>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

על עטיפת אלבומו החדש "נגעת לי בלב" מופיע אייל גולן בחולצה לבנה מגוהצת, ששני כפתוריה העליונים נותרו פרומים. יעני, בא פשוט, טבעי, ללא מסכות, נטו. את צווארו מעטרת שרשרת דקיקה, את ידו הימנית לופת גורמט כסוף ובשמאלית הוא עונד שעון יוקרתי שחור. אלה מבצבצים מתחתית הצילום, חתוכים כך שניתן לזהות אותם רק במבט שני. חדי אבחנה יזהו גם את עגילי היהלום הנוצצים שלאוזניו, שנבלעים בתאורה הרכה בה צולם הזמיר הלאומי עם פדחתו המבהיקה.

התצלום הזה מזכיר במקצת את עטיפת אלבומו השלישי של גולן "בלעדייך", שבמובנים רבים היה אלבומו הראשון, זה שהקפיץ אותו אל תודעת המיינסטרים עם הלהיטים "צאי אל החלון", "בלעדייך" ו"לב של גבר". למרות הדמיון הרב בין שניהם, עדיין נותר משהו שונה: אם ב"בלעדייך" נראה גולן כצעיר פריפריאלי עם שיער עבות המאמץ לחיקו אזכורים "אופנתיים", על עטיפת האלבום החדש הוא מקבע את דימויו כאייקון אופנה ישראלי לכווווווולם, כשהוא משלב בין חולצת הכפתורים הלבנה החקוקה בזיכרוננו כחולצת שבת קלאסית מהקיבוץ, לבין תכשיטי יוקרה שהוא עונד כנובוריש ישראלי. רק את הרעמה המוארת אי אפשר לשחזר. למזלו של גולן, הוא נפרד מהר מאוד מהשזירה הלא מוצלחת לטובת קרחת חלקלקה עם מספר קעקועים שוודאי עוד יצטער עליהם בעתיד. בתווך שנוצר ב-15 השנים שבין שני האלבומים, הצליח גולן, אוטוטו בן 41, לזכות למעמד של אייקון אופנה מוביל בקרב גברים ישראלים. זאת, למרות שהוא אולי מבין גדול במותגים, אבל לא בהכרח מבין גדול באופנה. לשיר, לעומת זאת, הוא בהחלט יודע.

עם ריקי גל בשנת 2006 (צילום: רפי דלויה)
עם ריקי גל בשנת 2006 (צילום: רפי דלויה)

אז איך הפך שחקן הכדורגל מקבוצת מרמורק ברחובות מודל לחיקוי עבור צעירים ישראלים מכל קצות הקשת הפוליטית, העדתית והסוציו-אקונומית? בעיקר כי השכיל לייצר פרסונה שמורכבת משלל ציטוטים מהחברה, התרבות והמוזיקה הישראלית. תוסיפו לזה גרושה לוהטת בדמות מלכת היופי במיל' אילנית לוי, רומנים שמדביקים לו עם שלל דוגמניות צעירות ואנונימיות (שקשורות באופן מפתיע לסוכנות הדוגמנות של בת משפחתו נורית אורגל) וקמפיין לחברת הספורט דיאדורה - והרי לכם גבר גבר שכל אחד היה רוצה להיות, וכל אחת היתה רוצה לעשות. או בשתי מילים: הנובו ערס.

בהצהרה אופנתית-פוליטית (צילום: רפי דלויה)
בהצהרה אופנתית-פוליטית (צילום: רפי דלויה)

