>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

צילום אחד אולי שווה אלף מילים, אך עד לאחרונה היה צורך בכישרון מולד, בניסיון מקצועי ובציוד משוכלל כדי ליצור תמונה ייחודית ולחשוף אותה לקהל רחב. עכשיו, לעומת זאת, מציע כל סמארטפון גם מצלמה איכותית, והרשתות החברתיות הרבות מאפשרות שיתוף של התמונה עם עשרות, מאות או אלפי חברים. אפליקציית האינסטגרם מבוססת התמונות, שנקנתה לאחרונה על ידי פייסבוק, הפכה ללהיט עולמי גם בזכות הפילטרים המגוונים שהיא מציעה, שהופכים כל רגע סתמי לתיעוד אסתטי. מיליוני המשתמשים באינסטגרם כבר התרגלו לצלם, להוסיף אפקט, להעלות את התמונות ברגע ולחכות ללייקים שיגיעו.

לאחר שחיטטנו בחשבונות האינסטגרם של מעצבי האופנה הגדולים בעולם ושל מעצבי האופנה הישראלים, ושוחחנו לעומק עם צלם האופנה הישראלי עידו איז'ק – שהפך את המצלמה הסלולרית לכלי עבודה של ממש ולדרך חיים – החלטנו לפנות לצלמי אופנה ישראלים נוספים ולבחון כיצד משפיע האינסטגרם גם על מי שמתפרנס מצילום מקצועי. האם הטכנולוגיה החדשה מאיימת עליהם, או שאולי הם שמחים שהצילום הופך לנחלת הכלל? ומה בדיוק הם מצלמים לאינסטגרם, האם עבורם מדובר בכלי מקצועי או אישי? הצלמים והטכנולוגיה – סיפורה של מערכת יחסים.

אסף עיני. ''אני אוהב לראות את השעמום של אנשים'' (צילום: אסף עיני)
אסף עיני. ''אני אוהב לראות את השעמום של אנשים'' (צילום: אסף עיני)

אסף עיני

כינוי: asafeiny.

עוקבים: 459.

תמונות: 193.

האינסטגרם עבורך: "בהתחלה יש התלהבות ותסיסה, אחרי כך חשים איום ופחד מההשלכות, ובסוף יש מיצוי ורגיעה וחוזרים למקורות. זו טכנולוגיה, בסופו של דבר, זה תרפיה להמונים – ממד וירטואלי לזרוק אליו רגשות, להשיג קצת תשומת לב ולהכיר אנשים. אני אוהב לראות את השעמום של אנשים, ואת הדברים הגנריים של היומיום, את הרגעים שלהם עם עצמם. בניגוד לפייסבוק, שבו הכול חשוף בפני כולם ואין תחושת פרטיות, באינסטגרם אין את הבולשיט מסביב. זו תמונה ולפעמים קצת כיתוב, יש עדיין ניואנסים של אינטימיות".

האם האינסטגרם מסמל את סופו של הצילום המקצועי? "אני לא חושב שזה סוף עידן הצילום. להפך, אני דווקא מאמין שזה יעזור לעולם הצילום בעקיפין".

האם תשקול לעזוב את המצלמה ולעבור לצילום מהסמרטפון? "לעולם לא. שום דבר לא יכול להשתוות לתחושה של להחזיק מצלמה, להחליף עדשות, פילם, פרינט".

גיתית פרידברג, בת הזוג של רון קדמי (צילום: רון קדמי)
גיתית פרידברג, בת הזוג של רון קדמי (צילום: רון קדמי)

רון קדמי

כינוי: ronkedmi.

עוקבים: 1,795.

תמונות: 79.

האינסטגרם עבורך: "האינסטגרם שלי הוא אישי ודרכו אני אוהב לשתף רגעים כמו אוכל טוב – אני מאוד אוהב לבשל, והיילייטס מתוך העבודה שלי. הוא תמציתי ומדויק, הוויזואלי מוביל אותו. הפייסבוק, לעומת זאת, הוא כלי שיווקי שדרכו אני משווק את בית הספר שלי, לדוגמה".

האם האינסטגרם מסמל את סופו של הצילום המקצועי? "בעיניי זה הכול טרנדים, שמשתנים בכל פעם מחדש. למרות שהפן הטכני פתוח לכולם ופתאום כולם צלמים, ההבדל בין המקצועי לחובבני הוא התוכן, האמירה בצילום. כישרונו של צלם מקצועי הוא האמירה. זה עולם חדש וסף הריגוש גבוה, אבל בצילום אופנה יש עוד כל כך הרבה ערכים ודברים, שאם כל הכבוד – זה לא מתנגש כלל בצילום מקצועי".

האם תשקול לעזוב את המצלמה ולעבור לצילום מהסמרטפון? "בכל הנוגע לצילומים המקצועיים, זה לא יקרה. אולי לדברים האמנותיים יותר, אשקול להשתמש בסלולרי".

