כשאנו ממששות מכנסי ג'ינס כחולים ועבים, הבד היציב לא מסגיר את מקורו בפרח הכותנה הלבנבן, הרך כענן. פעם, בימי הביניים, חשבו שצמח הכותנה מפיק כבשים קטנות במקום פרחים, ועליהן גדלה הפלומה הרכה שהופכת לסיבים הצמריריים. קשה היה להאמין שעולם הצומח יכול ליצור חומר כה רך וכה דומה לפקעות צמר, בלי עזרת בעלי חיים נושמים ושעירים. הרי עד היום אנחנו קוראים לכדורי כותנה "צמר גפן".

  (צילום: בלוג מסעות)

בעינינו כותנה קשורה בעיקר לעולם הבדים, אולם לצמח יש שימושים רבים אחרים: מהזרעים מפיקים שמן מאכל, מהסיבים יוצרים נייר, העלים משמשים בהכנת אבק שריפה, והשאריות משמשות לדישון. אך נתמקד בבדים. אנשים לבשו כותנה מאז העת העתיקה – ממסופוטמיה ועד פרס, מהודו ועד אמריקה. בארצות הברית הפכה במאה ה-18 קטיפת הכותנה למנוע הכלכלי של מדינות הדרום ולסמל של תעשיית סחר העבדים.

  (צילום: בלוג מסעות)

מאז שאריגי הכותנה הראשונים נארגו בהודו ובמצרים לפני כחמשת אלפים שנה, הידע הטכני הזה נפוץ לכל עבר ממש: מאריגי בטיסט דקיקים שנפוצו במצרים ובהודו ועד ליריעות הכותנה הגסות והעבות ששימשו לריהוט בפרס וגם למכנסי הפועלים הנודעים של חלוצי ארצות הברית, שקיבלו את שמותיהם מערי המקור האירופאיות בהם נארגו: "דנים" (De Nimes) מהעיר נים בצרפת, ו"ג'ינס" משמה הצרפתי של העיר גנואה (Gene) באיטליה.

  (צילום: בלוג מסעות)

לאורך ההיסטוריה, מסעות הכותנה ברחבי העולם מוכיחים שרבים גילו את החיוניות, הפשטות והיופי של הסיב החזק והעמיד. עד היום, סיבי הכותנה נארגים בשיטות שונות ומגוונות, והופכים לבדי וואל ודריל, דנים וקורדרוי. לעומת ההיסטוריה הארוכה והעשירה של הכותנה, האריגים הסינתטיים, שנוצרו לראשונה רק לפני כחצי מאה, מהווים תחרות חדשה מאוד. נראה שמגוון השימושים של הכותנה מאפשרים לה בינתיים לשמור על יתרון יחסי, גם אם מגדלים רבים פנו לשימוש בהנדסה גנטית כדי ליעל ולהוזיל את הייצור.

  (צילום: בלוג מסעות)

לכותנה יש גם היבט כלכלי חשוב: עבור מדינות ייצור הכותנה כמו סין, הודו, ארצות הברית, מצרים ואוזבקיסטן, מדובר בנתח חשוב של הכלכלה הלאומית. שינויים אקלימיים ופוליטיים בשנה האחרונה הובילו לעלייה ניכרת במחירי הכותנה ברחבי העולם, בעיקר בשל כישלון התוצרת החקלאית בסין והודו. לכן יש קשר הדוק בין הגשם בהודו לבין מחיר מכנסי ג'ינס על הקולבים ברחבי העולם!

  (צילום: בלוג מסעות)

בעינינו, כל לובשי הכותנה לאורך ההיסטוריה – מראשית ימיה בהודו ועד תקופתנו – הם מקור להשראה. אם זה התאים למחפשי הזהב בערבות ארצות הברית ולעודרי אדמת ארץ ישראל ביישובי החלוצים – זה טוב גם בשבילנו! בעוד הפועלים עדרו, הנערות לבשו שמלות כותנה תפוחות ואלגנטיות באנגליה של ג'יין אוסטן, והסולטאנים לבשו שמלות כותנה רקומות בטורקיה, כך שכל אחד יכול לבחור בעקבות מי להתלבש. המגוון העצום שמציעה הכותנה יוצר עולם שלם של אפשרויות, הנובעות מצמח אחד.

  (צילום: בלוג מסעות)

מי שלובשת כותנה היום, לא רק מבטאת הצהרה אופנתית או בחירה כלכלית, אלא גם הכרה בהיסטוריה העשירה של הטכנולוגיה והידע האנושיים. מחזור החיים של הכותנה הוא כמעט נצחי: כשחולצת הכותנה הישנה שלנו מתפוררת, אנו מוסיפים אותה לתערובת הקומפוסט המשמשת לדישון הגינה. אולי שאריות הכותנה המתפוררות יסייעו לפרחי כותנה חדשים לצמוח, כמו פריחת ירח לבנה וצמרירית.