לכל אחת מאיתנו יש מבנה פנים שונה, ועד כמה שנרצה לעתים להיצמד לטרנדים העונתיים, לא לכולנו תתאים אותה תספורת - וטוב שכך.

מחד, התספורת אמורה להדגיש אזורים יפים בפנים, כמו עצמות לחיים גבוהות, ומאידך לטשטש אזורים פחות מחמיאים, כמו אוזניים גדולות או לסת רחבה. לכן, כדי לא לצאת קורבן אופנה, חשוב שנכיר את מבנה הפנים שלנו ונבחר את הלוק שמתאים לו ביותר.

>> בוא להיות חברים של Xnet בפייסבוק

אז מה עושים? ראשית, הסיטי את השיער לאחור ונסי להבין לאיזו קבוצה את משתייכת. אם את מתקשה, התייעצי עם מעצב שיער שאת סומכת על דעתו. כעת הציצי במדריך, שיעזור לך לאבחן את מבנה הפנים המדויק שלך ולהבין איזו תספורת מומלצת לך יותר ומאיזו כדאי לך להתרחק.

מבנה פנים אובלי

מה זה אומר: מבנה פנים אובלי (אליפסה) מזכיר ביצה, משום שהמצח וקו הלסת באותו רוחב ועצמות הלחיים בולטות. הוא נחשב לאידיאלי, כך שאם התברכת בו, את כבר יכולה לחייך לעצמך במראה.

תספורות מומלצות: אפשר לשחק עם מבחר רחב של תספורות: קצרות, ארוכות, נפוחות או צמודות. מאחר שזה מבנה פנים נוח, בחרי את התספורת שהכי מתאימה לך לפי איברים שהיית רוצה לטשטש, כמו אוזניים או אף. אפשר לספר את השיער בדירוג קופצני, שיוסיף רעננות למבנה הפנים.

תסרוקות מומלצות: יחמיאו לך במיוחד תסרוקות אסופות כלפי מעלה, יחד עם הגבהה נוספת בחלקו הקדמי של השיער. אווה מנדז, למשל, נוהגת לאסוף את השיער בכל הזדמנות ודואגת לשמור על נפח בסגנון שנות ה־60. לא אוהבת נפוח? זה בסדר גמור. גם קוקו מתוח לאחור יהלום אותך מאוד. צמה סינית או בייביליס מוברש, האהובים מאוד על בלייק לייבלי, עשויים גם הם לשדרג לך את הלוק.

עדיף לוותר על: פוני עבה, או כל תספורת אחרת שמכסה את הפנים.

אובלי: בייביליס מוברש ישדרג את הלוק. בלייק לייבלי (צילום: gettyimages)
אובלי: בייביליס מוברש ישדרג את הלוק. בלייק לייבלי (צילום: gettyimages)

אובלי: מומלץ לאסוף את השיער. קמרון דיאז (צילום: gettyimages)
אובלי: מומלץ לאסוף את השיער. קמרון דיאז (צילום: gettyimages)

מבנה פנים עגול

מה זה אומר: רובנו בטוחות שיש לנו פנים עגולות, אבל הדרך הטובה ביותר לבדוק אם אנחנו צודקות היא לשים לב אם אורך הפנים שווה - או כמעט שווה - לרוחב ואין פינות חדות באזור הלסת. פנים עגולות הן מלאות, בעלות לחיים עגולות וסנטר קטן.

תספורות מומלצות: על מנת ליצור מראה מוארך יותר, יש לבנות אורך באזור הקדמי של השיער, למשל על ידי קארה הפוך או דירוגים בחלק האחורי של הראש. גם תספורות קצוצות מאוד מומלצות, ויש לנו את ג'יניפר גודווין כהוכחה. השיער שצמוד לפנים מעניק לה לוק יותר מעודן ופחות נפוח.