מתוך האינסטגרם של קארין בר (צילום: קארין בר)
מתוך האינסטגרם של קארין בר (צילום: קארין בר)
יאנה גור בתמונה מהאינסטגרם של קארין בר (צילום: קארין בר)
יאנה גור בתמונה מהאינסטגרם של קארין בר (צילום: קארין בר)

קארין בר

כינוי: karinbar.

עוקבים: 1,104.

תמונות: 1,507.

האינסטגרם עבורך: "האינסטגרם התחיל ככלי אישי, אינטימי וניסיוני, ולאט לאט הבנתי שאני חושפת את התוכן לקהל רחב ואני יכולה למקסם את זה, הבנתי שאני צריכה לאזן. מבחינתי זה הצילום היומיומי, הזמן והרגע הנתון, והיכולת לחלוק אותו עם אנשים. אני לא מקדמת את עצמי כמו אחרים, זה לא מנוהל כמו האתר שלי, אבל זה קשור לבלוג שלי. זה כמו יומן מצולם. כצלמת, יש בי סקרנות לראות מה קורה ברגע נתון אצל אחרים. אני חושבת שצלמים הופכים לכוכבי אינסטגרם בקרב הקהילה המקורבת אליהם, כי העוקבים מקבלים משהו מאוד מדויק. אך אם הפרופיל הופך למסחרי מדי וכבר לא אותנטי, רואים את זה".

האם האינסטגרם מסמל את סופו של הצילום המקצועי? "הסוף התחיל עם העידן הדיגיטלי. יחד עם זאת, צילום אמור להיות נגיש לאנשים – הרבה יותר מזירות אמנות אחרות. זה טוב לצלמים, כי גם להם טוב לקבל עוד פלטפורמה לחשיפה. בעולם אפשר למצוא עבודה דרך האינסטגרם, ובמובן הזה זו פלטפורמה גאונית".

האם תשקלי לעזוב את המצלמה ולעבור לצילום מהסמרטפון? "שום דבר לא משתווה למצלמה אמיתית. אני מכורה לרעש של הקליק. אולי אשתמש בסמארטפון לטסט קטן, אבל לא יותר מזה".

רינה שינפלד באינסטגרם של דודי חסון (צילום: דודי חסון)
רינה שינפלד באינסטגרם של דודי חסון (צילום: דודי חסון)

דודי חסון

כינוי: dudi_hasson.

עוקבים: 225.

תמונות: 189.

האינסטגרם עבורך: "זה נחמד מאוד, הפילטרים מגניבים, וזה מקל על צלמים חובבנים או מתחילים, אבל אני אישית לא מתחבר לזה. אני משתמש באינסטגרם כיחסי ציבור נטו – רוצה שכמה שיותר אנשים ייראו את העבודות שלי. מבחינתי זה כמו הפייסבוק, חשיפה דרך רשת חברתית שגם מתפקדת ככלי שיווקי. זה כמו בלוג, ואכן אני מעלה לשם כל מה שנמצא בבלוג שלי. אבל אני לא ממש עוקב אחרי אחרים".

האם האינסטגרם מסמל את סופו של הצילום המקצועי? "נהפוך הוא, אנשים יתאהבו בצילום מחדש".

האם תשקול לעזוב את המצלמה ולעבור לצילום מהסמרטפון? "אני מקווה מאוד שלא, אבל לא רוצה לצאת בהצהרות".

עדו לביא. ''יש בזה המון קסם, אבל זה מאוד גימיקי'' (צילום: עדו לביא)
עדו לביא. ''יש בזה המון קסם, אבל זה מאוד גימיקי'' (צילום: עדו לביא)

עדו לביא

כינוי: il1121.

עוקבים: 194.

תמונות: 210.

האינסטגרם עבורך: "יש לי שני פרופילים – אחד אישי, והשני הוא כדי לשווק את בית הספר שלי. בפרופיל האישי שלי אני לא משתמש כפלטפורמה לצילום אופנה, אני מעלה תמונות אישיות מתוך נסיעה ברכבת או תמונה מדליקה של הילדים. זה מאוד אישי, מדיום נחמד אך הכול בו נראה מאוד יפה, אולי מדי. לכן אני לא מאוד פעיל ולא עוקב אחרי הרבה אנשים".

האם האינסטגרם מסמל את סופו של הצילום המקצועי? "אני לא חושב. האינסטגרם אומנם משנה את עולם הצילום בכלל, וכרגע אנחנו בעין הסערה, אבל אולי נצחק על זה בעוד כמה שנים. קשה להגיד מה יקרה. יש בזה המון קסם, אבל זה מאוד גימיקי. המניפולציות הצילומיות לא יעזרו אם אין עין טובה, אם אין חוש טוב, מה שהופך את הצילום למקצוע. אפשר לרמות חלק מהאנשים חלק מהזמן, אך לא את כל האנשים כל הזמן. בצילום מקצועי, מלבד העובדה שצריך כישרון, צריך גם את היכולת לעבוד עם גורמים מסחריים".

