>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

"כבחורה חולה, לפי דנה פרימן, מכיוון שאינני צנומה ושדופה או עם גזרה 'מושלמת' אני מעוניינת להעלות כאן כמה תהיות, האם השחצנות הפכה לתכונה אהודה ומקובלת בקרב תעשיית האופנה או מי שרוצה יח"צ בארץ הזאת? מי את שכולן אמורות לקנא בך לעזאזל? מה זו גזרה מושלמת? מי נתן לך או לכל הדוגמניות במידה 0 תו תקן שלמות? מי אלה הבהמות הממורמרות שאת מדברת אליהן ואיך את מעיזה לבקש הערות פחות סקסיסטיות כשאת עומדת בראש אמירות מבחילות וממדרות כאלה כלפי נשים?" כתבה הדוגמנית למידות גדולות ריי שגב בבלוג שלה.

יממה לאחר שפורסמה ב-Xnet שערוריית הפייסבוק שיצרה היחצנית והדוגמנית דנה פרימן כשכתבה "אני אוהבת אנשים צנומים או אתלטיים עם גזרות מושלמות – שומן זה עידוד למחלה וחוק הפוטושופ יחד עם כל הממורמרות והלא מרוצות מעצמן יכולים לקפוץ לי. נמאסתן, ממורמרות, הקנאה העבירה אתכן על דעתכן" – החליטה שגב להגיב באופן פומבי לטענות שהועלו כנגד הנשים המלאות.

ריי שגב בהפקת אופנה של מגזין ''מנטה'' (צילום: אוהד רומנו)
ריי שגב בהפקת אופנה של מגזין ''מנטה'' (צילום: אוהד רומנו)

"אני תמיד מגיבה", אומרת שגב בראיון ל-Xnet. "גם כשקרל לגרפלד אמר שהקונספט של בחורות מלאות לא עובד וציין את המרמור שלהן, הגבתי בפוסט ארוך. במקרה הזה, רציתי להגיב לבחורה שנמצאת בתוך התעשייה המקומית שלנו. נמאס לי להיות פוליטיקלי קורקט". בהמשך הפוסט שלה, שגם הועלה כמובן לפייסבוק, כותבת שגב: "כשמדברים על משטור הגוף ושלטון הרזון בעולם האופנה, ישר מאשימים את ההומואים שמכתיבים אופנה אנדרוגינית ונטולת סממנים נשיים ושופעים. בזאת ניתן לראות הוכחה שהמשטור הזה הוא נחלתן של נשים אפילו יותר".

פרימן טוענת שיש כעת רדיפה של נשים רזות מטבען. את לא מרגישה מעט אמפתיה לתופעה? הרי נשים מלאות טוענות כבר שנים שיש ציד מכשפות נגדן.

"יוצא לי לעבוד עם הרבה דוגמניות, בעיקר רזות, ואני אפילו מתחברת איתן ומבינה מאיזה מקום הן מגיעות. הדיסטנס שהיה לי עם בנות כאלה השתנה לאור העובדה שאני הרבה יותר שלמה עם עצמי. אין לי הרבה אמפתיה כי אני מכירה המון בחורות, כולל אני, שמרגישות מידור חברתי ארוך שנים. גם כשהיינו בנות 16 לא מצאנו בגדים מתאימים, זה מידור. אז אולי יש רדיפה אחרי שדופות, אבל הן עדיין יכולות לדגמן, יכולות לשמש אייקון אופנה ואיט גירלס. המלאות, לעומת זאת, תמיד יהיו בדיאטה ויחששו לאכול ברבים".

מה עמדתך כלפי חוק הפוטושופ ומדד ה-BMI לדוגמניות?

"אני חושבת שזה לערבב מים. אני לא חושבת שיש טעם לחוקים האלה, למעט העובדה שהם מעלים את הנושא לשיח ציבורי. הדימוי נשאר דימוי, לא משנה אם יש כיתוב שהדוגמנית עברה ריטוש".

דנה פרימן בקמפיין האופניים של קסטרו. ''אני לא מתיימרת להיות יותר מאחרים, אני לא אומרת שאני מושלמת וכוסית'', אומרת שגב (צילום: דודי חסון)
דנה פרימן בקמפיין האופניים של קסטרו. ''אני לא מתיימרת להיות יותר מאחרים, אני לא אומרת שאני מושלמת וכוסית'', אומרת שגב (צילום: דודי חסון)

הפוסט של שגב לא זכה לכמות התגובות העצומה שלו זכה הסטטוס של פרימן, אולי בגלל שפרימן מחזיקה באלף חברים יותר בפייסבוק ואולי מסיבות אחרות. עם זאת, רוב המגיבים לפוסט של שגב הביעו תמיכה מלאה בדעתה ואף היללו ושיבחו את האומץ שלה. אחת המגיבות כתבה: "לדעתי הבעיה היא לא המשקל אלא הבריאות הנפשית של בחורות מסוימות, זה לא משנה איזה מידה המכנסיים שלך אלא איך את מרגישה עם עצמך. נשים צריכות להתחיל לאהוב את עצמן כמו שהן! וריי, את מושלמת".

הפוסט שלך, בבלוג ובפייסבוק, זכה רק בתגובות אוהדות, בעוד שהסטטוס של פרימן קיבל גם הרבה ביקורות. האם זו לא הוכחה לטענתה של פרימן שיש מרירות כלפי נשים רזות מאוד?

"התגובות האוהדות הן בגלל שאני לא שחצנית, אלא בגובה העיניים. אני לא מתיימרת להיות יותר מאחרים, אני לא אומרת שאני מושלמת וכוסית. טוב לי עם עצמי. עבדתי, ואני עובדת מאוד קשה, לעשות את מה שאני עושה. השימוש של דנה במילים יצר את המרירות".