>> ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT - צפו בכל התוכניות

טיירה בנקס לא האמינה שזה שוב קורה לה. צלם האופנה נייג'ל ברקר, דוגמן לשעבר ושופט בריאליטי America's Next Top Model, ערק משורותיה לטובת תוכנית הדוגמניות החדשה שעליה שוקדת יריבתה המקצועית נעמי קמפבל, ותעלה במהלך 2013. למרות שהקונספט של The Face טרם נחשף, שתי התוכניות יתמקדו בדוגמניות צעירות לפני פריצה וברשימת מנטורים ושופטים מהשורה הראשונה של תעשיית האופנה. קמפבל כבר אישרה שהדוגמניות קרולינה קורקובה וקוקו רושה ישתתפו בתוכניתה, כמו גם מעצבי האופנה מארק ג'ייקובס וזאק פוזן. בנקס, לעומת זאת, מתגאה ברכש חדש ובלי סקסי בעליל – בלוגר האופנה הפיליפיני בריאן בוי, שעבר לאחרונה ללוס אנג'לס לטובת צילומי התוכנית.

קרולינה קורקובה. תשתתף בתוכנית הטלוויזיה החדשה של נעמי קמפבל, The Face (צילום: gettyimages)
קרולינה קורקובה. תשתתף בתוכנית הטלוויזיה החדשה של נעמי קמפבל, The Face (צילום: gettyimages)

היריבות והמתח התמידי בין בנקס לקמפבל כבר הפכו למיתולוגיה בתעשיית האופנה. שתיהן יפות, שתיהן שחורות, ולשתיהן כריזמה ממגנטת שהפכה אותן לדוגמניות בולטות בשני העשורים האחרונים. בשנת 2005 הפך המתח השקט לאירוע טלוויזיוני, כשבנקס הזמינה את קמפבל לשיחת נפש בתוכנית האירוח הפופולארית שלה Tyra, ואז הטיחה בה לא מעט תלונות והעלבות. "את היית אחת הסיבות המרכזיות לכך שפרשתי מדוגמנות אופנה", מלמלה בנקס בגרון חנוק מול קמפבל המופתעת. "נמאס לי להתמודד מולך. אני עייפה מזה. נמאס לי מההשוואות בין שתינו".

קמפבל נראתה מבולבלת מאוד, אך בנקס גיבתה את טענותיה בהוכחות: מצילומים להפקת אופנה שבה לא החליפו מילה, ועד לתקרית ביניהן מאחורי הקלעים בתצוגת אופנה. "ניגשת אליי ואמרת לי: 'לעולם לא תהיי אני. אף פעם אל תחשבי שאת תהיי אני, כי זה לעולם לא יקרה'. בשבילי, כנערה צעירה שהעריצה אותך, זה היה אחד הרגעים הכי קשים". קמפבל, שעדיין היתה המומה, ענתה: "אני אמרתי את זה? אני בחיים לא אסגיר את עצמי ככה. זה לא אני. אני לא זוכרת בכלל שאמרתי דבר כזה. אבל הייתי בגיל שבו את לא יודעת שום דבר על עצמך, וזה לא שאני מנסה לתרץ או משהו, זה פשוט היה המצב".

בריאן בוי. מצטרף לצוות התוכנית של טיירה בנקס America's Next Top Model (צילום: gettyimages)
בריאן בוי. מצטרף לצוות התוכנית של טיירה בנקס America's Next Top Model (צילום: gettyimages)

רגע לפני שהן יוצאות לסיבוב נוסף בזירה התקשורתית – הפעם במלחמה על לב הצופים האמריקאים – קבלו את טיירה בנקס ונעמי קמפבל לדו קרב אופנתי ועקוב מדם. וכדי שלא תיפגעו במקרה מהטלפון הנייד המעופף של קמפבל, אנחנו ממליצים לתפוס מחסה.

טיירה בנקס בתצוגת האופנה של ויקטוריה'ס סיקרט, 2000 (צילום: gettyimages)
טיירה בנקס בתצוגת האופנה של ויקטוריה'ס סיקרט, 2000 (צילום: gettyimages)

ההתחלה

למרות שמפרידות ביניהן רק שלוש שנים, לאורך כל הקריירה של השתיים – קמפבל תמיד היתה ראשונה. בגיל שבע כבר כיכבה בווידאו קליפ של בוב מארלי לשיר Is This Love, ובגיל 15 התגלתה על ידי סוכנת דוגמניות והפכה לסנסציה של תעשיית האופנה הבריטית. בנקס, לעומתה, החלה לחפש עבודה בדוגמנות בגיל 15, אך נדחתה על ידי שש סוכנויות עד שלבסוף התקבלה ל"עלית מודלס" הנודעת. בעוד קמפבל זכתה לככב בהפקות אופנה וקמפיינים ללא הפסקה, בנקס נאלצה להיאבק על מקומה ורק בגיל 18 החלה לקבל עבודות טובות והזמנות להשתתף בשבועות האופנה בפריז ובמילאנו.

