>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

"אני יודעת שפרחה היא מילת גנאי, ובכל פעם שאני שומעת אותה או נתקלת בה אני מרגישה צביטת כאב. אני תמיד רואה אותך, פרחה, אישה מרוקאית, עומדת נבוכה מולי ומאחורי גבך מנצנץ פרצופו המכוער של האספסוף הישראלי, הריקני והיהיר, שלקח את שמך כדי להלעיג בו על בנותיי ועל נכדותייך, שלקח את שמך היפה והפך אותו לשם נרדף לבחורה המונית, שלבה גס, שמתלבשת באופן לא מנומס. בחורה מזרחית". המילים האלו נכתבו לפני שלושה עשורים על ידי ד"ר ויקי שירן ז"ל, סוציולוגית ומשוררת, במסגרת המדור "מלחמת האליטות", שפרסמה בשנות ה-80 במקומון ידיעות תל אביב. שנים מאוחר יותר פרסם גם המשורר סמי שלום שטרית את השיר "פרחה שם יפה" (מתוך הספר "שירים באשדודית") על בחורה מרוקאית שהוריה נתנו לה את השם פרחה. השיר נחתם במילים "פרחה שם יפה". על אף הניסיון להציע תיקון תדמיתי לנשים המרוקאיות שנולדו עם השם פרחה (שפירושו בערבית הוא יפה) והפכו למקור ללעג בחברה הישראלית, נדמה כי מחוץ לגבולות ספרי השירה ומסדרונות האקדמיה, הפרחה הישראלית המצויה חיה ובועטת על פי הסטריאוטיפים הישנים.

שיר ישר מה''יפה והחנון''. הפרחה הישראלית המצויה חיה ובועטת (צילום: דביר כחלון)
שיר ישר מה''יפה והחנון''. הפרחה הישראלית המצויה חיה ובועטת (צילום: דביר כחלון)

בעונה השלישית של סדרת הקאלט הטלוויזיונית "היפה והחנון", שעלתה בשבוע שעבר בערוץ 10, חזרה הפרחה להיות "יפה". בניגוד לחנון המכוער והאינטליגנט, ה"יפה" על פי ערוץ 10 היא בעצם אותה בחורה קלת דעת וטיפשה, שלבושה חשוף והמוני, דיבורה גס והידע הכללי שלה אפסי. מדובר בבנות שיושבות בול על משבצת הפרחה הישראלית הממוצעת, שכבר מזמן חורגת מגבולותיה הישנים כבחורה מזרחית ממעמד סוציו אקונומי נמוך. על המסך, עוד יותר מאשר במציאות, משמרים את התדמית שלה כאישה וולגרית, זולה וצעקנית, אל מול החנון המלומד והשקט, והכלי העיקרי להמחשת הסטריאוטיפים – מראה חיצוני, קרי בגדים, איפור ושיער.

רגע לפני שאתם מתמכרים לעונה החדשה של הסדרה, הנה כל מה שלמדנו מהפרק הראשון על הפרחה הישראלית מודל 2012.

סיון יזדי מ''היפה והחנון''. הפרחה חזרה להיות ''יפה'' (צילום: דביר כחלון)
סיון יזדי מ''היפה והחנון''. הפרחה חזרה להיות ''יפה'' (צילום: דביר כחלון)

1. הלבוש. פרחות כבר מזמן לא לובשות רק מיני וחולצות בטן מהבסטות של שוק הכרמל. סיבוב אחד במרכז הקניות שוסטר ברמת אביב גימל מוכיח כי כיום ישנן לא מעט פרחות עם כסף, שמוכנות לשלם על המראה שלהן ביוקר. תג המחיר אולי שונה, אבל הסגנון זהה. תמיד על הקצה, תמיד צורם ברשתית של העין. היפות של "היפה והחנון" מדגימות את זה באופן מעורר התפעלות: תמיד עם הבגד הכי קצר, הכי חשוף, הכי צמוד והכי צבעוני. או כפי שהיטיבה לתאר סתיו בפורום הצעירות Shin1: "כמו שראיתי ביום העצמאות במילניום (מועדון שפרחות מחבבות במיוחד, א"י) - חצאית מיני בגזרה גבוהה, שמכסה יותר מהבטן מאשר מהתחת, ואולי חולצה סטרפלס סופר צמודה, שגם כן חושפת יותר משמסתירה".

2. העקבים. הפרחה העכשווית כבר מזמן זנחה את הפלטפורמה מהניינטיז לטובת נעליים מתוחכמות בכאילו, עם שילובי צבעים בוהקים, שיבוצי אבנים במינון לא מבוקר, עקבים מוזהבים וסגנון עם נוכחות, כך שחלילה לא תפספסו אותן רוקעות בעקביהן כל הדרך לחתונה של החברה הכי טובה ב"אבניו". מותגים אהובים: גזית, ג'וזף ודיסקו רוסו, שמציעים נעליים מצועצעות עם עקב של 10 ס"מ ומעלה. מעוטות היכולת יסתפקו בשני זוגות ב-99 שקל ברשת טו גו.

