>> ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT - צפו בכל התוכניות

ביום שישי הקרוב יתקיים לראשונה במתחם קסטיאל בתל אביב "היריד לכלה החכמה" בניצוחו של מלווה הכלות, Bridesman בלעז, אוהד איתן נורי. האם הפנייה לכלות חכמות יוצאת מנקודת הנחה שכלות מתנהלות על פי רוב בטיפשות? "כלה לא חכמה היא כלה שמוציאה על שמלת כלה יותר ממה שיש לה בכיס ומתחילה את חיי הנישואין שלה ברגל שמאל", מסביר נורי. "אז היתה לך חתונה מהממת, יופי. אבל למי יש בכלל כסף היום? אם הוצאת עליה את כל החסכונות שלך, מה תעשי ביום שאחרי?".

תכשיטים של אפרת קסוטו ביריד לכלה החכמה
תכשיטים של אפרת קסוטו ביריד לכלה החכמה

המשוואה כלה בג'ננה + שמלת כלה = המון כסף, מעסיקה כבר שנתיים את נורי, 30, גבר מסוקס ושחום שמלווה כלות לקראת המאורע החשוב בחייהן, באיתור שמלת הכלה בה תתחייב לבחיר לבה. אל התחום התגלגל במקרה. עד לפני שנתיים עבד בסוויטה לחתנים ולכלות בנווה צדק, שם פגש כלות רבות שלא היו מרוצות מאיך שנראו בחתונתן. למרות שהוא נטול השכלה באופנה או ניסיון בסטיילינג, החליט להקים עסק לליווי כלות. "כדי להלביש אישה אתה רק צריך טעם טוב", הוא אומר בתגובה. "לא צריך השכלה באופנה כדי לגעת לה בלב או בנשמה".

אבל נשמה, צריך גם לדעת להתאים שמלה לגוף.

"עשיתי את זה בהצלחה עם חברות קרובות ובנות משפחה. לא היו תלונות".

שמלת כלה של ראקל רשף ביריד לכלה החכמה
שמלת כלה של ראקל רשף ביריד לכלה החכמה

עד לא מזמן, החיפוש אחר שמלת כלה התחיל בסיור שערכה המיועדת עם כל הג'מעה (אמא, אחות, חברות, ידידים הומואים ועוד) בצפון דיזנגוף בואכה בן יהודה. כיום הן בעיקר קורסות אל מול מסך המחשב בדפדוף אינסופי אחר שמלה בפורטלים כמו חתן כלה ומתחתנים שמציעים לה מבחר רב של עיצובים, דגמים, צבעים ומה לא. רק תבקשי ונתפור לך. בשנתיים האחרונות מציע נורי שירות חדש שיפתור אותך מכיתות רגליים. במהלך פגישתנו הוא מקבל שיחת טלפון מכלה שמעוניינת בפגישה. "תגיעי מקסימום עם חברה אחת", הוא פוקד עליה בטון אסרטיבי.

"היא רצתה לבוא עם שישה אנשים", הוא מספר לאחר מכן. "כלה שרוצה להתחיל איתי את התהליך צריכה לבוא לבד. לא עם אימא. לא עם אחותה. ולא עם החברה הכי טובה עאלק, שרק רוצה בטובתה. זאת, אם אתה שואל, דוגמה לכלה לא חכמה".

תאר לי קווים לדמותה של הכלה החכמה.

"ראשית, זו כלה שלא מתעסקת עם החמות לפני החתונה. מלחמות עולם זה רק לאחר מכן. שנית, היא מסתובבת לחפש שמלת כלה לבד או חברה אחת, לא עם פמליה של 80 איש. שלישית, כלה שחושבת נכון כלכלית: מחשבת כמה להשקיע בשמלה ובחתונה על פי מצבת המוזמנים. הרי בסופו של דבר כולם רוצים להחזיר את ההשקעה".

