להבין את העדפתה של מזור על פני זמרים וזמרות מוכרים ונוצצים בהרבה, אלא גם בחו"ל, שם מהמרים שמזור תגיע רק למקום ה-8 או ה-9 בחצי הגמר, ולשם שינוי לא רק מטעמים אנטישמיים. הידיעות בדבר סיכוייה הנמוכים של מזור לא תופסות אף אחד בהפתעה, וכנראה שזאת גם הסיבה שכבר מרגע זכייתה בתחרות בארץ, הוסט הדיון מהבלדה השקטה שלה, "רק בשבילו", לטובת המלתחה.

עוד לפני שהפסטיבל ברוממה הסתיים, החלו להישמע ביקורות שליליות – בעיקר על בחירת השמלה שלבשה מזור, שיכולה להיכנס לוויקיפדיה תחת הערך "בלתי מחמיא". אבל לא כאן הסתיים הבאז השמלתי: כמה שבועות אחר כך, נפוצה שמועה כי אלבר אלבז מלנוון יעצב את השמלה של מזור לאירוויזיון. ימים ספורים מאוחר יותר, התחלף שמו של אלבז בשם תמוה עוד יותר – ג'ון גליאנו. לבסוף פורסם כי אפרת קליג, המעצבת שאחראית לשמלת הקדם, היא שתעצב גם את השמלה הבינלאומית, וכעת התגלה ל-Xnet כי מזור לא הולכת ללבוש סתם עוד שמלה של קליג, כי אם את אותה שמלה בדיוק.

עוד בערוץ האופנה

השמלה לא זכתה לביקורות אוהדות. מורן מזור בקדם אירוויזיון בישראל (צילום: רפי דלויה)
השמלה לא זכתה לביקורות אוהדות. מורן מזור בקדם אירוויזיון בישראל (צילום: רפי דלויה)

איך עשתה שמלתה של מזור סיבוב של 360 מעלות? כאמור, הכול התחיל אי אז, בימים שאחרי הקדם. שבועות ספורים לאחר שמזור זכתה, תפס אותי לשיחה הסטייליסט שלה, גילי אלגבי. "אז מה אתה חושב על השמלה של מזור?" שאל. "לא מחמיאה לה בעליל", עניתי. אז סיפר אלגבי כי הוא במשא ומתן מתקדם עם מספר בתי אופנה בחו"ל, על מנת שיעצבו למזור שמלה לתחרות האירוויזיון שתיערך השנה בשוודיה. בין המעצבים שמנה היו בית אלכסנדר מקווין, ז'אן פול גוטייה, ואלבר אלבז מלנוון. על פי אלגבי, האחרון הוא זה שנבחר למשימה, והוא יותר משמח לעצב עבור מזור שמלה בהזמנה מיוחדת. "מתי אתם נוסעים למדידות בפריז?", שאלתי. אלגבי סיפר שאלבז יעצב לה שמלה ויישלח אותה מוכנה לארץ, או לשוודיה. תשובה מפתיעה, שכן זו אינה דרך העבודה המקובלת של אלבז – בעיקר כשמדובר באישה שאינה אוחזת במידות של דוגמנית על. ואז הגיעה פרשת ג'ון גליאנו.

היה או לא היה? ג'ון גליאנו (צילום: gettyimages)
היה או לא היה? ג'ון גליאנו (צילום: gettyimages)

בתזמון מעט תמוה, מספר ימים לאחר יום השואה, פורסם כי אלגבי ומזור נמצאים במגעים מתקדמים עם מעצב האופנה ג'ון גליאנו. הפעם לא הידיעה כי מעורב בעיצוב מעצב בינלאומי היא זו שהפתיעה, אלא דווקא החיבור בין נציגה יהודייה לבין מי שהסתבך בגלל הערותיו האנטישמיות. למרות שהמעצב התנצל מספר פעמים, מן הסתם בישראל עדיין מתקשים לסלוח לו. פחות מ-24 שעות מרגע פרסום הידיעה, שלח יואב גינאי, מנהל התוכניות של הערוץ הראשון, מכתב לאיש יחסי הציבור רני רהב, המטפל במזור. במכתב כתב גנאי כי "רשות השידור אינה מאשרת בשום צורה ואופן ובשום תנאי כי מזור תלבש בגדים שעוצבו על ידי גליאנו במשך כל ימי שהותה כנציגת ישראל במאלמו, שוודיה. אין לי ספק שגם אתה כישראלי וכיהודי מבין ש'רזומה מפואר' שכזה, בתקופה בה משתוללת גזענות ואנטישמיות ברחבי אירופה, שולל מהאיש כל זכות להלביש או לחבור לנציגת ישראל לאירוויזיון, גם אם הוא 'התנצל'".