תסרוקות מומלצות: כדי שיתקבל מבנה פנים פחות מלא, יש להצמיד את צִדי השיער לצִדי הראש ולנפח מלמעלה. בנוסף, אפשר למתוח את השיער בצדדים ולהחליק את השיער לאחור. גם קוקו מתוח שחושף את המצח גורם לפנים להיראות פחות מלאות. נטלי פורטמן היא דוגמה מצוינת, שכן היא בוחרת לרוב בתסרוקות שמרחיקות את השיער מהפנים.

עדיף לוותר על: דירוגים קדמיים בשיער ועל תספורות קארה רגילות, המבליטות את המבנה העגול של הפנים.

עגול: יש להרחיק את השיער מהפנים. נטלי פורטמן (צילום: gettyimages)
עגול: יש להרחיק את השיער מהפנים. נטלי פורטמן (צילום: gettyimages)

מבנה פנים בצורת לב

מה זה אומר: מבנה לב מאופיין במצח רחב ובפנים שהולכות ונהיות יותר צרות לכיוון הסנטר. לרוב הנשים שלהן מבנה לב יש עצמות לחיים משגעות, והפנים שלהן משדרות משהו פתוח וחברותי.

תספורות מומלצות: עדיף לבחור בדירוג מאוד עדין. לשיער באורך הכתפיים, למשל, יתאים דירוג לכיוון הסנטר. לקצוות השיער אפשר לתת נפח, כך שיוסיפו מלאות לחלק התחתון של הפנים.

תסרוקות מומלצות: תסרוקות על טהרת הרולים והגלים יתאימו מאוד למבנה פנים שכזה. תסרוקות צד למיניהן, כמו קוקו מרושל הצִדה או אבועגלה צִדית, יעבדו נהדר.

עדיף לוותר על: במבנה פנים זה יש לרוב צמיחה הפוכה באזור המצח, ולכן לא מומלץ לגזור פוני קצר, שלרוב לא יסתדר טוב. פוני גם מקטין את הפנים, ובמבנה לב לבחור בתספורת פתוחה יותר. בנוסף, עדיפות תסרוקות עם שביל בצד מאשר שיער אסוף ומתוח לגובה, כמו זה של קורטני קרדשיאן, שמבליט את הסנטר המחודד.

לב: שביל בצד עדיף על שיער אסוף ומתוח. ג'סיקה סימפסון (צילום: gettyimages)
לב: שביל בצד עדיף על שיער אסוף ומתוח. ג'סיקה סימפסון (צילום: gettyimages)

לב: תסרוקות על טהרת הגלים. ג'וליה רוברטס (צילום: gettyimages)
לב: תסרוקות על טהרת הגלים. ג'וליה רוברטס (צילום: gettyimages)

מבנה פנים אגסי

מה זה אומר: פנים אגסיות מאופיינות במצח צר ובעצמות לחיים רחבות. מבנה פנים זה נחשב לבעייתי יחסית בעיצוב השיער, והמטרה כאן היא למזער בעזרתו את רוחב הלסת.

תספורות מומלצות: יש ללכת על דירוגים קלים ועדינים ולא להגזים איתם. הרעיון הוא לא להתחבא מאחורי השיער שלך, אלא לבחור בלוקים שמדגישים פחות את הלסת. תלתלים עשויים לרכך את המראה, אבל גם שיער מוחלק (לא מתוח, אלא עם נפח) יכול לשדרג את מבנה הפנים. פוני בובה, כמו זה של מישל אובמה למשל, מאוד מחמיא למבנה פנים אגסי.

תסרוקות מומלצות: על מנת ליצור מראה סימטרי ורחב יותר באזור העליון של הפנים, יש לאסוף בצורה משוחררת את צִדי השיער ולבחור בתסרוקות שמותירות כמה קצוות סוררים.

קלי אוסבורן היא הנציגה המושלמת של מבנה הפנים האגסי. השיער האסוף מחמיא לה פחות מזה הפזור וגורם לפניה להיראות מלאות מכפי שהן באמת. מכל התסרוקות שלה לאורך השנים, אלה עם הפוני המשוחרר הכי יפות לה.

