>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

קדחת האולימפיאדה לא פוסחת גם על מגזין האופנה הפופולרי בעולם. על שער גיליון יוני של ווג אמריקה מככבים חבוקים בבגדי ים שלושה מהספורטאים הבולטים של נבחרת ארצות הברית במשחקים האולימפיים, שיפתחו בעוד כחודשיים בלונדון: הטניסאית הנודעת סרינה וויליאמס, השחיין ראיין לוכטה ושוערת נבחרת הכדורגל של ארצות הברית הופ סולו, שמחזיקה בתואר סמל סקס אמריקאי. על כריכת המגזין נראים שלושתם חטובים, ויטאליים, שריריים, מחייכים, בריאים ויפים, ונדמה כי עורכת המגזין, אנה ווינטור, לא היתה יכולה לבקש תצלום מושלם מזה כדי לציין הן את האולימפיאדה הקרבה והן את השקת אמנת "המראה הבריא" של עורכי הווג ברחבי העולם. כזכור, בתחילת החודש חתמו 19 עורכות המהדורות של המגזין בעולם, כי הן מתחייבות ללהק לצילומי המגזין דוגמניות מעל גיל 16 המשדרות מראה בריא, שאינו שדוף או חולני. בפועל, הבחירה לפצוח בגיליון ראשון עם ספורטאים ולא עם דוגמנית כנהוג, נראית כמו התחמקות אלגנטית של ווינטור מציות לחוקי אידיאל היופי החדש, שהיא עצמה ניסחה.

חשיפת מדי נבחרת אוסטרליה (צילום: gettyimages)
חשיפת מדי נבחרת אוסטרליה (צילום: gettyimages)

הגיליון החדש, שיגיע בעוד כשבוע לדוכנים, נחשף כיומיים לאחר הינתן האות לפתיחת המשחקים האולימפיים - הדלקת הלפיד האולימפי ביום חמישי האחרון באתונה. משם יעשה הלפיד את דרכו ללונדון, אל האצטדיון האולימפי בערב הפתיחה, 27 ביולי. מי שזכה להוביל את המסע הוא השחיין היווני ספירוס גיאניוטיס, לבוש בבגדי הנבחרת האולימפית של ארצו - עליונית לבנה עם פסי זהב ולוגו המשחקים האולימפיים רקום בזהב. מנגד, עשרות הרקדנים והרקדניות באירוע הדלקת הלפיד עטו תלבושות פולקלור יווניות ושמלות הלניסטיות. היוונים, כך נראה, לא מפספסים אף הזדמנות להפגין חוש אופנתי. בטח בימים בהם המצב הכלכלי במדינה נמצא עמוק באדמה.

סטלה מקרטני בחשיפת מדי נבחרת אנגליה (צילום: gettyimages)
סטלה מקרטני בחשיפת מדי נבחרת אנגליה (צילום: gettyimages)

ההכנות לאולימפיאדה הקרובה כבר בשיאן. מרבית הנבחרות עסוקות בהכנות אחרונות למשחקים, וגם בצילומי תדמית מחמיאים, כשהם לבושים במדי הנבחרת החדשים. בכל מדינה נקרא אל הדגל מעצב מקומי שהפך לסמל לאומי - ראלף לורן לארצות הברית, ג'ורג'יו ארמאני לאיטליה וסטלה מקרטני לממלכה הבריטית. אולם ברוב המדינות נתפרים המדים על ידי נותני חסות מקומיים, כמו בישראל. אצלנו, על מדי הנבחרת אמונה חברת קסטרו, המעצבת ומייצרת אותם ללא תמורה כספית, ובשלב זה, מסיבה לא ידועה, מסרבת לחשוף את המדים שיצרה.

אנדראה קסארה במדי נבחרת איטליה לאולימפיאדה (צילום: gettyimages)
אנדראה קסארה במדי נבחרת איטליה לאולימפיאדה (צילום: gettyimages)

כך או כך, תעשיית האופנה הבינלאומית כבר רוחשת סביב שתי קולקציות מרכזיות: האנגלית והאוסטרלית. את האחרונה יצר מעצב האופנה האוסטרלי דניאל בראקן, שסיפר בריאיון ל-USA Today כי היא משלבת בין "מורשת לבין העתיד". וכשהוא מדבר על מורשת, הוא לא מדבר על זו של האבוריג'ינים, ילידי המקום, אלא דווקא על השיק הקולוניאליסטי של הבריטים שהגיעו אל היבשת הרחוקה. הלבוש הרשמי שעיצב בראקן לנבחרת הורכב ממכנסיים או חצאית לבנים, ז'קט ירוק עם הכיתוב London 2012 רקום בזהב על כיסו, עניבה שחורה לגברים ומטפחת בצהוב ושחור לנשים. במבט ראשון מזכירים המדים את מדי נבחרת אוסטרליה במשחקים האולימפיים שנערכו בסידני בשנת 2000, אך במבט נוסף הם מזכירים מדי פנימייה אנגלית קשוחה.

