פעם, לא ממש מזמן, גרביים עם חור קטן שבצבץ בין האצבעות לא היו נזרקים אל הפח. בעזרת חוט ומחט היו תופרים את החור הסורר וממשיכים לגרוב אותם. בעידן בו תרבות הצריכה מעודדת רכישה בלתי פוסקת של מוצרים, וגרביים שמתפוררים אחרי שבועיים נמכרים במחיר של 3 ב-10 בשווקים – מרבית האנשים בוחרים לזרוק אל הפח גרב קרוע מאשר לתקן אותו בתהליך פשוט וקל. אלא שלאחרונה הולכת ומתעוררת תרבות הנגד לצרכנות המופרזת, שמביאה איתה מגמה של מיחזור בגדים, במסגרתה גם תיקון החורים והקרעים שנוצרו בפריטי הלבוש השונים הוא עניין מבורך.

אז איך מתקנים חור בגרביים או רוכסן שנשבר במכנסיים, ואיך מחזירים למקומם את חוטי הסוודר הסוררים? סרטונים רבים ביוטיוב מאפשרים לכם ללמוד כיצד לשפץ את הבגדים שלכם באמצעות כמה טריקים פשוטים ומהירים, שלא יצריכו מכם יותר מחמש דקות. כן, גם אם אתם הדיוטות גמורים בתחום.

מלבד החיסכון הכספי הגדול שהוא מאפשר, המדריך שלפניכם הוא גם עזרה ראשונה למי שגילה חוט מבצבץ מהסוודר כשהוא בדרך לפגישה חשובה, או לחילופין - נתקע עם גרב קרוע ביום גשום. כך או כך, לא מזיק ללמוד כיצד להתמודד תוך דקות ספורות עם תקלות נפוצות בחיי היומיום. תפירה נעימה.

1. איך מתקנים גרביים קרועים

תיקון קליל במיוחד שמצריך מכם בסך הכול מעט כוח רצון, חוט, מחט, ומעין פטרייה מעץ שניתן לרכוש בכל חנות סידקית.

קבלו תיקון: מותחים את חור הגרב על הפטרייה, ואז תופרים בשתי וערב את החור. קודם לרוחב החור ואז לאורכו.

2. איך מתקנים חוטים סוררים בסוודר?

זה קורה כמעט לכולנו: חוט של סוודר או סריג דק נתפס במסמר חשוף ונמשך החוצה. עכשיו, איך שלא תסובבו את זה, החוט הזה יקפוץ לכם לעיניים ויסיח את תשומת הלב מכל המראה שלכם.

קבלו תיקון: מלפפים את החוט על מסרגה עם לשונית דקה ומושכים בעדינות פנימה והחוצה, עד שהחוט חוזר למקומו. פעולה נוספת, קלה יותר, היא להשחיל את החוט על מחט ו"לתפור" אותו בחזרה למקומו.

3. איך מחליפים רוכסן תקוע או שבור?

רוכסן תקוע או שבור הוא מהתופעות השכיחות והמתסכלות שישנן בתחום. אם לא הצלחתם להחזיר את הרוכסן אל השיניים שלו, הנה דרך קלה להחליף אותו.

קבלו תיקון: מחפשים בחנות סידקית רוכסן עם שיניים זהות לאלה של הרוכסן המקולקל. גוזרים את הרוכסן החדש ומוציאים את הלשונית החסרה שאנו צריכים לחבר ברוכסן המקולקל. את הרוכסן החדש מחברים מחלקו העליון של הרוכסן, ועל ידי לחיצה חזקה משחילים אותו פנימה.

4. איך מתקנים חזיית ברזלים?

חזיות הן עסק יקר, שלעתים קרובות נפגם כתוצאה מכביסות מרובות. התקלה הנפוצה ביותר היא בריחת הברזל התומך מקאפ החזייה דרך קרע קטן, שנוצר כתוצאה מבלאי של הבד. במדריך הקצר שלפניכם תלמדו כיצד להחזיר את הברזל למקום ועל הדרך כיצד לעטר את החזייה.

קבלו תיקון: במידה שהברזל נשלף החוצה, השחילו אותו בעדינות למקומו, ובעזרת דבק טקסטיל (להשיג בחנויות הסידקית או בחנויות הציוד לאמנים) וחתיכת בד קטנה בצבעה של החזייה, הדביקו את הפתח שנוצר בבד.

5. איך מתקנים כפתור במכנסי ג'ינס?

כפתורים במכנסי ג'ינס לרוב מחוברים לבגד בלחיצת אוויר חזקה, כזו שלא מאפשרת להם לזוז ימינה או שמאלה. במקרים מסוימים, לרוב בג'ינסים מאיכות נמוכה, הכפתור מוצא את דרכו החוצה. כדי לחברו מחדש, נדרש כפתור חדש ופטיש.

קבלו תיקון: תופרים טלאי על המקום שממנו נפל הכפתור, מניחים את הכפתור החדש על הבד המונח על פלטת עץ, ובהלימת פטיש מחברים בחוזקה את הכפתור החדש למקומו.