יואב גינאי. "רשות השידור אינה מאשרת בשום צורה ואופן ובשום תנאי כי מזור תלבש בגדים שעוצבו על ידי גליאנו" (צילום: גיא גלעד)
יואב גינאי. "רשות השידור אינה מאשרת בשום צורה ואופן ובשום תנאי כי מזור תלבש בגדים שעוצבו על ידי גליאנו" (צילום: גיא גלעד)

התקשורת המקומית והבינלאומית מיהרה לפרסם את הסיפור, עד שלבסוף נאלץ גליאנו, שבכלל עסוק בימים אלה בסטודיו של אוסקר דה לה רנטה, להכחיש את הידיעה המשונה. בהודעה שפרסמה ליז רוזנברג, הדוברת של גליאנו שגם מתפקדת כיחצנית של מדונה, נמסר כי "מר גליאנו מעולם לא התבקש או נעשתה אליו פנייה לעצב שמלה לנציגת ישראל לאירוויזיון", עוד הוסיפה: "גליאנו עבד קשה כדי לבקש סליחה מאלה שפגע בהם".

בהתייחסות ראשונה לדברים, עונה הבוקר אלגבי לפרשה: "אף אחד לא הוכיח שהעניין שקרי ואף אחד לא קיבל הוכחה שזה אמיתי! כרגע אינני מייחס לזה חשיבות. אבל יהיו הפתעות בדרך בקשר אליו".

גליאנו הצהיר שמעולם לא נעשתה אליו פנייה. יש לך תכתובת איתו להראות לנו?

"פרשת ג'ון גליאנו פחות מעסיקה אותי ברגעים אלה וזה לא ממש מעניין אותי מה אומרים. אני יודע מה נכון, ויום אחד אני מבטיח שאת החשיפה האמיתית אתן לך. המיילים קיימים והיה גם מעבר. אבל כל זה כרגע לא רלוונטי".

כאמור, על אף הביקורות שנשמעו על שמלת חצי הגמר, הערב תחזור מזור אל זירת הפשע ותלבש את אותה השמלה בדיוק, רק עם כמה שדרוגים קלים, שרובם אינם נראים לעין בלתי מקצועית.

"השמלה עברה מספר שינויים", מציין אלגבי. "הוספנו תחתית גדולה מאוד שפתחה את השובל ואת החלק התחתון של השמלה, וכן עבודות יד של אבנים". בנוסף, הודקה השמלה לגופה של מזור. "בשמלה הראשונית היו פתחים ורוכסנים בכתפיים ובצדדים, מה שגם לשמלה 'לרקוד' על הגוף של מורן. סגרנו הכול והלכנו על רוכסן אחורי. נוסף גם מחטב תחתון שנתפר עבורה ושאוסף את הכול, מה שגורם לשמלה להחליק עליה. גם מפתח החזה שונה, הרמנו את החזה ועשינו לכל השמלה מכפלת למידה וחצי קטנים יותר, על מנת שהשמלה תשב עליה צמוד מאוד ולא תזוז".

מורן מזור בשוודיה. התקשורת הבינלאומית מתמקדת במראה שלה
מורן מזור בשוודיה. התקשורת הבינלאומית מתמקדת במראה שלה

על אף השינויים עליהם מצביע אלגבי, התוצאה הסופית על המסך כמעט זהה לזו שבקדם, כפי שניתן היה לראות בחזרות שביצעה מזור בימים האחרונים בשוודיה. השמלה אומנם יושבת על מזור קצת יותר טוב, אבל זהו. היא עדיין לא מחמיאה, נראית כאילו היא עוד רגע מתפוצצת ואינה מתאימה לסטטיות שגם ככה עוטפת את מזור. יכול להיות שאת הכול היה ניתן לפתור עם שמלה נינוחה וקלילה, שהיתה מסייעת למזור להרגיש משוחררת יותר על הבמה. גם בתקשורת הבינלאומית מתייחסים רבות למראה של מזור, והיו שכינו אותה ננה מושקורי הישראלית, או אפילו "בטי המכוערת". נוכח כל זה, קצת קשה שלא להרגיש חמלה עבור מזור, שנראית ילדה טובה שפשוט נקלעה לבגדים הלא נכונים.