המראה של גולן לאורך השנים משקף באופן כמעט מובהק את מסלול הקריירה שלו, כמו גם את מוזיקה שהוא עושה. בתקופה הנוכחית, למשל, הוא מתאפיין בקצת מכל דבר: קמצוץ ספרדי, טיפה יווני, פה ושם ים תיכוני, חריפות תימנית לפרקים - ערב רב של עדות וטעמים, שהופכים תחת שרביטו למוזיקה ישראלית ולסגנון מקומי טיפוסי. אבל את תחילת הדרך חייב גולן למי שראו בו את המלך החדש של הזמר הים תיכוני. המשבצת אליה חדר גולן במחצית השנייה של שנות ה-90, נותרה מיותמת מאז מותו של זוהר ארגוב, האיש שסימל במראהו ובשיריו את הגבר המזרחי, הים-תיכוני, הז'ונגלר. דור חדש וצעיר, שכבר לא מצא את עצמו מתרגש מהשמאלץ של חיים משה או מהאותנטיות של דקלון, ראה בגולן את הכוכב החדש: זמר בעל קול עשיר בצבעים, שעשה את כל הדרך למעלה מלהיטים על יחסים בינו לבינה, כסף וחלומות גדולים מהחיים.

עם גרושתו הלוהטת אילנית לוי (צילום: דביר כחלון)
עם גרושתו הלוהטת אילנית לוי (צילום: דביר כחלון)

גם במראה שאימץ גולן בתחילת הדרך ניתן היה לראות בו את התגלמות הקהל הישראלי הממוצע: מכנסי ג'ינס בגזרה ישרה בשילוב חולצת טי או חולצה מכופתרת. באירועים אלגנטיים יותר הוסיף לאלה מקטורן מחויט ליצירת מראה אלגנטי ומרשים. עם הנסיקה בקריירה, החל גולן לאמץ מותגי יוקרה. הוא מתרברב במותגי על איטלקיים כמו ורסאצ'ה, דולצ'ה וגבאנה או רוברטו קוואלי, ומקשט את גופו ואוזניו ביהלומים כבדים ונוצצים.

2007. החל לאמץ מותגים עם הנסיקה בקריירה (צילום: שי וליץ)
2007. החל לאמץ מותגים עם הנסיקה בקריירה (צילום: שי וליץ)

המהלך הזה מזכיר יותר מכל את זמרי ההיפ הופ השחורים בארצות הברית, ש"קנו" את מעמדם בחברה הלבנה על ידי אימוץ אלמנטים יוקרתיים: מעילי פרווה, תכשיטי בלינג בלינג כבדים ויקרים, קעקועים בולטים וצי מכוניות פאר. הכסף הוא לא רק אמצעי או מטרה - הוא חזות הכול. כך גם אצל גולן: יותר מפואר, מוחצן וראוותני.

בהופעה בקיסריה. אייקון אופנה ישראלי לכווווווולם (צילום: אלירן אביטל)
בהופעה בקיסריה. אייקון אופנה ישראלי לכווווווולם (צילום: אלירן אביטל)

גולן הוא האחרון שיכחיש את חיבתו למותגים. בראיון שערכתי עמו בספטמבר האחרון, סיפר על חיבתו למותגי יוקרה, על רקע הופעתו בהפגנת המיליון של המחאה החברתית, שהתקיימה בכיכר המדינה. כיום כבר לא תתפסו אותו יוצא מהבית ביום במראה של ג'ינס אופנתי וחולצת טי סופר ממותגת. על פי תפישתו, הוא חייב לכבד את האורחים בהופעה מלוטשת, על הבמה ובמלתחה האישית שלו.

2009. חייב לכבד את האורחים בהופעה מלוטשת, על הבמה ובמלתחה האישית שלו (צילום: רפי דלויה)
2009. חייב לכבד את האורחים בהופעה מלוטשת, על הבמה ובמלתחה האישית שלו (צילום: רפי דלויה)

בסופו של דבר, עלינו לשאול את עצמנו היום: האם אייל גולן הוא בהכרח מודל שגברים צעירים ממשיכים לחקות במראה ובגינונים החיצוניים? הרי לא לכולם יש יהלומים לשתול על האוזניים. ובכן, אם לשפוט על פי גדודי הגברים שצובאים על כניסות מועדוני הלילה ברחוב קרליבך בתל אביב מדי סופשבוע - התשובה חיובית. עשרות תעתיקי אייל גולן עם תכשיטים נוצצים, קעקועים בולטים ולבוש מוקפד - הם הבונטון במרחב. אלו הם, גבירותיי ורבותיי, הישראלים האמיתיים.