>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

כפי שמוכיח כל עיבוד קולנועי של יצירה ספרותית, לכל אחד מאיתנו יש דימוי ויזואלי ברור של הדמויות הספרותיות האהובות שפגשנו בספרי ילדותינו ובספרים שאנו קוראים כמבוגרים. בעת הדפדוף בין הדפים וקריאת המילים, אנחנו מדמיינים את הדמות בשלל מצבים ובטוחים שאנחנו יודעים כיצד נראות פניה, איך מתנופף שיערה ומה בדיוק היא לובשת.

לרגל שבוע הספר שנפתח היום (רביעי), פנינו אל מספר מעצבי אופנה ישראלים וביקשנו מהם לחזור אל ספריהם האהובים ולבחור את הדמות שהשפיעה על יצירתם ועל עולמם הוויזואלי. ברגע שהדמות נבחרה, המעצבים התבקשו לאייר לה את הבגדים שבהם היו רוצים להלביש אותה בדמיונם. מכיפה אדומה ועד הסטר פרין – קבלו את החזון של מעצבי האופנה לדמויות הספרותיות האהובות עליהם.

כיפה אדומה בבגדים בעיצובו של אלון ליבנה (איור: אלון ליבנה)
כיפה אדומה בבגדים בעיצובו של אלון ליבנה (איור: אלון ליבנה)

אלון ליבנה

הספר: "כיפה אדומה", אגדה שעובדה על ידי האחים גרים.

הדמות: כיפה אדומה.

העלילה: סיפור מסעה של ילדה ההולכת ביער במטרה לבקר את סבתה החולה. בדרך היא פוגשת זאב שמצליח להערים עליה ואף לטרוף את הסבתא, אך בסוף הטובים מנצחים והזאב מובס. האגדה זכתה לפרשנויות רבות, ותזות שונות אף נכתבו עליה.

ההשראה: "כבר מגיל צעיר אהבתי לנתח את המסרים הכפולים שמעניק הסיפור. מצד אחד מדובר באגדת ילדים תמימה ופשוטה, ומצד שני היא משדרת מיניות – ההפך המוחלט מסיפור ילדים. בחרתי להסיר את המעטפת התמימה מהדמות של כיפה אדומה ולתת לה אופי חד השולט בסיטואציה. הפכתי את הסיטואציה התמימה שבה כיפה אדומה מבוהלת מהזאב, לסיטואציה בה הזאב הוא חיית המחמד שלה והיא זו ששולטת בו".

הבגדים: עיצבתי שמלת שכמייה אדומה עם קפלי פליסה במרכז ופתח בחזה, כדי לבטל את התמימות שהאגדה מייצרת. לתלבושת הוספתי מגפיים גבוהים תואמים ותיק, וכך התקבל מראה של כיפה אדומה הציידת שאינה קורבן יותר".

רחל כהן – Common Raven‎

הספר: "אות השני", מאת נתניאל הותורן.

הדמות: הסטר פרין.

העלילה: הסטר פרין היא אישה החיה בחברה הפוריטנית בארצות הברית של המאה ה-17. לאחר שהיא יולדת בת כתוצאה מפרשת ניאוף, היא מוחתמת באות הקלון שרודף אותה גם כשהיא נאבקת כדי ליצור חיים חדשים.

ההשראה: "הסיפור חוקר נושאים של דקדקנות, צנע, אשמה וחטא, שהשפיעו על תהליך יצירת הקולקציה שלי. הדמות שימשה לי השראה עוד בפרויקט הגמר שלי במרנגוני".

הבגדים: "השתמשתי בעיקר בשחור, עם ציציות לבנות המתגלות מתחת לבגדים הקודרים. עבדתי עם בדים וחומרים המתכתבים עם התקופה של הסיפור, אך הסילואט הוא מודרני ומגיע גם בצורת חליפה גברית שתתאים לתקופה עכשווית יותר".

