>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

"לאחר מחשבה רבה הקשורה בשינויים בתעשיית האופנה ובמצב הכלכלי בישראל ובעולם, ובשל סיבות אישיות הקשורות לשהייה מתמשכת מהמתוכנן בארצות הברית, החלטתי בצער רב להפסיק את פעילותו של Maison Rouge בארץ", הודיעה הבוקר המעצבת אלה אייזנברג. רק לפני שבועיים שוחחנו עם אייזנברג על הקשיים והיתרונות שבחיים בחו"ל והחזקת מותג אופנה בישראל, ועתה מגיע מותג בגדי הגברים שלה לסוף דרכו.

אייזנברג, בוגרת שנקר משנת 2000, זכתה להערכה רבה מכלי התקשורת המקומיים על בחירתה הלא שגרתית להתמקד בבגדי גברים אלגנטיים בסגנון אירופאי מהוקצע. לפני שפתחה את Maison Rouge, עבדה כשנתיים כמעצבת במותג כתומנטה, נסעה למילאנו ושם הקימה מותג נשים עצמאי, ולמדה את רזי החייטות הגברית. כששבה לישראל בשנת 2005, לאחר שהשתלמה אצל חייטים שונים, הקימה את המותג המוצלח שפנה לקהל של גברים צעירים ומתוחכמים עם טעם קלאסי. בשנת 2010 עברה עם בעלה לאטלנטה בארצות הברית, אך שמרה על חנות המותג שלה בפרישמן.

"חנות היא דרך מעולה לשמור על קשר עם הקהל שלנו. זה סוג של מקום שתמיד זמין ללקוחותינו הוותיקים והחדשים. אני לא מרגישה שאני צריכה להיות נוכחת בשביל שידעו ש-Maison Rouge ממשיכה להתקיים", אמרה אייזנברג ל-Xnet לאחרונה, אך נראה שהמציאות הלא פשוטה הכריעה גם אותה.

  (צילום: שרה פרוסט)

הפרידה מ-Maison Rouge מצטרפת לשרשרת סגירות של חנויות ומותגים בשוק האופנה המקומי, המצביעה על הקושי הרב של המעצבים הישראלים לשרוד בתעשייה הקטנה והתחרותית. רק לאחרונה נסגרה גם החנות של טובל'ס ברחוב דיזנגוף בתל אביב; מעצבת בגדי הגברים ליאת זרמון הסבה את חנותה לחנות נעליים וממשיכה לעצב בהזמנה אישית בלבד; והמעצבת אניה פליט סגרה את חנותה בכיכר מסריק והעבירה את כל הפעילות לסטודיו ברחוב החשמל. הגל הקודם של סגירת חנויות, שהתרחש לפני פחות משנה, כלל את הפסקת פעילותו של המותג רוס אובטה וסגירת חנות הנעליים אימומה, בוטיק קפה ביזאר, חנותה של המעצבת יעל מניה (שממשיכה למכור מביתה), סגירת החנות של פראו בלאו ברחוב דיזנגוף בתל אביב וסגירת החנויות של יוסף, עידו רקנטי ובנות – לולו ליאם במתחם התחנה בנווה צדק.

כמו מעצבים רבים לפניה, גם אייזנברג מציינת את כניסתן המסיבית של רשתות האופנה לישראל כאחת הסיבות לסגירת המותג. "המצב הכלכלי הנוכחי, שמקשה להמשיך לשרוד ולהתקיים תוך שמירה על הערכים של המותג, יחד עם שינויים במפת האופנה העולמית, פתיחתם של מותגי אופנה מהירה וזולה או התמורות שעוברות על תחום אופנת הגברים מחייבים אותי לקחת פסק זמן ולנסות להגדיר מחדש את מקומי בסצנת האופנה המקומית וכמעצבת", כתבה אייזנברג.

את ההודעה היא חותמת במילות פרידה ללקוחותיה הנאמנים: "אני נפרדת גם מלקוחותיי, שליוו אותי מתחילת דרכי, ובטוחה שניפגש בעתיד עם בשורות אופנתיות מסקרנות, שהיו תמיד חלק מהשקפת עולמי העיצובית".

החנות Maison Rouge תמשיך לפעול עד 10 למאי.