''היפה והחנון''. מימין: סיון יזדי, ויקטור צוויג ודניאל יוסף (צילום: דביר כחלון)
''היפה והחנון''. מימין: סיון יזדי, ויקטור צוויג ודניאל יוסף (צילום: דביר כחלון)

3. האיפור. "דלית, תמיד עם פן בתיק" מסתמנת כבר בתוכנית הראשונה כ"ליטל סמדג'ה, סלב בבאר שבע" החדשה. אוסף הציטוטים המרהיב שניפקה כבר בפתיחת הסדרה, הפכו במהרה לציטוטים שגורים בפי מעריצי התכנית. כיתר היפות, גם היא לעולם לא תיתפס, חיה או מתה, כשהיא לא מאופרת בצבעי העונה הלוהטים. "אני וליפסטיק החברים הכי טובים", היא אומרת. "יש לי את כל הצבעים: ורוד מסטיק, ורוד חזק, ורוד בהיר וורוד פחות חזק. כל הגוונים". ככה זה, כשהחיים שלך ורודים כמו בלון של בזוקה, אין לך הרבה מקום לדאגה.

4. השיער. שיער הוא חלק בלתי נפרד מאישיותן של היפות בתוכנית והפרחות ככלל. "סיגל, בלונדינית מ-2007" ו-"דלית, תמיד עם פן בשיער" הן רק שתי דוגמאות בולטות להתעסקות האובססיבית של הבנות בפריזורה שלהן: רובן בלונדיניות, כמעט כולן עם שיער מוחלק ומטופל. "השיער שלי לא חלק. הוא גלי. הוא נורא גלי. אין מצב שיתפסו אותי בלי פן", אומרת דלית, המצוידת בתוספות שיער ובפוני שמסתיר את הגבות. לידה אביבית בר זוהר נראית כמו בחורה עם שיק צרפתי. אז נכון, מראה השיער הוא עניין מאוד חשוב גם לבחורות חכמות, אבל רק אצל הפרחה מדובר בנושא הכי חשוב על סדר היום.

דנית פוני מ''היפה והחנון''. משקיעה שעות בטיפוח הגוף (צילום: דביר כחלון)
דנית פוני מ''היפה והחנון''. משקיעה שעות בטיפוח הגוף (צילום: דביר כחלון)

5. הציפורניים. ציפורניים מטופחות ובריאות זה חשוב. אפילו חשוב מאוד. אבל מה קורה כשבמקום ציפורניים צומחים לך טפרים ארוכים ומחודדים + צבעי ניאון בוהקים + אבני סברובסקי בקצוות + (במקרים קשים במיוחד) חישוק מתכת המושחל בסוף הציפורן? נדמה כי בסלוני היופי אין גבול להמצאות, ובמקרה של פרחות מצויות, כל המרבה הרי זה משובח. אה, ותיזהרו מלהעיר להן משהו לא במקום על ההגזמה. זה עלול להיגמר בשריטה.

6. השיזוף. אבולוציית השיזוף של הפרחה המצויה התפתחה יחד עם תעשיית הקוסמטיקה העולמית. בשנות ה-80, למשל, זיהית פרחה על חוף הים לפי הברק של שמן התינוקות בו משחה את עצמה כעוף לשבת. בשנות ה-90 היא התמכרה לשמן גזר שהעניק לה טוויסט כתמתם; ובעשור האחרון תוכלו לראות אותן מטגנות את עצמן לדעת תחת מכונות השיזוף במכונים. מצד שני, הפרחה לא תוותר כך סתם על בילוי על חוף הים. אחרת, איפה תוכל לחבור אל הערס המצוי למשחק מטקות קולני בדיוק מעל הראש שלך, בזמן שאת קוראת ספר ונהנית מרחש הגלים?

נטלי אולייניק מ''היפה והחנון''. מלכת חיי הלילה של באר שבע (צילום: דביר כחלון)
נטלי אולייניק מ''היפה והחנון''. מלכת חיי הלילה של באר שבע (צילום: דביר כחלון)

7. הלקסיקון. קשה להתעלם מהעילגות והטמטום של היפות בסדרה. הן לא יודעות מי זה ברק אובמה, או איפה ממוקמת מדינת ישראל על הגלובוס, ומאמינות שתל אביב היא בירתנו. כשצופים בשיר הבלונדינית מספרת על "צירוף המקרים המגניב" בין רצח רבין לכיכר רבין – קשה להחליט אם לצחוק או לבכות. אלא שמטבעות הלשון של הפרחה הן כבר נושא שחוק (ע"ע לימור של אורנה בנאי). מה שמעניין בדיבור של הפרחה העכשווית הוא דווקא האופן שבו היא כותבת אותו. עדויות לכך ניתן למצוא בערימות ברשת, שם תזהו את הפרחה המצויה לפי חיבתה היתרה לסימני קריאה (!!!111) וקיצורים שונים ומשונים בסגנון "מ'תומרת??". אליעזר בן יהודה ממשיך להתהפך בקברו.

8. הטעם המוזיקלי. לרוב ים תיכוני. "היפה והחנון" נתנו בהן סימנים. כל הבנות, ללא יוצא מן הכלל, ציינו את הזמרים האהובים עליהן: אייל גולן, מושיק עפיה, משה פרץ, רינת בנאי ועוד.

9. האג'נדה. מצטערים, אג'נדה זה למכוערות.