>> ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT - צפו בכל התוכניות

אומרים שבלונדיניות נהנות יותר, אבל עושה רושם שדוגמניות נהנות כפליים, לפחות כך עולה ממדורי הרכילות ומחשבונות האינסטגרם של דוגמניות כמו בר רפאלי, עדי נוימן, אניה מרטירוסוב, אנה בול ואחרות, שמתעדות את עצמן מתהוללות בברים ובמועדונים של תל אביב.

עבדה בחתול והכלב, מבלה במרסר בר. יוליה פלוטקין (צילום: אסף לב)
עבדה בחתול והכלב, מבלה במרסר בר. יוליה פלוטקין (צילום: אסף לב)

מי שמעורה בנבכי חיי הלילה של תל אביב יודע כי דוגמניות העל המקומיות (או כאלה שרוצות להיחשב כאלה) מבלות במקומות מאוד ספציפיים בעיר, או מגישות משקאות על הברים של המועדונים הכי חמים בתל אביב. אם בשנות ה-90 היו אלה מירי בוהדנה, עדן הראל ומלאני פרס שאיישו את עמדת הבר של אלנבי 58 המיתולוגי, הרי שהיום תקבלו בתפקיד המוזגת היפה את הדוגמנית אירה ברושנקו על הבר של מועדון החתול והכלב בתל אביב - תפקיד אותו איישה עד לא מזמן הדוגמנית והשחקנית יוליה פלוטקין.

חוגגת במרסר בר בסילבסטר. גל גדות (צילום: ניר פקין)
חוגגת במרסר בר בסילבסטר. גל גדות (צילום: ניר פקין)

לדברי עומר גרשון, יחצן של מסיבות וגורו של חיי הלילה התל אביביים, דור הדוגמניות החדש שפוקד את מוקדי הבילוי בתל אביב חי את הסצנה כמו פעם. "הדוגמניות של היום אוהבות לשתות, לבלות, לעשות פאן", הוא אומר. "זה לא דור הדוגמניות הקודם, שהיו מאופקות ונבלעו עם בני זוגם הכדורגלנים בבית, ובמקרה הפרוע שתו חצי כוס קאווה. היום אני מזהה חזרה לדפוס ההתנהגות שאפיין את הסצנה של פעם: דוגמנית שהיא פארטי גירל - דימוי שגרם לקהל הרחב להתאהב בהן. מצטלמת ביום ומבלה בלילה".

  (צילום: אנה בול לסוכנות DEVOTIONAL)
מתעדות באינסטגרם. אנה בול ולודה דולגונין  (צילום: אנה בול לסוכנות DEVOTIONAL)
מתעדות באינסטגרם. אנה בול ולודה דולגונין (צילום: אנה בול לסוכנות DEVOTIONAL)

לדברי דנה פרימן, דוגמנית, אשת יחסי ציבור, די.ג'יי וממקימי ליין הצ'יזקייק במועדון המילק/ברקפסט קלאב בשדרות רוטשילד, דוגמניות משמשות בסך הכול כקישוט. לא יותר. "דוגמניות לא הופכות בר או מועדון למגניב יותר", היא פוסקת. "הן רק תפאורה, הקישוט שעל הקיר. הן לא יוצרות אווירה של מקום. בניגוד לדעה הרווחת, רוב הדוגמניות הן ילדות טובות, הן לא רוקנרול, לכן פרט ליופי הן לא תורמות לאווירה של בר או מועדון". מנגד, גרשון, שבין היתר משמש גם כשותף במסעדת אנאבל'ס, טוען כי דוגמניות מסייעות למיתוגו של מקום: "מי לא רוצה בנות יפות כאלה אצלו בבר או במסעדה?", הוא שואל ועונה. דברים דומים אומר גם איש חיי הלילה משה אברמוב, שותף במרסר בר הטרנדי ובעל סוכנות הדוגמנות Moshe Avramove Ent: "מקום שמזוהה עם דוגמניות ו/או סלבריטיז מקבל באופן אוטומטי בום תקשורתי. במסיבת הסילבסטר האחרונה שלנו הגיעו בר רפאלי, גל גדות, יעל גולדמן. זה קיבל חשיפה בכל מקום".