"לא היו אז הרבה דוגמניות שחורות", סיפרה בנקס בראיון. "הייתי הולכת לסוכנות, והיו אומרים לי: כבר יש לנו דוגמנית שחורה. דוגמנית. ביחיד. ואז כשנכנסתי לסוכנות, הפקידה, שגם היתה שחורה, אמרה לי: 'אני יודעת שאת מקווה שהתמונות שלך יתפרסמו במגזינים, אבל הביזנס הזה לא פתוח לקבל דוגמניות שחורות, ואת לא תגיעי רחוק. כדאי שתלמדי להדפיס, כי הכי רחוק שתגיעי בעסק הזה זה להיות פקידת קבלה ראשית, כמוני'. זה שבר אותי למשך כמה שעות, ואז אמרתי בלב: חכי ותראי".

זוכרים שהיא היתה בלונדינית? נעמי קמפבל, 1999 (צילום: gettyimages)
זוכרים שהיא היתה בלונדינית? נעמי קמפבל, 1999 (צילום: gettyimages)

ימי הדוגמנות

רבבות מילים כבר נכתבו על קריירת הדוגמנות של השתיים, שהיו לדוגמניות השחורות המפורסמות ביותר של שנות ה-90. אם בשנות ה-70 וה-80 היו אלה אימאן ופט קליבלנד (שהיא רק שמינית שחורה) שהצליחו להפוך דוגמניות שחורות לעניין לגיטימי במגזינים וקמפיינים – עשור מאוחר יותר הגיעו קמפבל ובנקס ולקחו את כל הקופה. שתיהן השתתפו בקמפיינים ובתצוגות של מיטב בתי האופנה: ורסאצ'ה, שאנל, דולצ'ה & גבאנה ועוד. השתיים גם כיכבו לא פעם, ואפילו יחד, בתצוגות הלנז'רי של המותג ויקטוריה'ס סיקרט. אבל רק אחת מהן ממשיכה עדיין לעבוד כדוגמנית: קמפבל, שהופיעה בקמפיין של רוברטו קוואלי ובטקס הנעילה של אולימפיאדת לונדון לצד קייט מוס ודוגמניות בריטיות בולטות נוספות.

נעמי קמפבל מדגמנת בטקס הסיום של אולימפיאדת לונדון 2012 (צילום: gettyimages)
נעמי קמפבל מדגמנת בטקס הסיום של אולימפיאדת לונדון 2012 (צילום: gettyimages)

השערוריות

אין ספק שקמפבל היא המנצחת הגדולה בתואר מלכת השערוריות: היא ירקה על שוטר בריטי בשדה התעופה הית'רו, הכתה את הנהג הצמוד שלה, זרקה טלפון סלולארי על עובדת הבית שלה ואפילו השליכה נעליים, שרטה והכתה את עוזרותיה האישיות. כולן גם הגישו נגדה תלונות במשטרה, ולאחר משפט ראווה מפורסם היא נשלחה פעמיים בקריירה שלה לעבודות שירות עבור הקהילה.

שערורייה נוספת ובעלת השפעה גדולה יותר שבה מעורבת קמפבל היא פרשת "יהלומי הדם". בימים אלו מואשם נשיא ליבריה לשעבר צ'רלס טיילור בפשעי מלחמה ובסחר ב"יהלומי דמים" למטרת רכישת נשק למורדים. את הפרשה חשפה השחקנית מיה פארו, שטענה כי שמעה על היהלומים מקמפבל, לאחר שהדוגמנית פגשה בטיילור בארוחת ערב בדרום אפריקה בשנת 1997. קמפבל, מצדה, טענה בבית המשפט כי קיבלה מטיילור שקית עם "שלוש אבנים מלוכלכות". טרם נקבע פסק דין בעניין.

נעמי קמפבל, 2001. ''אני הולכת לפגישות גמילה בכל מדינה שאני מגיעה אליה'' (צילום: gettyimages)
נעמי קמפבל, 2001. ''אני הולכת לפגישות גמילה בכל מדינה שאני מגיעה אליה'' (צילום: gettyimages)

בנוסף לכל הצרות, בשנת 2005 הודתה קמפבל כי גם היתה מכורה לסמים, בעיקר קוקאין, שהביאו אותה למצב נפשי קשה. באופן אירוני, הדברים נחשפו לאחר שקמפבל תבעה את הצהובון "דיילי מירור" על כך שטען שהיא מכורה לסמים, אך בבית המשפט הודתה כי היא משתמשת באופן קבוע בסמים ממריצים. בראיון שערך מאוחר יותר המראיין הוותיק מייקל פרקינסון, סיפרה קמפבל כי החלה להשתמש בסמים בגיל 24. "אף אחד לא הכריח אותי לעשות את זה, עשיתי את זה כי רציתי, אני לא מאשימה אף אחד מלבד עצמי", אמרה. "מאז אני הולכת לפגישות גמילה בכל מדינה שאני מגיעה אליה".