הקולקציה שיצרה מקרטני הבריטית, זכתה למסע יחסי ציבור הדרגתי וממושך בשנה האחרונה, הודות לשיתוף הפעולה הוותיק שלה עם חברת אדידס, נותנת החסות הראשית לנבחרת. המדים הייצוגיים של השחקנים אומנם טרם נחשפו, אך מבגדי הספורט עצמם ניכר כי הנבחרת של אנגליה הבטיחה לעצמה נוכחות אופנתית באולימפיאדה. מקרטני שיחקה עם דגל היוניון ג'ק של אנגליה, שינתה את הפרופורציות שלו ויצרה חיתוכים ושילובי צבעים. במערכת לבוש הדוקה של מתעמל קרקע, למשל, היא יצרה מכנסיים ארוכים עם רקמת הלוגו, וגופייה שמורכבת משלושה שטחי צבע - חלק תחתון כחול, רצועה לבנה בקו החזה ושתי כתפיות אדומות. בצדי הגופייה, ממש על קו הצלעות, יצרה המעצבת דימוי גרפי של משולשים, הלקוחים מתוך הדגל האנגלי.

אל מול פרץ הצבעוניות שהפגינה מקרטני, מפתיע לגלות את הנבחרת האיטלקית הפיינשמקערית, שתגיע ללונדון בתלבושת סולידית של שחור ולבן, בעיצובו של ג'ורג'יו ארמאני בשיתוף עם חברת ריבוק, תחת המותג EA7. האאוטפיט הנקי למראה כולל מכנסיים שחורים וחולצה לבנה, ממש כמו יום עבודה במשרד, רק הפעם מבדים קלילים ונושמים. בנוסף, עיצב ארמאני לנבחרת חולצות פולו בצבעי הדגל, כפי שדגמן שחקן נבחרת כדור המים האיטלקית מתיאו איקרדי בטקס חשיפת הקולקציה.

השימוש בצבעי הדגל הוא מוטיב חוזר אצל חלק גדול מהנבחרות, ביניהן גם זו שעיצב ראלף לורן לנבחרת האמריקאית, בצבעי כחול-אדום-לבן, כמובן. וכמו אצל ארמאני ו-EA7 או מקרטני ואדידס, גם אצל לורן המשחק לא מסתיים בכפר האולימפי. בכל המקרים נוצרה גם קולקציה אולימפית מסחרית, המוצעת לקהל הרחב. באתר האינטרנט של לורן, שמוקדש בימים אלו ברובו הגדול לקולקציה האולימפית החדשה, ניתן לרכוש חולצות פולו בסגנון הנבחרת, עם הכיתוב USA ולוגו הפולו, או חולצות טי עם הכיתוב London 2012 ודגל ארצות הברית לצד דגל בריטניה. אולם עם כל הכבוד לרוח הספורטיבית של לורן, הקולקציה שיצר המעצב הכל-אמריקאי מריחה מלאומיות יתר. וכך גם במקרה של המדים המקסימים שעיצבה סדלה מארלי, בתו של בוב מארלי, לנבחרת ג'מייקה, יחד עם חברת פומה. בקרוב בחנויות.

בגרמניה, לעומת זאת, החליטו להניח לצבעי הדגל לטובת קולקציית ספורט-אלגנט צבעונית וקלילה. המעצבת הגרמנייה סוניה בוגנר ושוב, חברת אדידס, יצרו קולקציה בצבעוניות מתוקה של תכלת, ורוד בזוקה, שחור ולבן. הז'קטים המחויטים עשויים מניילון, ובכך שומרים על המראה הספורטיבי המתבקש.

ועדיין, מדינות רבות טרם חשפו את מדי הנבחרת שלהן, חלקן ודאי שומרות אותם כהפתעה לערב הפתיחה החגיגי, חלקן הציגו רק חלקים מתוך הקולקציה. למשל, נבחרת הונג קונג, שחשפה רק את המדים הרשמיים, בעוד ביפן הציגו רק את מדי נבחרת התעמלות הקרקע. אולם ממה שכן נחשף לציבור עד כה, עושה רושם שבפני חברת קסטרו ניצב אתגר לא קטן בהבלטת ישראל על המסלול החגיגי בלונדון. ב-27 ביולי, כך נראה, תתקיים בלונדון תצוגת האופנה הכי חמה של הקיץ הקרוב.