אחרי ערב פתיחה נוצץ ועמוס בסלבס, הבוקר הראשון של שבוע האופנה גינדי תל אביב התחיל באווירה רגועה ושמשית. מאחורי הקלעים עבד המעצב שי שלום על סידורים אחרונים לקראת תצוגת האופנה שלו, שפתחה את תצוגות המעצבים הישראלים באירוע. לעומת התצוגה של ליל אמש, שהיתה מפגן כוח מפואר אך חסר הקשר אופנתי, תצוגת בגדי הגברים של שי שלום הציגה כתב יד מסוגנן ומגובש - בלי גימיקים או שטיקים מיותרים. "ההחלטה להציג קולקציה גברית נולדה מרצון לבדל את בגדי הגברים מבגדי הנשים ולנסות לייצר מותג אוטונומי", מסביר מאחורי הקלעים שלום, שבשנה שעברה הציג בשבוע האופנה קולקציה משולבת של בגדי נשים וגברים. יש לציין לטובה את ההחלטה הלא שגרתית לפתוח את התצוגות דווקא בקולקציה גברית, בעיקר במדינה שבה מותגי גברים מקומיים הם מצרך נדיר ומקופח. הבחירה האמיצה הזו מצביעה על גישה רעננה לאופנה הישראלית, ואולי אף בשורה לתחום בגדי הגברים. לאחר צפייה בתצוגה, אין ספק ששלום הצדיק את האמון שנתנו בו והציג קולקציה טובה, רעננה ומושקעת, שזרקה אותנו לרגע לחופשה בחוף בקפרי בשנות ה-70.

תצוגת בגדי הגברים של שי שלום (צילום: ענבל מרמרי)
תצוגת בגדי הגברים של שי שלום (צילום: ענבל מרמרי)

נקודות האור

הצבעוניות. תצוגת האופנה של שלום החלה בגוונים רכים של לבן ותכלת, המשיכה בצבעוניות פסטלית והסתיימה בגוונים חזקים של אדום, כחול דיו ושחור. בחירה מדויקת בשילובי הגוונים ומשחק מתוחכם של דוגמאות פסים ומשבצות, יצרו אנסמבל קיצי ומהודק, שללא ספק מעשיר את היצע בגדי הגברים המוכר לנו.

השיק האירופאי. שלום ידוע כמעצב מוקפד הפונה בעיקר לנשות העשירון העליון, ששנים שמר על אנונימיות תקשורתית ועיצב מסטודיו סגור ללקוחות פרטיות בלבד, והקווים האלגנטיים שאיתם הוא מזוהה נשמרו גם בקולקציה הגברית שהציג לקיץ הבא. יחד עם זאת, שלום הצליח לייצר מראה יומיומי ונינוח בסגנון אירופאי, שהורכב מבלייזרים מחויטים בשילוב מכנסיים צרים באורכים מחמיאים, חולצות כותנה מכופתרות בגזרה קרובה לגוף ואוסף סריגים קיציים.

הפרטים הקטנים. לצד ההקפדה על איכות גימורים גבוהה מאוד, נראה ששלום משקיע מחשבה רבה בפרטים הקטנים שהוא מוסיף לכל בגד. שילובי כיסים וטלאים עם שוליים בצבעים קונטרסטיים הוסיפו אלמנט משחקי גם לגזרות החמורות יותר.

תצוגת בגדי הגברים של שי שלום (צילום: ענבל מרמרי)
תצוגת בגדי הגברים של שי שלום (צילום: ענבל מרמרי)

נקודת החושך

מבנה הגוף הים תיכוני. קל מאוד לדמיין את החזון האירופאי של שלום, אך אין אלא לפסוק כי הוא מתאים בעיקר למבנה הגוף של הגברים השדופים שאינם נפוצים בישראל דווקא. אפילו הדוגמנים שנבחרו לתצוגה נראו חנוטים בגזרות צמודות מדי וצרות מדי, שלא החמיאו לגופם השרירי ואף הקשו עליהם לפסוע על המסלול בחינניות. כדאי היה לפרגן לדוגמנים מידה אחת יותר לפחות - ואולי נדרשת מחשבה דומה בפיתוח גזרות שיתאימו גם לקהל היעד המקומי, שאינו ידוע בגזרות דקיקות במיוחד.

תצוגת בגדי הגברים של שי שלום (צילום: ענבל מרמרי)
תצוגת בגדי הגברים של שי שלום (צילום: ענבל מרמרי)

  (צילום: ענבל מרמרי)

  (צילום: ענבל מרמרי)

הדס שואף