עדיף לוותר על: שיער מתוח לאחור וכל תסרוקת אסופה שמדגישה את רוחב הלסת.

אגסי: תסרוקות עם קצוות סוררים. סלמה הייק (צילום: gettyimages)
אגסי: תסרוקות עם קצוות סוררים. סלמה הייק (צילום: gettyimages)

אגסי: פוני מחמיא. מישל אובמה (צילום: gettyimages)
אגסי: פוני מחמיא. מישל אובמה (צילום: gettyimages)

מבנה פנים מרובע

מה זה אומר: מדובר בפנים חזקות שבאות לידי ביטוי בקו לסת דומיננטי ומרובע ובמצח מרובע גם כן. כמו במבנה האגסי, גם כאן כדאי לרכך את המראה בעזרת תספורת מחמיאה, וכן על ידי בחירה בצבעים המשתלבים עם גון העור.

תספורות מומלצות: כדי לטשטש את הסנטר המרובע נימנע מתספורות בקו הלסת, שרק ידגישו אותו יותר, ונבחר בשיער ארוך עם הרבה תנועה ודירוג ארוך. גם פוני עשוי לרכך מעט את הפנים.

תסרוקות מומלצות: כמעט כל תסרוקת מתאימה למבנה פנים מרובע: פוני קצר, שיער פזור עם פוני לצד, שיער אסוף עם קווצת שיער משוחררת מלפנים. מראה עגול יותר ניתן להשיג על ידי ניפוח השיער בצדדים ובחירה בתסרוקות גליות וגולשות, כמו אלה של אנג'לינה ג'ולי.

עדיף לוותר על: תסרוקות אסופות לאחור, המדגישות את תווי הפנים הגסים.

מרובע: עדיף שיער ארוך. דמי מור (צילום: gettyimages)
מרובע: עדיף שיער ארוך. דמי מור (צילום: gettyimages)

מבנה פנים ארוך

מה זה אומר: פנים ארוכות או מלבניות מאופיינות במצח ובקו לסת באותו רוחב. בנוסף, אורך הפנים גדול יותר מרוחבן, ולעתים הסנטר מעט בולט.

תספורות מומלצות: הסוד בתספורות שמיועדות למבנה פנים מלבני הוא פשוט לבחור בכאלה שלא גורמות לפנים להיראות ארוכות יותר מכפי שהן באמת.

שמרי על אורך בינוני של השיער, שכן שיער ארוך אינו מחמיא לפנים ארוכות. על מנת ליצור מסגרת מאוזנת יותר של הפנים, שתטשטש את האורך, כדאי לבחור בקארה באורך הסנטר. גם פוני בובה או פוני אלכסוני, ששוברים את המבנה הארוך, יעשו את העבודה.

תסרוקות מומלצות: שביל בצד יחמיא מאוד, לעומת שביל במרכז הראש. גם תסרוקות בסגנון שנות ה־50 יהלמו מאוד מבנה פנים זה. אם את אוהבת תסרוקות נפוחות, שימי לב שהנפח יהיה בצִדי הראש ולא בחלק העליון, שרק יאריך את הפנים עוד יותר. מדונה, לדוגמה, מרבה להסתובב עם פן גלי, שמעניק נפח מחמיא בגובה הסנטר.

עדיף לוותר על: קוקו מתוח.

ארוך: פן גלי מחמיא. מדונה (צילום: gettyimages)
ארוך: פן גלי מחמיא. מדונה (צילום: gettyimages)

ייעוץ מקצועי: ארז אלון ל"לוריאל פריז", דקל סבן ל"לוריאל פרופשיונל", רוני פרנקל ל"שוורצקופף פרופשיונל", ויניב קצב ל"אינדולה"

_____________________________________________________________________________________________________________

עוד במגזין GOstyle :