האם תשקול לעזוב את המצלמה ולעבור לצילום מהסמרטפון? "בתור צלם מקצועי, ברור שלא. בתחביב – לפעמים כן ולפעמים לא. לפני 25 שנה, כשנסעתי לחו"ל, הדבר הכי מלחיץ היה לאבד את המצלמה. לא מזמן נסעתי עם אשתי לאמסטרדם לחופשה בת ארבעה ימים, ולא לקחתי מצלמה. צילמתי הכול דרך הטלפון".

  (צילום: ינאי יחיאל)
ינאי יחיאל. ''בצילום חשובה השפה האישית ונקודת המבט'' (צילום: ינאי יחיאל)
ינאי יחיאל. ''בצילום חשובה השפה האישית ונקודת המבט'' (צילום: ינאי יחיאל)

ינאי יחיאל

כינוי: yanai40.

עוקבים: 338.

תמונות: 794.

האינסטגרם עבורך: "אני מתייחס לאינסטגרם כמו לגלריה קטנה של תמונות שאני אוהב, תמונות שאני עומד מאחוריהן כאמן. אני בוחר מאוד בקפידה. אני מעלה תמונות בשפה העיצובית שלי, לא רק בגלל שדברים הם חמודים או טעימים. אבל ברור שזה הכול גם שיווקי וגם אישי. מבחינתי מעניין למצוא אנשים עם חוש אסתטי ייחודי, כי למרות האמירה הרווחת – לא הכול נראה יפה והרבה מאוד גם משעמם. בצילום חשובה השפה האישית ונקודת המבט".

האם האינסטגרם מסמל את סופו של הצילום המקצועי? "אמרו את זה גם כשיצאו המצלמות הדיגיטליות, ולכן לא. העבודה של צלמים מקצועיים נמשכת. זה לא פוגם בסף הריגוש מהפקות מקצועיות".

האם תשקול לעזוב את המצלמה ולעבור לצילום מהסמרטפון? "אני מאמין בעין יותר מאשר בטכנולוגיה. לכן אם הסמארטפון ייצור אימג'ים טובים, אז אולי. זה רק כלי עבודה. אני לא קורבן אופנה, אך אין לי בעיה להשתמש במשהו חדשני שמייצר אימג'ים טובים".

דור מלכה. ''אף פעם לא יגיע סוף לצילום'' (צילום: דור מלכה)
דור מלכה. ''אף פעם לא יגיע סוף לצילום'' (צילום: דור מלכה)

דור מלכה

כינוי: dormalka.

עוקבים: 1,210.

תמונות: 470.

האינסטגרם עבורך: "קודם כל, זה משהו אישי שאני משתף עם החברים שלי, ואחר כך גם כלי שיווקי. אני רואה בזה פחות פורמט שיווקי, למרות שהאספקט הזה מתחיל להשתלט. דברים משתנים בקצב מסחרר, וכבר הגיעו אליי הצעות עבודה דרך האינסטגרם. גם התחלתי להשתמש באייפון כמצלמה מקצועית וצילמתי כבר קטלוג למעצב שיער ואפילו כתבה למגזין מנטוק".

האם האינסטגרם מסמל את סופו של הצילום המקצועי? "אף פעם לא יגיע סוף לצילום. מה ששינה את עולם הצילום הוא העידן הדיגיטלי, האינסטגרם הוא רק כלי שיתופי. צלם מקצועי לא מאוים מהאינסטגרם, כי צילום מורכב מכל כך הרבה גורמים – לא רק הקליק הסופי".

האם תשקול לעזוב את המצלמה ולעבור לצילום מהסמרטפון? "לא, ממש לא. אני משתמש באייפון בשביל הכיף. אני לא מסתובב עם המצלמה כל היום, אז אני מצלם עם האייפון כגימיק בעבודה, אך לא יותר מזה".

רונן פדידה מצלם את לירז צ'רכי (צילום: רונן פדידה)
רונן פדידה מצלם את לירז צ'רכי (צילום: רונן פדידה)

רונן פדידה

כינוי: ronenfadida.

עוקבים: 762.

תמונות: 240.

האינסטגרם עבורך: "האינסטגרם מאוד תכליתי – זה רק ויזואלי. יש תמונות, ואוהבים אותן או שלא. עבורי זה יותר כלי אישי, ופחות שיווקי. זה מאוד ספונטני, לתפוס את הרגע, תמונות מאחורי הקלעים. פחות מבוים ויותר מרגש. האותנטיות היא הערך המוסף, דווקא זה שכל אחד יכול לצלם הופך את המדיום למעניין יותר".

האם האינסטגרם מסמל את סופו של הצילום המקצועי? "בקמפיינים גדולים כמובן שזה לא פוגע, כי תמיד יירצו צלמים מקצועיים בשוק הזה. ואני חושב שדווקא להפך – אולי הצילום המקצועי יהיה מוערך יותר כי רואים עכשיו את ההבדל בין חובבני למקצועי".

האם תשקול לעזוב את המצלמה ולעבור לצילום מהסמרטפון? "לא. יש משהו באינסטגרם שהופך את התמונות למאוד יפות, בעיקר הפילטרים. אך צלם אמיתי, שמצלם הרבה אופנה, מחפש יותר. אני חושב שזה טרנד שייעלם בסופו של דבר".