בנקס, לעומת זאת, סבלה מבעיה אחרת: בעיית משקל. לפני כעשור היא החלה לתפוח, ובינואר 2007 התפרסמו תמונות פפראצי שלה בבגד ים, שחשפו מצבורי צלוליט באזור הירכיים. הצהובונים באמריקה לא חסכו מבנקס ביקורת, וכינו אותה "טיירה צלעות חזיר" ו"הטופ מדולדלת הבאה של אמריקה". בנקס לא נשארה חייבת, ובתוכנית הטלוויזיה שלה הזמינה את כל מבקריה "לנשק את התחת השמן שלי!". אבל למרות ההצהרות, שנה לאחר מכן היא כבר השילה 15 ק"ג ממשקלה.

הקריירה הטלוויזיונית

בעוד קמפבל עושה בימים אלו את צעדיה הראשונים בטלוויזיה עם הסדרה The Face, בנקס כבר יכולה להתגאות בקריירה טלוויזיונית מפוארת למדי. היא החלה בשנת 2003 כמנחה ומפיקה ראשית של סדרת הריאליטי America's Next Top Model וב-2005 הוסיפה לרזומה גם את תוכנית האירוח Tyra ששודרה עד סוף 2010. ANTM היא אחת התוכניות הפופולאריות והמצליחות בארצות הברית, כשצופים רבים עוקבים אחר חיפושיה של בנקס וחבורתה אחר דוגמנית העל הבאה. עם זאת, אף אחת מהזוכות בתוכנית לא הצליחה להגיע להישגים הקרובים לאלו של בנקס או קמפבל.

יודעת לרצות את הקהל. טיירה בנקס מפשיטה דוגמן על הבמה, 2012 (צילום: gettyimages)
יודעת לרצות את הקהל. טיירה בנקס מפשיטה דוגמן על הבמה, 2012 (צילום: gettyimages)

הקשר הישראלי

תאמינו או לא, בנקס וקמפבל פופולאריות בישראל לא פחות מאשר בבריטניה וארצות הברית. בשנת 1994 הגיעה בנקס לישראל, כאן צילמה קטלוג לחברת בגדי הים גוטקס בניצוחו של צלם האופנה בן לם. בפוסט שפרסם לם בבלוג "סרטי צילום" ב-Xnet, הוא כותב על זיכרונותיו מאותה הפקה. "טיירה בנקס היתה אז בתחילת דרכה המקצועית, וכבר סומנה כמחליפתה של נעמי קמפבל וכאחת הדוגמניות המובילות בעולם", הוא כותב. "צילמתי את אחת הדוגמניות היפות והמיוחדות ביותר בעולם, שאין מספיק סופרלטיבים לתיאור פניה ומבנה גופה".

>> הפוסט המלא של בן לם על הצילומים עם טיירה בנקס

קמפבל, שביקרה בישראל בחודש מאי ואפילו שמה פתק בכותל, חגגה כאן את יום הולדתה ה-42, והצטרפה לחברה טובה שהגיעה להתחתן בכנסיית המולד בבית לחם. למרות השמועות, היא לא הגיעה ארצה כדי להתחתן עם בן זוגה, איש העסקים הרוסי ולדיסלאב דורונין. כך או כך, ב-2007 היא שימשה כפנים של חברת משקפי השמש הישראלית אירוקה, שהרחיקה עד לונדון כדי לצלם את הקמפיין.

נעמי קמפבל עם בן זוגה ולדיסלאב דורונין. למרות השמועות, הם לא הגיעו לישראל כדי להתחתן (צילום: gettyimages)
נעמי קמפבל עם בן זוגה ולדיסלאב דורונין. למרות השמועות, הם לא הגיעו לישראל כדי להתחתן (צילום: gettyimages)

סיכום התוצאות

על הישגיה, תרומתה לעולם הדוגמנות והאישיות הלבבית – היינו חותמים לכם על בנקס כמנצחת הגדולה בסיבוב הזה. אבל לבנו עם קמפבל, הטראבל מייקרית של תעשיית הדוגמנות, שלא דופקת חשבון לאף אחד. וזה, לטעמנו, נותן לה את נקודת הבונוס המכריעה.