>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

האם הייתם שמים את כל הז'יטונים שלכם בבורסת הניחושים של תעשיית האופנה, ומהמרים שהתאומות אשלי ומרי קייט אולסן יגברו על מעצבים כמארק ג'ייקובס או ג'ק מקולו ולזארו הרננדז מהמותג פרואנזה סקולר, ויקטפו את התואר המעצבות הטובות של השנה בתחום בגדי הנשים של ה-CFDA? זה בדיוק מה שקרה אמש בטקס, שהתקיים באולם לינקולן סנטר במנהטן. התאומות לבית אולסן חזרו הביתה עם פסלון מנצנץ, המציב בפסגה את מותג האופנה The Row שהקימו בשנת 2006. למרות התדמית שלהן כנערות חומרניות, המבלות יותר על השטיח האדום מאשר באטלייה בית האופנה שלהן, המותג בעיצובן הפך לחביב בקרב הציבור הרחב ומבקרי האופנה, בזכות קווי עיצוב מעודנים וחומרים איכותיים.

וויליאם ריד. זכה בפרס מעצב בגדי הגברים  (צילום: gettyimages)
וויליאם ריד. זכה בפרס מעצב בגדי הגברים (צילום: gettyimages)

השנה התקיים הטקס בצל חגיגות היובל למועצת המעצבים האמריקאים (ה-CFDA), מהארגונים הבולטים והחשובים בעולם ובאמריקה בפרט, שבראשו ניצבת מעצבת האופנה דיאן פון פירסטנברג. היה מצופה מטקס המציין 50 שנות אופנה אמריקאיות להיות חגיגי מהרגיל, אולם רשימת הנעדרים ממנו היתה גדולה, כולל המעצבת היפנית ריי קוואקובו מהמותג האוונגרדי קום דה גרסון, שוויתרה על מעמד קבלת פרס המעצבת הבינלאומית (מעין הוקרה על מפעל חיים) בשל לוח זמנים צפוף, והשחקן ג'וני דפ, שנבחר כאייקון האופנה של השנה.

טבית'ה סימונס, זוכת פרס סברובסקי למעצבת האקססוריז, עם קארן אלסון  (צילום: gettyimages)
טבית'ה סימונס, זוכת פרס סברובסקי למעצבת האקססוריז, עם קארן אלסון (צילום: gettyimages)

את הפרסים של השניים ניגש לקבל בשמם חברם הקרוב, במאי הקולנוע ג'ון ווטרס. את התחושה המעיבה קמעה, הצליח להפיג בהומור מנחה הערב סת' מאיירס, שעלה לבמה בשמלת תחרה שחורה ושקופה של המותג קום דה גרסון, אותה לבש ג'ייקובס לערב הפתיחה של המטרופוליטן בניו יורק בתחילת החודש שעבר. השמלה, אגב, הפכה מאז לסולד אאוט.

מנחה הערב סת' מאיירס בשמלת התחרה של קום דה גרסון (צילום: gettyimages)
מנחה הערב סת' מאיירס בשמלת התחרה של קום דה גרסון (צילום: gettyimages)

על אף חשיבותו הגדולה של הטקס, שנחשב בחוגי האופנה כמקבילה לתחרות האוסקר, רשימת הזוכים השנה מצביעה על בחירות אמיצות ולא צפויות. בניגוד לשנים קודמות, בהן קטפו את הפרסים מגה מעצבים כמו אלכסנדר וואנג ומארק ג'ייקובס, השנה הוענקו הפרסים לשמות מוכרים פחות, אך לא פחות חשובים ופורצי דרך. את פרס בגדי הגברים לקח השנה המעצב וויליאם ריד, ואת פרס מעצב האביזרים קיבל ריד קראקוף, שגבר על מעצבי המותג פרואנזה סקולר ועל המעצב אלכסנדר וואנג, שהגיע לטקס חבוק בזרועותיה של עורכת האופנה קארין רויטפלד.

טומי הילפיגר. זוכה הפרס על מפעל חיים ע''ש ג'פרי בין  (צילום: gettyimages)
טומי הילפיגר. זוכה הפרס על מפעל חיים ע''ש ג'פרי בין (צילום: gettyimages)

פרסי סברובסקי, המוענקים למעצבים המבטיחים של אמריקה, היו מפתיעים פחות. הפרס למעצב בגדי הנשים של השנה ניתן למעצב האופנה ג'וזף אלטוזארה, את פרס מעצב בגדי הגברים המבטיח קטף פיליפ לים, ואת פרס מעצב האקססוריז קיבלה טאבית'ה סימונס המוכשרת. יתר הפרסים בערב חולקו למעצבים ותיקים ונודעים. את הפרס על מפעל חיים ע"ש ג'פרי בין העניקה אנה ווינטור למעצב האמריקאי טומי הילפיגר. הפרס הבינלאומי הוענק, כאמור, לריי קאווקובו, ופרס המדיה הוענק לבני הזוג סקוט שומאן מהבלוג The Sartoralist והבלוגרית הצרפתייה גארנס דורה, בעלת הבלוג המצליח הנושא את שמה. שניהם נחשבים לחלוצים בתחום הבלוגים בתעשיית האופנה, ולמובילים בתחומם.

אנה ווינטור. אף טקס לא שלם בלעדיה (צילום: gettyimages)
אנה ווינטור. אף טקס לא שלם בלעדיה (צילום: gettyimages)

בין האורחים והאורחות שפקדו את הטקס, בלטו דוגמניות ושחקניות עם אספירציות אופנתיות, כמו קייט בוסוורת', שהגיעה צמודה לג'וזף אלטוזארה, ודקוטה פנינג, שהופיעה חבוקה בזרועותיהם של הרננדז ומקולו מפרואנזה סקולר. בין הדוגמניות בלטו קרולינה קורקובה, ג'סיקה סתאם ואריזונה מיוז.

ריד קראקוף. זוכה הפרס למעצב האביזרים  (צילום: gettyimages)
ריד קראקוף. זוכה הפרס למעצב האביזרים (צילום: gettyimages)

על אף שלא היו מועמדים באף קטגוריה, מעצבים רבים כמו ג'ייסון וו, מייקל קורס, דונה קארן, קנת' קול, זאק פוזן ופראבל גרונג הגיעו לפרגן לקולגות. יפה מצדם.