>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

ל-Xnet נודע כי בית האופנה הצרפתי הרמס עומד לפתוח חנות מותג ראשונה בישראל. החנות תמוקם בכיכר המדינה בתל אביב ותצטרף לחנויות נוספות של מותגי יוקרה במתחם הקניות היקר במדינה, ביניהן גוצ'י, ברברי ולואי ויטון (שעומדים לפתוח חנות שנייה בישראל, בקניון רמת אביב).

חברת הרמס נמצאת בימים אלה במגעים עם מספר גורמים בישראל, ביניהם המעושרת ניקול ראידמן, שפתחה לפני פחות משנה בוטיק מפואר בכיכר, המשתרע על פני שלוש קומות עם מותגים דוגמת מוגלר, ז'אן פול גוטייה ולה פרלה. ראידמן מסרה הבוקר כי "בשלב זה אין תגובה".

גורם נוסף הנמצא במגעים עם הרמס הוא איש העסקים בני מורן, הבעלים של חברת העיצוב רנבי, המייבאת ארצה מוצרי טקסטיל וכלי בית של מותגי על כארמאני קאזה, קנזו, אטרו והרמס. רנבי הוא שחקן ותיק בשוק היוקרה הישראלי והוא מחזיק בשתי חנויות בתל אביב: חנות דגל ברחוב הרצל וחנות בוטיק יוקרתית בכיכר המדינה. מחברת רנבי אישרו כי מתקיימים מגעים בינם לבין חברת הרמס.

קולקציית סתיו-חורף 2012-13 של הרמס (צילום: gettyimages)
קולקציית סתיו-חורף 2012-13 של הרמס (צילום: gettyimages)

הרמס נוסדה בשנת 1837 והיא מחברות האופנה החזקות, הוותיקות והחשובות בעולם, המהווה תו תקן לאיכות ולסגנון. החנות הישראלית המתוכננת של הרמס היא צעד חשוב נוסף בתהליך התחזקותה של כיכר המדינה כמרכז למותגי יוקרה, והשמועות אודות הפתיחה המתקרבת מעוררות תקוות רבות בקרב בעלי העסקים הוותיקים בה. מאידך, מספר בעלי חנויות באזור נשמעים מעט ספקנים בכל הנוגע לעלייתו של המותג ארצה, בעיקר בשל מחיריו הגבוהים. אחרי הכול, כמה נשים בישראל יכולות ומוכנות להיפרד מ-5,000 אירו לתיק של הרמס מדגם בירקין, שמחירו יכול להאמיר גם ל-80 אלף דולר! רק לשם השוואה, מחירו הממוצע של תיק במותגי יוקרה כגוצ'י או לואי ויטון הוא כ-2,000 אירו. כל זה לא מונע מידוענים בארץ ובעולם להתהדר בתיק בירקין החלומי, ביניהם גם מיקי בוגנים והשחקנית ומעצבת האופנה דורית (דודו) בר אור. כך או כך, בשלב זה עדיין לא ברור באיזו קונסטלציה עסקית תופעל החנות, האם באמצעות זכיינות ישראלית או כחנות מותג בינלאומית. גם גודלה של החנות וסוג הפריטים שיימכרו בה, אקססוריז בלבד או גם תיקים ובגדים, עדיין לוט בערפל.

גלית לוי. מגיעה לכיכר המדינה (צילום: גיא כושי )
גלית לוי. מגיעה לכיכר המדינה (צילום: גיא כושי )

הרנסנס הנוכחי של כיכר המדינה מתרחש חרף המחאה החברתית של הקיץ האחרון והמשבר הכלכלי שפקד את תעשיית האופנה המקומית בשנה החולפת. בעוד מעצבי אופנה ישראלים סוגרים חנויות, בכיכר משדרים עסקים כרגיל ויתרה מכך - בשנה האחרונה ניכרת במתחם מגמת צמיחה ושגשוג, נוכח פתיחתן של שלוש חנויות מונו-בראנד בולטות של המותגים בוס, זאדיג & וולטייר וברברי, בנוסף לחנות הבוטיק המפוארת של ניקול ראידמן. לדברי מספר בעלי בוטיקים בכיכר, המחאה החברתית לא השפיעה על ההכנסות ממכירות, וגם הפגנת המיליון שהתקיימה בטבורה של הכיכר בספטמבר האחרון, לא גרמה ללקוחות העשירות להצניע לכת. ההפך הוא הנכון – מסתבר שבישראל של 2012 ישנם לא מעט אנשים שמוכנים לשלם 15 אלף שקל ויותר בעבור תיק ממותג אחד.

השינויים הנוכחיים בכיכר לא מסתכמים רק בכניסתו של המותג הרמס ארצה. ל-Xnet נודע כי גם חנות של המעצב ג'ורג'יו ארמאני צפויה להיפתח בכיכר, במבנה ששימש בעבר את בנק הפועלים, ובה יימכר הקו Armani Collezioni. ארמאני חוזר לכיכר לאחר שלפני כשנתיים נסגרה חנות המותג אמפוריו ארמאני שהפעילה משפחת פולק. מקבוצת אירני, המחזיקה כיום בחנויות ארמאני בישראל, נמסר כי החנות העתידית אינה בבעלותם.

קולקציית סתיו-חורף 2012-13 של הרמס (צילום: gettyimages)
קולקציית סתיו-חורף 2012-13 של הרמס (צילום: gettyimages)

כמו כן, ביום חמישי הקרוב צפויה להיפתח חנות חדשה נוספת של המעצבת הישראלית גלית לוי, תחת השם GLV - משחק מילים בין ראשי התיבות של השם גלית לוי לראשי התיבות של העיר תל אביב. בחנות יימכרו שמלות ערב, בגדי ים, הלבשה תחתונה וקו אקססוריז - כולם בעיצובה של לוי. בנוסף, לפני מספר שבועות התרחב בוטיק אמור הוותיק של דנה אונגר בר דיין ומירי חבס, עם חלל נוסף ומספר מותגים נוספים, ביניהם נורמה קמלי וקרל לגרפלד.

למרות האופטימיות העולה מהמתחם העשיר, בעלי החנויות מתלוננים על חזות הכיכר ועל ההזנחה של עיריית תל אביב בכל הנוגע לשיפוץ המתחם. לפני כחמישה חודשים התאגדו 140 בעלי העסקים בכיכר, ביניהם גם 90 חנויות האופנה הפועלות בו, ביוזמתו של נציג בעלי העסקים בכיכר, מר דודי געש. אחת הפעילויות הראשונות המתוכננות היא תצוגת אופנה משותפת של מספר חנויות, בהפקתה של סמדר גנזי. בשיחה עמו סירב געש להתייחס לתצוגה המתוכננת ומסר כי "בימים אלו אנו מנסים למתג את הכיכר כמרכז קניות יוקרה באמצעות לוגו והקמת אירועים. בנוסף, אנחנו פועלים מול העירייה לשיפור התשתיות של הכיכר".