בת הים מ''הדייג ונשמתו'' בבגדים בעיצובו של יניב פרסי (איור: יניב פרסי)
בת הים מ''הדייג ונשמתו'' בבגדים בעיצובו של יניב פרסי (איור: יניב פרסי)

יניב פרסי

הספר: "הדייג ונשמתו", מאת אוסקר וויילד.

הדמות: בת הים.

העלילה: סיפור ילדים המגולל את שגרת עבודתו של דייג צעיר היורד ערב-ערב אל הים, משליך רשתות אל המים וקורא אל בת הים שתשיר לו.

ההשראה: "כשקראתי את הסיפור, גם בתור ילד וגם בתור מבוגר, הצטיירה בפניי דמות נשית ואצילית בעלת מבנה גוף זקוף עם קימורים מושלמים. הדמות הזאת השפיעה למעשה על כל קולקציית חורף 2013 שלי, שעוצבה באווירה דקדנטית קסומה תוך חיבור בין גזרת גוף האישה ומבנה של יצורים חיים בעולם המים".

הבגדים: "הייתי שמח לראות את דמות בת הים במראה מחויט המורכב מסנפירים שיראו את הגוף הנשי והאצילי שלה".

תומאס גלובר מ''הארץ הטהורה'' בבגדים בעיצובו של יוסי קצב (איור: יוסי קצב)
תומאס גלובר מ''הארץ הטהורה'' בבגדים בעיצובו של יוסי קצב (איור: יוסי קצב)

יוסי קצב – Sketch

הספר: "הארץ הטהורה", מאת אלן ספנס.

הדמות: תומאס גולבר.

העלילה: השנה היא 1858, ותומאס גולבר מבקש להימלט מהעתיד הצפוי לו בעיירה הסקוטית בה הוא מתגורר. הוא זונח את אהבת נעוריו, מפליג אל הים ונוחת בחופי יפן. בתוך עשר שנים הוא צובר הון עצום, לומד את דרכי הסמוראים, עוזר להפיל את השוגון ומשחק תפקיד מרכזי בהפיכתה של יפן למדינה מתועשת.

ההשראה: "זה אחד הספרים האחרונים שקראתי, והוא מצליח להיות מרתק ולקחת אותך לעולם פנטסטי. בחרתי בדמות הזו כי ההתפתחות שלה מקבילה להתפתחות ולהיפתחות של יפן למערב. מדובר באיש עסקים חזק, שבתקופה קצרה מאוד הצליח להשתלט על המסחר ביפן ולשנות את דפוסי ההתנהגות המקומיים".

הבגדים: "עיצבתי בגד המסמל את החיבור בין המראה היפני למערבי – הז'קט שואב אלמנטים ממראה יפני מסורתי, והחולצה מעוטרת בצווארון סיני. כשקראתי את הספר דמיינתי את הגיבור בבגדים המשלבים אלמנטים ממזרח ומערב, כשהמראה הסופי הוא קלאסי עם קריצה מחויטת".

ניטה סאיורי (צ'יו) מ''זיכרונותיה של גיישה'' בבגדים בעיצובה של מאיה נגרי
ניטה סאיורי (צ'יו) מ''זיכרונותיה של גיישה'' בבגדים בעיצובה של מאיה נגרי

מאיה נגרי

הספר: "זיכרונותיה של גיישה", מאת ארתור גולדן.

הדמות: ניטה סאיורי (צ'יו).

העלילה: סיפורה של ניטה סאיורי (צ'יו), נערה צעירה אשר חולקת עם הקוראים את חוויותיה כגיישה ביפן בתקופת מלחמת העולם השנייה.

ההשראה: "הדמות בספר עושה הכול בשביל להגיע אל מושא תשוקתה, ואני מאמינה שרדיפה אחר החלומות והתשוקות שלך, גם אם לעתים אינה קלה, היא הדרך לחיים מספקים ומאתגרים".

הבגדים: בחרתי להלביש את צ'יו באוברול א-סימטרי או בעליונית משי שקופה, ששניהם יוצרים מראה נינוח אך שיש בו עדיין קריצה נועזת".