שמלת כלה של שמעון דהן ביריד לכלה החכמה
שמלת כלה של שמעון דהן ביריד לכלה החכמה

תמורת 400 שקל לפגישה חד פעמית, נורי ילמד ממך איזה עיצובים את אוהבת, מה אופי האירוע ומה גובה התקציב, ואז יחפש לך את השמלה המושלמת בין מספר מעצבים איתם הוא עובד כמו ירון ברכה בצלאל, ויקטור (ויוי) בלאיש, עידן כהן ומרדכי אברהם. לאחר מכן הוא יכין לך מספר אופציות, אותן תוזמני למדוד, וכמובן לרכוש אם תהיי מרוצה. את הקופון הוא גוזר דרך עמלה שהוא מקבל מהמעצבים עצמם. כמו כן, לדבריו, המחיר שתקבלי מהמעצב יהיה זול ב-20-25 אחוז ממחיר השמלה המקורית. בבדיקה שערכנו עם מספר מעצבים, גילינו שלא כולם מעניקים הנחה, חלקם באחוזים קטנים יותר ממה שציין נורי. "למעצבים צעירים יותר אין מחיר מחירון קבוע", מסביר אחד המעצבים, "בגלל זה אפשר להתגמש ואם מחיר שמלה הוא 12,000, נוכל לעשות אותו גם ב-11,000 ואפילו ב-10,000 שקל".

מלבד השירות האישי שהוא מציע, ביום שישי הקרוב יקיים נורי לראשונה יריד מכירה, בו יוצעו שמלות כלה חדשות ומיד שנייה במחירים שמתחילים ב-500 שקל ומגיעים עד 5,000 שקל לשמלה לכל היותר. במידה ותזדקקי לתיקון או התאמה לגוף, כל מעצב מתחייב לתיקון של עד 1,000 שקל. בין המעצבים המשתתפים: ירון ברכה בצלאל, גליה להב, ראקל רשף, גלית קורנר, לימור רוזן, שמעון דהן ואחרים. כולם יציגו שמלות מהקו הנוכחי ומעונות קודמות (עד 2010), שמלות שנתפרו לצילומי קטלוג, ושמלות מיד שנייה עד מידה 50. במתחם יהיו גם מעצבי שיער ומאפרים, ושירות סטיילינג אישי שיעניקו נורי והסטייליסטית גאלה רחמילביץ'.

שמלת כלה של ג'ולי וינו ביריד לכלה החכמה
שמלת כלה של ג'ולי וינו ביריד לכלה החכמה

"גובה המחירים ביריד בהחלט מותאם למצב הכלכלי כיום", מסביר נורי. "מצד שני", הוא מסייג, "אני לא מנסה לעשות מחאה חברתית על גב הכלות. אם בחורה רוצה לבזבז כסף - שתבזבז. אני כאן כדי לתת לה את הדיל הטוב ביותר. מי שרוצה שמלה של דני מזרחי במחירים גבוהים לא צריכה אותי. לא מזמן ליוויתי חברה איטלקייה של חברה שהגיעה להתחתן בארץ. היא הגיעה לכאן עם שתי שמלות כלה: שמלה של פרונוביאס שעלתה לה 1,200 אירו, שבישראל נמכרת ב-15,000 שקל כי אוהבים לעשות כאן קופה על כלות, ושמלה לבנה נוספת של אלכסנדר מקווין, שקנתה בסייל ב-700 יורו. בעיניי זאת כלה חכמה. כי את הכסף הגדול הם השקיעו בקייטרינג טוב ובקבלת פנים יפה. מי בכלל רוצה לעשות כניסה מטורפת לחתונה?".

מי באמת?

"היתה לי כלה שעשתה שמלה עם שובל של 40 מטר! היא רצתה את השובל הכי גדול והכי מפואר. רק השובל לבד עלה לנו כמו שמלה שלמה".

מה אתה חושב על הכלה המדוברת ליהיא גרינר? כלה חכמה או כלה טיפשה?

"כלה גאונה. היא הצליחה לעשות את החתונה כמעט בחינם".