>> ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT - צפו בכל התוכניות

גם לדוגמניות יש רגעים קודרים. תשאלו את דוגמנית העל דוטזן קרוס, שגילתה להפתעתה בגיליון יוני של המהדורה הסינית של ווג, כי בעבודת פוטושופ אלימה היא איבדה את אחת מרגליה. בתצלום מופיעה קרוס לבושה בבגד ים פרחוני שלם, שכובה על מעין גלשן צהוב על שפת בריכה, כשרגלה השמאלית מקופלת, בעוד עקבותיה של רגלה הימנית אבדו בעריכה. בשיחה עם הצהובון ניו יורק פוסט, התייחסה השבוע קרוס לצילום. "כשראיתי את זה אמרתי לעצמי 'אלוהים אדירים'", סיפרה. "אולי הם צילמו את שתי הרגליים יחד? או אולי זאת התנוחה? ככלל, אני חושבת שפוטושופ הוא סביר עד שקורה דבר כזה. אף אחד לא רוצה לאבד אחת מהגפיים שלו".

ידיעה על הרגל החסרה של קרוס במגזין ווג סין
ידיעה על הרגל החסרה של קרוס במגזין ווג סין

קרוס, 27, אינה הראשונה שאיבדה רגל בתוכנת הפוטושופ, המשמשת באופן תדיר את תעשיית המגזינים והאופנה. לפני פחות משנה, התפרסמה בווג האמריקאי הפקת אופנה בכיכובה של הדוגמנית אמבר ולטה, שגילתה לצערה כי בדרך מהצילומים למגזין המודפס נקטעה אחת מרגליה. בעידן שבו הפכה תוכנת הפוטושופ לכלי ללא פיקוח, עד למקרים קיצוניים של עיוות הגוף באופן שמוציא באור רע גם את המגזין, אולי דווקא חוק הפוטושופ הישראלי שהגו חברי הכנסת רחל אדטו ודני דנון, יכול בעתיד להציל דוגמניות ממראה מביך במגזיני אופנה.

ידיעה על הרגל החסרה של אמבר ולטה בהפקת אופנה לווג האמריקאי
ידיעה על הרגל החסרה של אמבר ולטה בהפקת אופנה לווג האמריקאי

אבל היו גם מי שהתמרמרו על הרבה פחות מאיבוד רגל. למשל, דוגמנית העל ארין הית'רטון, שמככבת בתצוגות של ויקטוריה'ס סיקרט לצד קרוס ומשמשת לאחרונה כתחליף ראוי לבר רפאלי על תקן בת זוגו החדשה של השחקן ליאונרדו דיקפריו. הית'רטון היפהפייה התרעמה גם היא לניו יורק פוסט, על כך שבמגזיני אופנה נוהגים לטשטש עד כדי מחיקה את הנמשים שלה. "זה מרגיש כאילו זאת מישהי אחרת בתמונות", אמרה. "זה סיפור חמוץ-מתוק. אתה נראה טוב – אבל זה שקר".

הית'רטון. מוחקים לה את הנמשים בפוטושופ ( צילום: gettyimages)
הית'רטון. מוחקים לה את הנמשים בפוטושופ ( צילום: gettyimages)

סקנדל פוטושופ נוסף שהתרחש בחודשים האחרונים עסק בשער שהתפרסם באפריל האחרון באל הברזילאי, בכיכובה של הדוגמנית קוקו רושה. רושה, שמסרבת להצטלם בעירום מתוך עקרון, צולמה בבגד גוף בצבע ניוד, שעליו צוירו קעקועי גוף בסגנון יפני. להפתעתה גילתה כי המגזין יצר באמצעות התוכנה מראה המדמה כאילו צולמה בעירום. רושה לא חשבה פעמיים, וכתבה בטאמבלר האישי שלה אמירה נוקבת נגד המגזין, בה היא טוענת כי לכל דוגמנית יש את הזכות על גופה והחוקים שלפיהם קבעה שהיא עובדת.

קוקו רושה כאילו-עירומה על שער אל ברזיל
קוקו רושה כאילו-עירומה על שער אל ברזיל

סיפוריהן של רושה, קרוס והית'רטון מצביעים על מגמה חדשה של דוגמניות שכבר אינן חוששות לדבר ולצאת נגד התעשייה שממנה הן מתפרנסות. רק מתוך ביקורת פנים תעשייתית, הן מאמינות, יבוא שינוי לטובה, או לפחות התייחסות ראויה לזכויותיהן של דוגמניות הפועלות בתחום. לא בכדי, קרוס ורושה הן גם שתי הדוברות הבולטות של ארגון הדוגמניות הבינלאומי החדש The Model Alliance, שהוקם לפני פחות מחצי שנה על ידי הדוגמנית שרה זיף במטרה להגביל את גיל הדוגמניות המועסקות בשבוע האופנה ל-16, ואיסור כניסת צלמים או אנשי צוות שאינם נחוצים אל מאחורי הקלעים של התצוגות כשהדוגמניות מחליפות בגדים.

הפוטושופ אומנם טרם הפך למטרה הבאה של הארגון, אבל אם ניחשף בקרוב לעוד מקרים דומים, ייתכן מאוד כי ידם הקלה של המרטשים במחלקות הגרפיקה של המגזינים, תיגדע גם היא. הפעם, לא באופן ויזואלי בלבד.