חשיפה בכל מקום. בר רפאלי מגיעה למסיבת סילבסטר במרסר בר (צילום: ניר פקין)
חשיפה בכל מקום. בר רפאלי מגיעה למסיבת סילבסטר במרסר בר (צילום: ניר פקין)

אז היכן דוגמניות מבלות באמת? בעיקר במקומות שמעניקים להן תחושת הגנה מגברים טורדניים ולא מעט דרינקים בחינם. את הגווארדיה הוותיקה הכוללת, בין היתר, את יעל רייך, מלאני פרס וגלית גוטמן, ניתן למצוא היום מבלות בארוחות ערב סולידיות על המרפסת של הקנטינה, או במסעדת התרנגול הכחול בקניון G הסמוך למגדלי Yoo. לעומת זאת, את דור הדוגמניות הצעירות תאתרו מפזזות בשלל ברים במתחם רוטשילד. רוצים רשימה מפורטת יותר? בבקשה: במרסר בר (מונטיפיורי 27), בו התקיימה גם מסיבת הסגירה של שבוע האופנה גינדי תל אביב, מבלות גל גדות, מוריאל סגל ובר רפאלי; בג'ימי הו (רוטשילד 24), במסעדת אנאבל'ס (רוטישלד 11) ובקפה אירופה (רוטשילד 9) - שלושה מקומות שנמצאים במרחק סטילטו אחד מן השני, פוקדת בעיקר "המאפייה הרוסית" - שם קוד לחבורת הדוגמניות אניה מרטירוסוב, אנה בול, לודה דולגונין וחברותיהן (גרשון מכנה אותן חבורת הלובות); את עדי נוימן, גילי סער ויבה דון תמצאו במקומות כמו הניילון ז"ל (שסער ונוימן אף היו שותפות בו); במקומות כמו שפרינצק ורדיו EPGB, מבלות דוגמניות זרות שמגיעות לארץ לעבודה בסוכנות MC2. את מרים רוט וספיר וינר תמצאו בין המוני האנשים בליין באד קיטיז בחתול והכלב; ואילו בליין הצ'יזקייק החביב על אנשי תעשיית האופנה נצפו דוגמניות כמו ימית סול, שרי גבעתי ועמית מכטינגר.

אנאבל'ס. ''הדוגמניות של היום אוהבות לשתות, לבלות, לעשות פאן'', אומר עומר גרשון (מסעדת אנאבל'ס, צילום: סטודיו דרור כץ)
אנאבל'ס. ''הדוגמניות של היום אוהבות לשתות, לבלות, לעשות פאן'', אומר עומר גרשון (מסעדת אנאבל'ס, צילום: סטודיו דרור כץ)

במקרים רבים מגיעות הדוגמניות לבר או מועדון לאור היכרות אישית עם הבעלים, או פשוט כי חברותיהן למקצוע עובדות כברמניות במקום. עבודה בבר מתאימה מאוד לאורח החיים של דוגמניות, שלעתים קרובות זקוקות להשלמת הכנסה בג'ובים לא מחייבים, פשוט כי קמפיינים ותצוגות אינם דבר תדיר בישראל. פרימן, לדוגמה, משמשת גם כפנים של ליין המסיבות צ'יזקייק, שנוסד על ידי בן זוגה לשעבר אסף אמדורסקי ואיש הלילה אורן מרזם. במסגרת תפקידה, היא גם האחראית בעקיפין ובמישרין להביא למקום אנשי אופנה רבים, כך שמדי חמישי תוכלו למצוא במועדון את המעצב יוסף, הסטייליסט ראובן כהן, מעצבי אופנה צעירים, עיתונאי אופנה ורכילות, מנהלי סוכנויות דוגמנות, סלבס תל אביבים ואפילו את נינט נותנת בראש. "באופן טבעי", היא מסבירה, "במקומות שיש בהם הרבה אנשי אופנה - יגיעו גם דוגמניות. חלקן חברות של מעצב או סטייליסט, ואחרות רוצות שיכירו אותן".

  (צילום: אנה בול לסוכנות DEVOTIONAL)
מבלות בחבורה. אנה בול ואניה מרטירוסוב (צילום: אנה בול לסוכנות DEVOTIONAL)
מבלות בחבורה. אנה בול ואניה מרטירוסוב (צילום: אנה בול לסוכנות DEVOTIONAL)

אשת האופנה, הפרסום והלילה קרן ארנלדס סקפטית לגבי הכותרת "תעשיית האופנה". בשיחה עימה היא טוענת כי אי אפשר באמת לתת הגדרה אחת לאנשי אופנה בישראל ולמקומות שבהם הם מבלים. ועדיין, הבר החדש ברנר (ברנר 2) שנפתח השבוע על חורבות מסעדת אלי אוליו המיתולוגית בתל אביב, בו היא שותפה, מסתמן כספוט החדש של תעשיית האופנה בכלל ושל דוגמניות בפרט. מספיק לעבור על רשימת השותפים במקום כדי להבין את הבאז סביבו: ארנלדס ומשה מוגרבי ממשרד המיתוג Moo&Ar, צלם האופנה דודי חסון, ג'ו מרסיאנו ממסעדת הקנטינה הברנז'אית, איש הטלוויזיה והפוליטיקאי הטרי רני בלייר (ארץ חדשה), איש חיי הלילה שמעון משל, האחראי לכמה מהברים המצליחים בתל אביב (פיקוק, ארמדילו ואחרים) ועוד שחקנית ישראלית נודעת ששמה שמור במערכת.

בר ברנר. ''זה מתחיל בנפשות הפועלות שמקימות אותו'', אומרת קרן ארנלדס (צילום: גיא נחום לוי )
בר ברנר. ''זה מתחיל בנפשות הפועלות שמקימות אותו'', אומרת קרן ארנלדס (צילום: גיא נחום לוי )

במסיבת הסילבסטר שהתקיימה בברנר עוד בטרם נפתח באופן רשמי, פקדו את המקום הדוגמנית אניה מרטירוסוב וחבורתה, המקורבות לחסון, ולא מעט דמויות מתעשיית האופנה. "התפישה של ברנר היא מאוד אסתטית - אז לא מן הנמנע שהוא יתחבב על אנשים מתחום האופנה", מספרת ארנלדס. "אבל קודם לכל, זה מתחיל בנפשות הפועלות שמקימות אותו. זה כמו החדר הקטן של מועדון הזיזי ז"ל, שהיה מוקד עלייה לסלבס ואנשי אופנה".

גילי סער מגיעה למסיבת סילבסטר במרסר בר (צילום: ניר פקין)
גילי סער מגיעה למסיבת סילבסטר במרסר בר (צילום: ניר פקין)

אבל שלא תחשבו שדי לכם בהכרת המקומות המאכלסים דוגמניות, כדי להצליח לצוד לכם אחת. ראשית, כי צריך ביטחון עצמי רב כדי להתחיל עם דוגמנית, ושנית, כי לרוב הן מסתובבות בחבורות גדולות כדי להימנע מהטרדות. "הרבה יותר כיף לצאת בחבורה", אומר אברמוב. "וגם, אם אחת מהן רוצה להמשיך את הלילה עם בחור, אז יש בחורה נוספת ששמה עין ובודקת. זה הרבה יותר בטוח". "נשים בכלל ודוגמניות בפרט, מעדיפות לצאת בחבורה. זה מונע הטרדות וכך הן גם שומרות אחת על השנייה", מוסיפה פרימן. "בכל אחת מהחבורות שאני מכירה יש מבוגרת אחראית, כי רובן ילדות בנות 18, 20 ויש לא מעט גירויים וזאבים בחוץ".